بيش از 13 هزار استعداد برتر تحت پوشش بنياد ملي نخبگان هستند

قائم مقام بنياد ملي نخبگان از تحت پوشش قرار داشتن بيش از 13 هزار استعداد برتر در بنياد ملي نخبگان خبرداد.

قائم مقام بنياد ملي نخبگان از تحت پوشش قرار داشتن بيش از 13 هزار استعداد برتر در بنياد ملي نخبگان خبرداد.


به گزارش روابط عمومي بنياد ملي نخبگان، دكتر سعيد سهراب پور در مراسم اختتاميه جشنواره منطقه اي اختراعات خراسان كه صبح پنج شنبه در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد، با اشاره به آغاز نهضت علمی در کشور گفت:‌ پس از آغاز جنگ تحمیلی و حمله ناجوانمردانه عراق که شرق و غرب هم آن را حمایت می کرد، چاره ای جز دفاع نداشتیم. در حقیقت اولین نوآوری ها در طول جنگ تحمیلی آغاز شد. پس از جنگ دوران سازندگی براي رفع خرابي هاي ناشي از جنگ شروع شد.

وي با بيان اينكه از حدود 15 سال پیش نهضت علمی با پرچمداری مقام معظم رهبری در كشور آغاز شد، افزود: طي اين سالها در ماه مبارک رمضان اساتید دانشگاه ها یک شب مهمان مقام معظم رهبری بودند. بنده هم دو سال اول افتخار این را داشتم که مدیریت این جلسات را بر عهده داشتم و این جزء خاطرات خوب زندگی من است.

دكتر سهراب پور تصريح كرد:‌ مقام معظم رهبري پیوسته در اين جلسات به جنبش نرم افزاری، تدوين نقشه جامع علمی، تلاش برای استمرار علمی كشور تاکید داشته و پیگیری می کردند؛ یکی از دستورات ایشان تشکیل بنیاد نخبگان بود كه در نهايت این کار در سال 84 آغاز و در سال 85 به ثمر نشست و در سال 88 کارها روال معمول به خود گرفت.

قائم مقام بنياد ملي نخبگان با بيان اينكه وظیفه اصلی بنیاد ملي نخبگان حمایت از استعدادهای برتر است،گفت: ما علاقه ای به بکار بردن واژه نخبه نداریم چرا كه استفاده از اين لفظ تبعات خواهد داشت. در مقابل ترجیح می دهیم واژه استعداد برتر را به كار ببریم.

وي تاكيد كرد‌: از 13 هزار نفری که تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان هستند، همه آنها استعداد برترند و تنها 72 استاد و محقق برجسته اي كه موفق به كسب جايزه علامه طباطبايي و 8 نفر از هنرمندان برجسته كشور که موفق به كسب جایزه شهید آوینی بنياد ملي نخبگان شده اند نخبه محسوب مي شوند.

به گفته دكتر سهراب پور ، نخبه، استعداد برتری است که سال ها کارکرده، زحمت کشیده  و در جامعه اثرگذار بوده است.

وي با بيان اينكه یکی از ماموريت هاي بنیاد ملي نخبگان، حمایت از نوآوری هاست،گفت: بنياد نمایشگاه های متعدد اختراعات برگزار می کند که هم منطقه ای و هم ملی است.

قائم مقام بنياد ملي نخبگان برگزاري جشنواره ملی نوآوری و شکوفایی را كه هرسال برگزار می شود بخشي از همان نهضت علمی دانست و گفت: دو محور اصلی داوری این اختراعات شامل اين است كه اختراعات بر خلاف اصول علمی نباشد، و پتانسیل تجاری سازی هم داشته باشد. البته هدف نهایی تجاری سازی اختراعات است و از نظر ما اهمیت زیادی دارد.

وي افزود:‌تجاری سازی ابعاد مختلفی مانند بازار داخلی، بازار خارجی و غیره دارد. جشنواره ملی نوآوري و شكوفايي بخشی به عنوان تجاری سازی دارد؛ مخترعانی که در جشنواره های منطقه اي موفق به دريافت تاييديه سطح 3 شده اند، در بخش تجاری سازی شرکت می کنند و شرکت هایی که به صورت تخصصی در زمینه تجاری سازی اختراعات فعاليت مي كنند،به اين طرح ها مشاوره حقوقی و مالی ارائه می دهند.

به گفته دكتر سهرب پور در جشنواره نوآوري و شكوفايي سال گذشته در مصلی تهران حدود 50 میلیارد ريال قرارداد بین مخترعان و سرمایه گذاران منعقد شد.

تاریخ انتشار : 1392/07/27
کد : 71374
تعداد بازدید: 492