توسعه اقتصادی کشور در گرو تجمیع و هماهنگی نهادهای متفکر است

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان گفت: اقتصاد دانش‌بنیان به دنبال چگونگی حصول بیشترین بهره‌وری با استفاده از منابع خرد بنیاد است و می‌تواند به عنوان بخشی از اقتصاد مقاومتی فعالیت کند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان گفت: اقتصاد دانش‌بنیان به دنبال چگونگی حصول بیشترین بهره‌وری با استفاده از منابع خرد بنیاد است و می‌تواند به عنوان بخشی از اقتصاد مقاومتی فعالیت کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر منتظر؛ معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان در مراسم معارفه رئیس بنیاد نخبگان همدان با اشاره به فرمایش رهبری مبنی بر نقش مهم اقتصاد دانش‌بنیان در تحقق اقتصاد مقاومتی، گفت: خوشبختانه اقتصاد دانش‌بنیان امروزه به گفتمانی جدی در کشور تبدیل شده است.

منتظر در ادامه به «رهبری دانش» و «گستردگی اقتصاد» در اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد و گفت: در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان، علم نقش راهبر و هدایت‌کننده دارد، به همین دلیل باید به دنبال تجمیع و هماهنگی نهادهای متفکر جامعه برای رسیدن به توسعه اقتصاد در کشور بود.

وی با اشاره به لزوم توسعه هر منطقه توسط نخبگان و استعدادهای‌برتر همان منطقه، یادآور‌ شد: باید حرکت به نحوی باشد که نیازهای استان توسط نخبگان ِاستان شناسایی و راه‌کارهای مناسب ارائه شود. در استان همدان نیز با وجود حضور پنج درصد جمعیت استان در دانشگاه‌ها و 20 درصد در آموزش‌وپرورش، می‌توان گفت یک چهارم جمعیت استان به طور مستقیم  با علم سر و کار دارند که این یک امتیاز خوب برای این استان به حساب می‌آید.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه شورای علمی بنیادهای نخبگان استانی باید با هم‌اندیشی مشکلات استان را شناسایی و با توجه به اقتضائات بومی راه‌کار مناسب برای رفع آنها را ارائه دهند، اظهار داشت: بهره‌گیری از ایده‌ها و نوآوری‌های نخبگان سبب رفع مشکلات و فراهم شدن زمینه مناسب برای توسعه استان و کشور می‌شود.

وی در ادامه ضمن تأکید بر ضرورت شناسایی و هدایت استعدادهای‌برتر از سنین پائین، پیرامون طرح شهاب گفت: آینده کشور توسط افرادی رقم خواهد خورد که امروز در مدارس مشغول تحصیل هستند؛ با توجه به این مهم طرح شهاب به عنوان یک طرح ملی، گسترده‌ترین طرح بنیاد ملی نخبگان در آموزش عمومی تحت نظارت آموزش و پرورش در حال اجراست.

منتظر در پایان با بیان اینکه بنیادهای نخبگان استانی باید به عنوان هسته تدبیر استان شناخته شوند، بر لزوم تعامل دانشگاه، مراکز تحقیقاتی و مراکز فناوری و نوآوری  و بنیادهای نخبگان استانی تأکید کرد و گفت: همکاری و تعامل بیشتر نهادهای علمی و فناورانه با بنیادهای نخبگان استانی می‌تواند بستری مناسب را برای انجام مکانیزم‌های اقتصاد بومی در استان و منطقه ایجاد کند.

بر اساس این گزارش، در پایان این مراسم ضمن تشکر از زحمات دکتر خسرو پیری، دکتر غلامحسین مجذوبی به عنوان رئیس جدید بنیاد نخبگان همدان معرفی شد.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/02/21
کد : 71359
تعداد بازدید: 468