بنیاد ملي نخبگان به دنبال سیاست گذاری و جهت دهی کلان در حوزه نخبگان است

مشاور توانمندسازي و نوآوري در امور نخبگان گفت: بنیاد ملي نخبگان به دنبال سیاست گذاری و جهت دهی کلان در حوزه نخبگان است.

به گزارش روابط عمومي بنياد ملي نخبگان، دکتر سيد حميد جمال الدینی در بازديد از مرکز پژوهش های پیشرفته نخبگان دانشگاه صنعتي مالك اشتر با بيان اينكه حدود 13 هزار نخبه و استعداد برتر  تحت حمايت بنياد ملي نخبگان هستند، اظهار كرد: مطمئنا تمامي نخبگان كشور همین تعداد نيستند. به طور كلي در بنياد ملی نخبگان بر روی استفاده از کلمه نخبگان حساس هستیم و ملاک هایی که تا کنون بر اساس آنها نخبه ها مشخص می شوند تنها براساس ملاک های دانشگاهی، جشنواره ای و المپیادی بوده است.

وي افزود:‌ اما ما افراد بسیاری را داریم که در بیشتر موارد فاصله بسیار اندکی با ملاک ها دارند اما در این تعریف نمی گنجند. چیزی که در حقیقت بنیاد دنبال آن است سیاست گذاری و جهت دهی کلان است نه ورود به اجراییات و جزئیات.

دكتر جمال الديني تصريح كرد: تعریف نخبه فعلی دقیق نیست؛ افرادی که نخبه هستند و نخبه اعلام نمی شوند قهر کرده و از کشور خارج می شوند. البته ما با خروج هدفمند از کشور مخالف نیستیم بلکه لازم هم هست اما خروج یک نفر به معنای مهاجرت، حتی یک نفرش هم برای هیچ کشوری خوب نیست. در حقیقت نخبه کسی است که خلاقیتش را در راستای حل مشکلات کشور به کار می گیرد. یعنی اثرگزاری اش در راستای حل معضلات باشد و این اثر بخشی نتیجه داده باشد.

مشاور توانمندسازي و نوآوري در امور نخبگان بنياد ملي نخبگان ادامه داد: طبق فرموده حضرت علی (علیه السلام) مرد واقعی کسی است که در درون کاری نکند که اگر در بیرون نمایان شد خجالت زده شود. اگر ما این موضوع را جامعه عمل بپوشانیم رزومه هایی که از خود ارائه می دهیم به یک اسم و فامیل منجر می شوند. در اين راستا بیناد ملی نخبگان در حال بازنگری در آيين نامه هاي شناسايي و حمايت از نخبگان و استعدادهاي برتر است.

وي با اشاره به مرکز پژوهش های پیشرفته نخبگان دانشگاه صنعتي مالك اشتر خاطرنشان كرد: یکی از مزيت های این مرکز این است که از نیروی سرباز استفاده می کند و این جریانی از پژوهشگران را در اینجا جاری می سازد. بايد سعي كنيم كه از اين مركز یک الگو بدست آید.

مشاور توانمندسازي و نوآوري در امور نخبگان بنياد ملي نخبگان در ادامه گفت:  توصیه من به شما این است که نگاه کنید چقدر اخلاق حرفه ایی نخبگانی اینجا حاکم است. می توانید یک فیدبک به ما بدهید که این تعداد سرباز اینجا بر روی پروژه ها فعالیت داشته اند و این نتایج حاصل شده است. این موضوعات برای ما ارزش دارد ببینیم این طرح تا چه حد موفق بوده است و ضعف هایش چیست.

وی افزود: ما از ارائه مدل "من ما"ی شما در بنیاد استقبال می کنیم. یک جایی بتواند این من را بکند ما و بتوانیم این را جامعه عمل بپوشانیم.

دكتر جمال الديني در پايان با تاكيد براينكه افرادي كه از تسهيلات سربازي بنياد ملي نخبگان استفاده مي كنند لزوما نخبگان و استعدادهاي برتر تحت  حمايت بنياد نيستند، گفت: يك گروه نخبگان واستعدادهاي برتر تحت حمايت بنياد مانند نفرات برتر كنكورهاي سراسري، برگزيدگان المپيادهاي علمي و غيره با شرط پويايي تحصيلي و گروه دوم دانشجويان با حداقل معدل و دومقاله پژوهشي است.

دكتر حنيف کازروني رئيس مرکز پژوهش های پیشرفته نخبگان دانشگاه صنعتي مالك اشتر در خصوص اين مركز توضيح داد: علت تشکیل این مرکز مبنی بر احساس نیاز جهت ساماندهی و جذب نخبگان جوان در پروژه های ملی و هدفمند بوده است تا در نهایت به کارآفرینی و نخبه پروری برسیم.

وي افزود:‌مرکز پژوهش های پیشرفته نخبگان به علت نیاز همیشگی صنایع تابعه وزارت دفاع به لبه دانش و علوم پیشرفته، بین رشته ایی بودن بیشتر پروژه ها، تجربه موفق دانشگاه صنعتی مالک اشتر در ارتباط با صنعت، ارتباط مستقیم با نیازهای دفاعی کشور و غیره در وزارت دفاع با حمایت های بی دریغ وزیر وقت و حسب تدابیر مقام معظم رهبری شکل گرفت.

كازروني تصريح كرد: ما در این مرکز در کمتر از یکسال از آغاز پژوهش ها و پروژه ها به نتایج درخشانی رسیده ایم که حاکی از درک صحیح از نیازهای نخبگان و استعدادهای برتر و نیازهای اساسی کشور و صنعت است. یکی از کارهای انجام شده ایجاد شبکه اولیه از نخبگان در سطح کشور به طوری که از اغلب دانشگاه‌ها با تخصص‌های گوناگون و از همه قومیت‌های کشور از شرق و غرب و شمال و جنوب در این شبکه در حال فعال و تعامل متقابل هستند.

وي خاطرنشان كرد: در این مدت بیش از 400 پژوهشگر در این مرکز و آزمایشگاه ها فعالیت داشته اند. از دیگر فعالیت های مرکز، تصویب بیش از 50 پروژه کلیدی و تاثیر گذار در مدت یکسال است . در این مدت بر اساس توان موجود و نیازهای اساسی کشور، 12 مرکز  قدرت ساز و مهم علمی تشکیل شده و به تصویب وزارتخانه رسیده است.

تاریخ انتشار : 1392/12/07
کد : 71357
تعداد بازدید: 582