مراسم «نکوداشت پرفسور مهدی بلالی‌مود؛ پدر سم‌شناسی ایران» برگزار شد

مراسم «نکوداشت پرفسور مهدی بلالی‌مود؛ پدر سم‌شناسی ایران» با حضور استاندار خراسان‌جنوبی برگزار شد.

مراسم «نکوداشت پرفسور مهدی بلالی‌مود؛ پدر سم‌شناسی ایران» با حضور استاندار خراسان‌جنوبی برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم «نکوداشت پرفسور مهدی بلالی‌مود؛ پدر سم‌شناسی ایران» همزمان با هفته بین‌المللی سم‌شناسی با حضور استاندار خراسان‌جنوبی، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، معاون فرهنگی بنیاد، رئیس بنیاد استان و جمعی از مسؤولان استانی، سرآمدان و مستعدان‌برتر در بیرجند برگزار شد.

در این مراسم، سید علی‌اکبر پرویزی؛ استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به نقش و جایگاه علمی پروفسور بلالی‌مود در جامعه علمی، او را یکی از مفاخر استان نامید.

پرویزی با اشاره به لزوم پاسداشت مقام و جایگاه علمی و اخلاقی بزرگان استان، همکاری همه‌نهادهای درون‌استانی خاصه اداره‌کل ارشاد و فرهنگ‌اسلامی با برنامه‌های فرهنگی بنیاد نخبگان استان را خواستار شد .

در ادامه، آریا الستی؛ معاون فرهنگی بنیاد ضمن تعریف نخبگی از نگاه سند راهبردی کشور در امور نخبگان، پروفسور بلالی‌مود را نمونه بارز فرد «نخبه» دانست و گفت: وی علاوه بر شاخصه‌های علمی، به لحاظ اخلاقی نیز الگویی مناسب برای جامعه‌علمی است.

وی به خدمات ارزنده استاد بلالی‌مود در دوران دفاع‌مقدس اشاره کرد و افزود: اقدامات و فعالیت‌های کم‌بدیل پروفسور بلالی‌مود در دوران جنگ‌تحمیلی و خدمات او به رزمندگان، وی را به چهره‌ای اثرگذار در راه اعتلای کشور اسلامی ایران تبدیل کرده است.

الستی با اشاره به جایگاه علمی دکتر بلالی‌مود، ارتقاء مرزهای دانش بومی را یکی از دستاوردهای این استاد برجسته دانست و اظهار داشت: تلاش‌های این شخصیت علمی و اخلاقی نام ایران و نام خراسان‌جنوبی را در مجامع‌علمی جهان پرآوازه‌تر کرده است.

احمدی‌زاده؛ رئیس بنیاد خراسان‌جنوبی نیز در بخش دیگری از این مراسم، پروفسور بلالی‌مود را برند جامعه‌علمی استان نامید و گفت: معرفی چهره‌های شاخص و برجسته علمی و الگوسازی از ایشان برای جوانان خاصه مستعدان‌برتر مهمترین رسالت همایش‌های تجلیل و تکریم از نخبگان، سرآمدان و دانشمندان بومی است.

وی ضمن تأکید بر لزوم تجلیل و تکریم از مقام شامخ علمی و خدمات ارزنده سرآمدان استانی، از ادامه برگزاری این همایش‌ها در سال آینده خبر داد.

در ادامه نظر افضلی؛ عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت بالای استان خراسان‌جنوبی در تربیت و پرورش سرآمدان علمی، گفت: شهر مود زادگاه سه‌تن از بزرگان و مفاخر علمی ایران است. استاد اسدالله‌ آزاد؛ پدر علم کتابداری، استاد کاظم معتمد‌نژاد؛ پدر علم نوین ارتباطات و استاد سید مهدی بلالی‌مود؛ و پدرعلم سم شناسی هر سه در این شهر متولد شده‌اند که این مهم نشان از ظرفیت بالای استان در نخبه‌پروری دارد.

 نماینده مردم نهبندان‌وسربیشه در مجلس نیز با تأکید بر لزوم تبدیل علم به تخصص‌کاربردی، افزود: این مهم باید الگویی برای همه دانشگاهیان خاصه مستعدان‌برتر باشد.

دکتر کاظم قائمی؛ رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی بیرجند نیز در ادامه با قدردانی از زحمات پرفسور مهدی بلالی‌مود، وی را یکی از بنیان‌گذاران دانشگاه علوم‌پزشکی بیرجند دانست و گفت: ارتقاء سطح علمی این دانشگاه تا حد بسیاری مرهون خدمات ارزنده این استاد برجسته است.

دکتر امید سبزواری؛ رئیس انجمن علمی سم‌شناسی ایران با اشاره به لزوم تربیت شاگردان برجسته، این مهم را یکی از شاخص‌های نخبگان برشمرد و رده نخست ایران در جایگاه علمی سم‌شناسی جهان را مرهون زحمات ارزنده پروفسور بلالی‌مود و شاگردان او دانست.

در بخش دیگری از این مراسم، پرفسور مهدی بلالی‌مود؛ پدر سم‌شناسی ایران، خانواده را یکی از ارکان اصلی موفقیت دانست و گفت: بدون حمایت و پشتیبانی خانواده هرگز نمی‌توانستم به نقطه‌کنونی برسم.

در این مراسم همچنین از تمبر پدرعلم سم‌شناسی ایران رونمایی شد و به نمایندگی از جامعه جانبازان شیمیایی، دکتر حسنی؛ رئیس دانشگاه آزاد بیرجند از استاد بلالی‌مود تقدیر کرد.

همچنین الستی در دیدار با نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی با اشاره به تأسیس بنیاد ملی نخبگان در سال 1386به فرمان رهبر معظم‌انقلاب و تأکید معظم‌له به ایجاد تحول به‌سوی تمدن‌اسلامی توسط نخبگان، گفت: نخبگان افرادی هستند که علاوه بر توانایی، مهارت و تخصص با اخلاق‌مداری اسلامی نسبت به جامعه خود احساس وظیفه و دین می کنند

وی با اشاره به لزوم شناسایی استعدادهای‌برتر از سنین کودکی، هدایت و حمایت از مستعدان را برای رسیدن به نقطه تأثیرگذاری مثبت در جامعه از اهداف اصلی بنیاد ملی نخبگان برشمرد.

الستی با اشاره به ضرورت الگوسازی از بزرگان علمی و حوزوی کشور، اظهار داشت: انگیزه این افراد تعالی بشریت است و در همین راستا خدمات بسیار ارزنده‌ای انجام داده‌اند. این افراد علاوه بر علم در اخلاق نیز سرآمد هستند به‌همین دلیل بهترین الگو برای نسل جوانی هستند که هنوز در ابتدای مسیر نخبگانی قرار دارند؛ البته در این بین نباید پاسداشت و تکریم آنان نیز مورد غفلت واقع شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید علیرضا عبادی؛ نماینده ولی‌فقیه در خراسان‌جنوبی نیز گفت: دین و دانش باید در کنار هم وجود داشته باشند تا بشر به سعادت واقعی برسد.

وی افزود: دین بدون دانش در خرافات اسیر می‌شود و دانش بدون ایمان نیز نتیجه‌ای جز قدرت‌طلبی و جنگ‌افروزی ندارد و این موضوعی است که امروز همه دنیا درگیر آن هستند. ارزش دانش در خدمت به بشریت است و یکی از رسالت‌های دین، جهت‌دهی به دانش برای این خدمت.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبادی، نخبگان را نمونه و الگویی مناسب برای جوانان دانست و اظهار داشت: این افراد دین و دانش را توأمان دارند و همین سبب می‌شود که آنان منشاء خدمات ارزنده‌ای باشند. بنیاد ملی نخبگان به‌گونه‌ای عمل کند که نخبگان روشن‌گر مسیر جوانان باشند.

تاریخ انتشار : 1395/08/10
کد : 71349
تعداد بازدید: 385