راه‌اندازی «باشگاه محققان سرآمد» اقدامی مهم در جهت پیشرفت علمی کشور است

حاجی‌پور با بیان اینکه بسیاری از مقالات علمی کشور قابلیت تبدیل به فناوری را دارند، تکنیسین مجرب را تسهیل‌گر این مسیر دانست و گفت: حضور تکنیسین مجرب در کنار متخصص دانشگاهی می‌تواند به راحتی خلاء بین علم و فناوری را پرکند و جامعه علمی را به مرحله آخر که تبدیل علم به ثروت است سوق دهد.

حاجی‌پور با بیان اینکه بسیاری از مقالات علمی کشور قابلیت تبدیل به فناوری را دارند، تکنیسین مجرب را تسهیل‌گر این مسیر دانست و گفت: حضور تکنیسین مجرب در کنار متخصص دانشگاهی می‌تواند به راحتی خلاء بین علم و فناوری را پرکند و جامعه علمی را به مرحله آخر که تبدیل علم به ثروت است سوق دهد.

عبدالرضا حاجی‌پور؛ محقق‌سرآمد رشته شیمی آلی و عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان ضمن بیان اینکه پیشرفت‌های خوبی در حوزه پژوهش حاصل شده است، افزایش امکانات سخت‌افزاری را یکی از راه‌های ارتقاء سطح کیفی و کمی تحقیقات دانست.

وی افزود: در سال‌های اخیر پذیرش دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی افزایش یافته که البته این اقدام فی‌نفسه نامناسب نیست اما متاسفانه امکانات سخت‌افزاری و تجهیزات آزمایشگاهی به تناسب آن افزایش نیافته است. پیش از این هر استاد تنها یک دانشجوی دکتری داشت اما امروز باید در همان فضای آزمایشگاه و با همان تجهیزات با سه‌چهار دانشجوی دکتری و شش‌ دانشجوی ارشد کار تحقیقاتی انجام دهد که این خود بخود سبب محدودیت در استفاده از امکانات و در نهایت تنزل کیفی پژوهش و تحقیق می‌شود.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی اصفهان ادامه داد: یکی دیگر از راه‌های ارتقاء سطح کیفی مقالات و نزدیکتر کردن آنها به نیازهای جامعه، تغییر شاخص‌ها و معیارهای ارزشیابی است. افرادی در کشور هستند که برای پیشی‌گرفتن بر دیگران در سال 70 مقاله علمی چاپ می‌کنند و این یعنی عددی معادل 1.5 مقاله در هفته! این در حالیست که فلسفه مقاله یعنی حرف‌جدید زدن در یک حوزه علمی مشخص. چطور ممکن است فردی بتواند تا این حد حرف علمی برای گفتن داشته باشد؟

حاجی‌پور برطرف‌شدن دغدغه‌های مالی و شغلی دانشجویان تحصیلات تکمیلی را یکی دیگر از راه‌های افزایش سطح کیفی تحقیقات دانست و گفت: دانشجوی تحصیلات تکمیلی در حالی وارد دانشگاه می‌شود که نه از ضمانت شغلی برخوردار است و نه به لحاظ مالی تأمین است. در این دوره دانشگاه اصرار بر حضور مداوم دانشجو در آزمایشگاه و مراکز تحقیقاتی دارد در حالیکه بخش زیادی از تمرکز افراد بر تأمین مخارج معیشتی، دانشگاه و فراهم کردن شرایط ازدواج معطوف می‌شود. بدیهی است که از چنین فردی نمی‌توان انتظار انجام پژوهش و تحقیقات با کیفیت داشت.

وی افزود: با این حال برخلاف آنچه گفته می‎شود، معتقدم بسیاری از مقالات دانشگاهیان کاربردی است اما توان کاربردی‌کردن آن در کشور وجود ندارد. یکی از مهمترین دلایل آن، نبود تکنیسین مجرب در کشور است. حضور تکنیسین مجرب در کنار متخصص دانشگاهی می‌تواند به راحتی خلاء بین علم و فناوری را پرکند و جامعه علمی را به مرحله آخر که تبدیل علم به ثروت است سوق دهد.

محقق‌سرآمد رشته شیمی آلی در بخش دیگری از سخنان خود تغییر فرهنگ اشتغال و به تبع آن توانمندسازی دانشجویان برای حضور در عرصه کارآفرینی را امری ضروری دانست و خاطرنشان کرد: آموزش دادن به افراد و فراهم‌کردن زمینه برای حضور آنان در شهرک‌ها و پارک‌های علم‌وفناوری و استفاده از تسهیلات آن علاوه بر اینکه می‌تواند به خوبی مشکل اشتغال دانش‌آموختگان را رفع کند، نقش بسزایی در کاربردی‌کردن مقالات علمی آنان دارد. البته تجربه نشان می‌دهد در این حوزه دانشجویان دانشگاه‌های آزاد توانایی بیشتری دارند.

وی اضافه کرد: ایجاد زیرساخت مناسب برای دانش‌آموختگان و اعطای وام‌های کم‌بهره و طولانی‌مدت می‌تواند حداقل برای یه دوره به صورت پایلوت، فرصت راه‌اندازی کسب‌وکار دانش‌بنیان را برای این افراد فراهم کند. به عنوان نمونه در دانشگاه صنعتی اصفهان افراد بسیاری از این طریق وارد حوزه کارآفرینی شده‌اند و همگی آنان در حال حاضر شرایط مالی و شغلی خوبی دارند.

محقق‌سرآمد رشته شیمی آلی با بیان اینکه معاونت علمی‌وفناوری در دور جدید، اقدامات خوبی در حمایت از محققان انجام داده است که قطعاً در آینده‌ای بسیار نزدیک کشور نتایج آن را خواهد دید، تصریح کرد: در صورت اجرای صحیح برنامه‌های طراحی شده، جامعه علمی کشور این پتانسیل را دارد که با تبدیل علم به فناوری و دانش‌فنی و در نهایت محصول قابل رقابت در بازارهای داخلی و بین‌المللی، در سطح کمپانی‌های بزرگ دنیا وارد حوزه کسب‌وکار شود.

حاجی‌پور در پایان با مناسب ارزیابی‌کردن طرح باشگاه محققان‌سرآمد، راه‌اندازی مرکز آزمایشگاهی را اقدامی مهم در جهت پیشرفت علمی کشور عنوان کرد و اظهار داشت: اگر شرایط به نحوی بود که این مراکز به صورت منطقه‌ای در کشور وجود داشت قطعاً خروجی مناسب‌تری را شاهد بودیم.

 

تاریخ انتشار : 1394/07/01
کد : 71342
تعداد بازدید: 350