گشایش پنجره جدید برای بهره‌مندی محصولات دانش‌بنیان از معافیت‌های گمرکی

با ایجاد پنجره مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور دکتر ستاری و رییس کل گمرک کشور، زمینه‌‌ سهولت در بهره‌مندی کالای دانش‌بنیان شرکت‌ها از معافیت های مالیاتی گمرکی فراهم خواهد شد.

با ایجاد پنجره مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با حضور دکتر ستاری و رییس کل گمرک کشور، زمینه‌‌ سهولت در بهره‌مندی کالای دانش‌بنیان شرکت‌ها از معافیت های مالیاتی گمرکی فراهم خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ با حضور دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در سازمان گمرک جمهوری اسلامی ایران، پنجره مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در «سامانه جامع امور گمرکی» ایجاد خواهد شد که زمینه دریافت تسهیلات معافیت گمرکی برخی محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان را بر اساس اعلام معاونت علمی فراهم می‌کند.
با تحقق این امر، ضمن بهره‌مندی شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی شده از سوی معاونت علمی و فناوری، بخش مهمی از قانون حمایت از این شرکت‌ها فراهم می‌شود.

براساس این گزارش، «سامانه جامع امور گمركي»، با فراهم‌سازی بستری نوین و الکترونیکی صورت الکترونیکی، ضمن تسهیل تجارت و ترانزیت کالا، به امنیت تبادل بین مرزی کشور کمک می‌کند. این سامانه با بهره گیری از جدیدترین فناوری اطلاعات، طراحی شده و می‌تواند به عنوان ابزاری مناسب در فرایند تجارت و ترانزیت کالا، ایفای نقش کند.

«سیستم پنجره مشترک» یکی از دیگر بخش‌های این سامانه‌ جامع است که می‌تواند ضمن سهولت در مبادله اطلاعات کالاها با کشورهای همسایه، سرعت تبادل اطلاعات را افزایش داده و موجب می‌شود کالا در کمترین زمان ممکن به مقصد برسد.

دکتر محمود شیخ زین‌الدین، معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی، «سامانه جامع امور گمركي»، را نمونه‌ای موفق از زمینه‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان برای تسهیل‌ زندگی و رفاه عمومی دانست و عنوان کرد: آسایش مردم و سهولت امور، از اصلی‌ترین بارزه‌های اقتصاد دانش‌بنیان است و تبلور عینی این ویژگی‌ها از اقتصاد دانش‌بنیان در طراحی و اجرای «سامانه جامع امور گمركي»، به دست جوانان و فناوران کشور قابل لمس است.

شیخ زین‌الدین به ضرورت حرکت چرخ اقتصاد کشور بر مبنای دانش و با تکیه بر توانمندی بخش خصوصی تاکید کرد و افزود: با توجه به این‌که بخش عمده‌ای از اقتصاد کشورمان دولتی است، می‌بایست از این قبیل اقدامات در سازمان‌ها و نهادها صورت بگیرد تا تلاش جوانان و نوآوری شرکت‌های دانش‌بنیان، در چنین بسترهایی نمایان ثمربخش شود.

معاون نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی ضمن قدردانی از تعامل و همکاری سازنده گمرک جمهوری اسلامی ایران با معاونت علمی و فناوری، از هموار شدن زمینه ارائه معافیت‌های گمرکی به محصولات دانش‌بنیان شرکت‌ها خبر داد و افزود: طی توافقات صورت گرفته، بر مبنای بستر «پنجره مشترک»، دسترسی به معافیتهای گمرکی برای شرکت‌های دانش‌بنیان آسان شود و برای برخی از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان که دانشی هستند، معافیت‌های گمرکی اعمال شود. با گشایش پنجره مشترک معاونت علمی و فناوری در سامانه جامع امور گمرکی، ارتباط معاونت علمی و فناوری بر بستر این سامانه جامع گسترده‌تر خواهد شد و با معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان برای دریافت تسهیلات، این بخش از قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان عملیاتی خواهد شد.
مسعود کرباسیان، معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، با بیان این‌که «سامانه جامع امور گمركي»، مدت‌زمان فرآیندهای ترانزیت کالا در گمرک را از 2 تا 3 روز به کم‌تر از 30 دقیقه کاهش می‌دهد، به بومی بودن این سامانه اشاره کرد.
کرباسیان همچنین ضمن اعلام آمادگی همکاری با معاونت علمی و فناوری، از ایجاد پنجره جدید برای معاونت علمی و فناوری در سامانه جامع امور گمرکی، به منظور گسترش همکاری بین دو نهاد و سهولت بهره‌مندی محصولات دانش‌بنیان از معافیت‌های گمرکی خبر داد.
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور،‌ همراه با مسعود کرباسیان، رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و معاون وزیر وزیر امور اقتصادی و دارایی، دکتر محمود شیخ‌زین‌الدین معاون نوآوری و تجاری‌سازی و دکتر محمد صاحب‌کار، سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و جمعی از مدیران گمرک،‌ از بخش‌های گوناگون «سامانه جامع امور گمركي»، طراحی و پیاده‌سازی شده به دست متخصصان بومی کشور، دیدن کرد.

 

تاریخ انتشار : 1394/03/27
کد : 71340
تعداد بازدید: 237