هدف دولت ایجاد تسهیلات مناسب در حوزه زیست‌فناوری است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان گفت: وظیفه وهدف دولت، ایجاد تسهیلات مناسب در حوزه زیست‌فناوری است که این کار با توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در تمام ستادهای فناوری های راهبردی و از جمله ستاد زیست فناوری امکان‌پذیر می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بنياد ملي نخبگان، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان صبح امروز در نخستین کنگره بین المللی و سیزدهمین کنگره ژنتیک ایران گفت: تعداد نخبگان در حوزه بایوتکنولوژی آمار خوبی را نشان می دهد و باید برای رفع مشکلات و موانع مربوط به این حوزه تلاش بیشتری داشته باشیم.


وی تصریح کرد: یکی از مهم ترین منابع استفاده از ظرفیت نخبگان در کشور، ارتباط گیری با انجمن های علمی و استفاده از ظرفیت های انجمن های علمی است. بر همین اساس، استفاده از فناوری های جدید در حوزه زیست فناوری هنر ما است و به ما کمک می کند تا بتوانیم بازار این حوزه را به دست بگیریم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با انتقاد ازعدم جذب مناسب نخبگان در کشور گفت: این موضوع یکی از مشکلاتی است که باید برای رفع آن چاره ای اندیشید. دولت باید برای ایجاد انگیزه در نخبگان و جذب آنها در حوزه علم و فناوری تلاش و شرایط به کارگیری و استفاده از آنها در کشور را فراهم کند.


وی با اشاره به اینکه توسعه فضای مجازی در این حوزه نیز بسیار اهمیت دارد، افزود: یکی از کارهای ما برای استفاده کامل از حوزه زیست فناوری، توسعه فضای مجازی است که کمک موثری به ما در شناسایی و استفاده از فناوری ها می کند.


دکتر ستاری همچنین گفت: فعالیت های ستاد زیست فناوری به دو بخش تقسیم می شود، یکی تحقیقات در مرز دانش و دیگری تجاری‌سازی علم. تجاری سازی علم در کشور بسیار ضروری است و نماد اصلی ورود علم به جامعه و بین مردم است به همین دلیل این بخش نقش مهمی در زندگی مردم خواهد داشت و با این کار می توان استفاده از فناوری را در زندگی مردم دید. تجاری سازی یکی از مهم ترین فرآیندهای استفاده از علم و فناوری است که می تواند در زندگی افراد تاثیرگذار باشد.


رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به راهکارهای حمایت از تحقیقات و فناوری در حوزه زیست فناوری و شناسایی نخبگان ابراز کرد: وظیفه و هدف دولت، ایجاد تسهیلات مناسب در حوزه زیست فناوری است که این کار با توسعه شرکت های دانش بنیان در تمام ستادهای فناوری های راهبردی و از جمله زیست فناوری امکان پذیر می شود.


دکتر ستاری در ادامه تصریح کرد: روش های فعلی، کامل و جامع نیست باید آنها را تغییر داد تا با تغییر روش بتوانیم از پژوهشکده ها بیشترین استفاده را ببریم و از ظرفیت های آنها نیز به طور کامل بهره مند شویم.


نخستین کنگره بین‌المللی و سیزدهمین کنگره ژنتیک ایران با همکاری ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از 3 تا 5 خردادماه برگزار می‌شود.


در این کنگره، متخصصین خارجی و شخصیت‌های برجسته خارجی فعال در عرصه علم ژنتیک حضور خواهند یافت. برنامه اصلی این رویداد علمی و فناوری، فراهم شدن فضایی برای تبادل تجربیات در حیطه‌های تجاری‌سازی و فناوری است.
همچنین در بخش جنبی این کنگره، جشنواره فرهنگی هنری ژنتیک برگزار می شود که محورهایی مانند ژنتیک گیاهی، جانوری، انسانی، سلول‌های بنیادی و غیره دارد. پذیرفته‌شدگان در این بخش به ارائه مقاله خواهند پرداخت و به برگزیدگان نیز، هدایایی اهدا خواهد شد.

تاریخ انتشار : 1393/03/03
کد : 71333
تعداد بازدید: 677