نهادینه کردن فرهنگ دانش‌بنیان؛ راهی برای تبدیل جامعه به زیست‌بوم کارآفرینی

دکتر خانی گفت: وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی از یک سو و تکیه استان‌های کمتر توسعه‌یافته به اقتصاد دولتی از سوی دیگر منجر به بروز مشکلات اساسی در راه توسعه همه‌جانبه کشور شده است.

دکتر خانی گفت: وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی از یک سو و تکیه استان‌های کمتر توسعه‌یافته به اقتصاد دولتی از سوی دیگر منجر به بروز مشکلات اساسی در راه توسعه همه‌جانبه کشور شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر رضا خانی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان ایلام، استقلال‌ اقتصادی را یکی از آرمان‌های بلند انقلاب اسلامی ایران عنوان کرد و گفت:بنیاد با رویکرد خردگرا و نخبه‌گرا به دنبال فراهم کردن بستر لازم برای نیل به استقلال علمی و اقتصادی کشور است و تمامی اقدامات این نهاد در جهت شناسایی، جذب، هدایت و حمایت نخبگان و استعدادهای برتر، تربیت نیروی خلاق، ایده‌پرداز و کارآفرین و همچنین تربیت مدیران آینده کشور به منظور تسهیل مسیر توسعه و در نهایت پرهیز از خام فروشی است.

دکتر خانی با بیان اینکه اقتصاد نفتی، اقتصادی شکننده است، ادامه داد: تکیه نادرست اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی و وابستگی استان‌های کمتر توسعه‌یافته به اقتصاد دولتی یکی از مشکلات اساسی در راه توسعه کشور است.

رئیس بنیاد نخبگان استان ایلام با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری و دولت یازدهم مبنی بر تولید ثروت از راه علم و رسیدن به اقتصاد پویا، ادامه داد: بنیاد ملی نخبگان با تدبیر و رویکردی نوین در اقتصاد دانش بنیان و تجاری‌سازی طرح‌ها و ایده‌های نخبگان و استعدادهای برتر در صنایعی نظیر فناوری اطلاعات، نانو، محیط زیست و غیره، سعی در تحقق این هدف دارد. البته این امر ایجاد زیست‌بوم‌های کار آفرین در مناطق مختلف کشور را طلب می‌کند.

وی با بیان اینکه با نهادینه کردن فرهنگ دانش‌بنیان در جامعه می‌توان محیط‌ زندگی را به زیست‌بوم کارآفرین تبدیل کرد، خاطر نشان کرد: استان ایلام از همه شرایط لازم مانند منابع زیرزمینی، اکوتوریسم، منابع غنی نفت و گاز، مرز مشترک با عراق و همچنین نیروی جوان تحصیلکرده و کارآفرین، برای تبدیل شدن به زیست بوم کار آفرین نمونه کشور برخوردار است.

وی در پایان گفت: متاسفانه در استان ایلام هنوز ذهنیت برای تعامل دستگاه‌ها با بنیاد نخبگان استان فراهم نشده است که امیدواریم در آینده‎ای نزدیک همکاری‌ها و تعاملات دستگاه‌های اجرایی استان با بنیاد نخبگان استان افزایش یابد.

تاریخ انتشار : 1393/11/18
کد : 71329
تعداد بازدید: 404