اقتدار و توانمندی کشور در گرو توجه به فناوری‌های همگرا (NBICS) است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری فناوری‌های همگرا را محور توسعه آینده کشور دانست و گفت: آینده و اقتدار کشور در دست فناوری‌های همگرا است و معاونت علمی و فناوری یکی از اهداف اصلی خود را حمایت از توسعه و ترویج فناوری‌های همگرا (NBICS) قرار داده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری فناوری‌های همگرا را محور توسعه آینده کشور دانست و گفت: آینده و اقتدار کشور در دست فناوری‌های همگرا است و معاونت علمی و فناوری یکی از اهداف اصلی خود را حمایت از توسعه و ترویج فناوری‌های همگرا (NBICS) قرار داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان در افتتاحیه هشتمین نمایشگاه فناوری نانو که با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، دکتر علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهوری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، اظهار کرد: باید فناوری های همگرا (NBICS) را به عنوان یکی از پایه‌ای‌ترین و اساسی‌ترین لازمه‌های توسعه کشور تقویت کنیم. NBICS مجموعه ای از فناوری های همگرا و ترکیبی از علوم فناوری های اطلاعات، علوم شناختی، نانو، زیست فناوری و علوم اجتماعی است که ضمن کمک به پیشرفت و اقتدار کشور، بهبود زندگی مردم،‌ را به دنبال خواهد داشت.
رییس ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی کشور، با تاکید بر قرار دادن فناوری‌های همگرا، به عنوان پایه پیشرفت کشور گفت: توسعه NBICS انتخاب آینده است و معاونت علمی و فناوری، در حوزه اعطای گرنت به پژوهش های این حوزه و در حوزه ترویجی و فرهنگسازی، حمایت از این عرصه را از اهداف اصلی خود می داند.
وی از هدف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت و توسعه فناوری‌های همگرا خبر داد و با ضروری دانستن توجه و سرمایه‌گذاری کشور به این حوزه اظهار کرد: با توجه جدی به حوزه انبیکس (NBICS) و حمایت و سرمایه‌گذاری در این حوزه به افق پیشرفت و توانمندی دست خواهیم یافت و با نگاه مثبتی که رییس جمهوری محترم به این موضوع دارند، امیدواریم بتوانیم بودجه مناسبی به فرهنگسازی، ترویج و توسعه این حوزه اختصاص دهیم.

پیشرفت چشمگیر کشور در فناوری نانو حاصل صبوری و همدلی است
رییس ستاد توسعه فناوری نانو کشور با بیان این‌که امروز به حد و جایگاه مطلوبی در حوزه فناوری نانو دست یافته‌ایم، این پیشرفت را حاصل صبوری و کار مداوم دانست و افزود: پیشرفت حوزه نانو حاصل مدیریت خوب و باثباتی است که منجر به شکل‌گیری مجموعه‌ای شده که با هم‌دلی و هم‌فکری در خانواده بزرگ نانو فعالیت می‌کنند.
ستاری با اشاره به فعالیت‌های پژوهش‌سراهای دانش‌آموزی در حوزه فناوری های پیشرفته گفت: معاونت علمی در کنار تلاش‌های جدی وزارت آموزش و پرورش، ‌با سامان‌دادن و تجهیز پژوهش‌سراهای دانش ‌آموزی، گام مهمی در ترویج و آموزش و فرهنگسازی فناوری های پیشرفته به دانش‌آموزان انجام داده است و امیدواریم 400 پژوهش‌سرای دانش‌ آموزی را تا پایان سال تجهیز کنند و به کارهای ترویجی و آموزشی و فرهنگسازی در این حوزه بپردازند.

نیروی انسانی متخصص اصلی‌ترین سرمایه و دارایی کشور است
نایب رییس هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی، نیروی انسانی توانمند را مهم‌ترین سرمایه کشور عنوان کرد و ادامه داد: خوشبختانه ما در تربیت نیروی انسانی متخصص در جایگاه مطلوبی هستیم و باید این فرهنگ که منابع نفت و گاز سرمایه اصلی کشور نیست و جوانان اساسی‌ترین سرمایه‌های کشورمان هستند ترویج شود. چراکه اگر به این باور برسیم که سرمایه‌های کشور ما جوانان متخصص این کشور هستند و نه منابع زیرزمینی؛ قطعا اقتصاد دانش‌بنیان به سوی تحقق برنامه های پیش بینی شده، پیش خواهد رفت.

نایب رییس هیئت امنای پارک فناوری پردیس با اشاره به چند برابر شدن درآمد شرکت‌های مستقر در پارک فناوری پردیس معاونت علمی طی سال گذشته به عنوان یکی از مصادیق توانمندی اقتصاد دانش‌بنیان در ارزش افزوده عنوان کرد: شرکت‌های دانش بنیان مستقر در این پارک موفق شده‌اند افزایش نزدیک به سه برابری در آمدی داشته باشند که این امر نشان دهنده پایه‌های مستحکم و قوی اقتصاد مبتنی دانش و فناوری است. زیرا چیزی که این اقتصاد را ثبیت می‌کند، منابع محدود زیرزمینی و وابستگی به ارز یا تحولات سیاسی نیست بلکه بر پایه دانش ‌و تفکر بنا نهاده شده است.

برگزاری همایش شرکت های دانش بنیان نوپا با حضور رییس جمهوری
رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان کشور به همایش شرکت های دانش بنیان نوپا و استارت‌آپ‌ها در اواخر مهرماه سال‌جاری با حضور رییس‌جمهوری اشاره و ابراز امیدواری کرد راه اندازی و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان با مدیران جوان و متخصص بتواند سهم عمده‌ای از سرانه GDP کشور از محل اقتصاد دانش‌بنیان را به دنبال داشته باشد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان این‌که هنر فناوری، ممکن ساختن کارهای غیر ممکن است به ورود فناوری های نو به عرصه زندگی اجتماعی اشاره کرد و افزود: در حوزه تصفیه فاضلاب‌ها و پساب‌های صنعتی، ورود فناوری نانو موجب شده است که این کار با یک پنجم هزینه تصفیه با فناوری‌های معمول انجام شود. بر همین اساس، با پیشرفت این فناوری و سایر حوزه ها، مردم باید نقش فناوری را در بهبود زندگی خود احساس کنند.

ایران اسلامی به دنبال علم نافع است
در بخش دیگری از این مراسم دکتر علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ضمن قدردانی از تلاش فعالان عرصه فناوری نانو کشور، انقلاب اسلامی را زمینه‌ساز اقتدار و بازیابی هویت این کشور دانست و گفت: علمی که ایران اسلامی به دنبال آن است، علم نافع است و این کشور در طول تاریخ نشان داده است همواره هم از اندیشمندی و هم اقتدار بهره‌مند بوده است.
وی با بیان این‌که ملت‌ها در طول دوره تاریخی خود فراز و فرود را تجربه می‌کنند ابراز کرد: کشور ایران یک استثناست و این کشور هم در اندیشه و هم در بعد قدرت، توانمندی خود را نشان داده است. اکنون جوانه‌های بازگشت این کشور پر افتخار به عرصه بین‌المللی، با بهره‌گیری از ملتی اندیشه‌پرور، بیش از پیش فراهم شده است.

توانمندی علمی و فناوری ایران حاصل مردم سالاری دینی است
همچنین حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدحسن ابوترابی فرد نایب‌رییس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: دستاوردهای علمی و فناوری، ایران را در جایگاهی خاص و فاخر قرار داده است که این توانمندی و افتخار آفرینی، حاصل مردم‌سالاری دینی است.
وی حرکت پرشتاب علمی و فناوری را از دستاوردهای ارزنده نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: این دستاورد، سرمایه ارزنده ای است که در سایه آن می‌توانیم به اقتدار و پیشرفت در همه عرصه‌ها دست یابیم.
ابوترابی فرد، وجود جوانان و علمای متعهد و ایمانی را زمینه پیشرفت و اقتدار علمی دانست و افزود: ایمان راه را برای خلق دانش و فناوری هموار می‌کند و اگر این ایمان در جوانان و دانشمندان ما تجلی نمی‌یافت، در دانش و فناوری‌های گوناگون به این جایگاه ارزنده دست نمی‌یافتیم.

هشتمین نمایشگاه فناوری نانو به همت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از 13 تا 20 مهرماه سال جاری در سالن خلیج فارس محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپاست.

 

تاریخ انتشار : 1394/07/13
کد : 71324
تعداد بازدید: 483