یکشنبه 11 آبان 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

معاونان بنیاد ملی نخبگان از استاد ادیب‌سلطانی عیادت کردند

معاونان بنیاد ملی نخبگان با حضور در بیمارستان ایرانمهر از استاد ادیب‌سلطانی عیادت کردند.

معاونان بنیاد ملی نخبگان با حضور در بیمارستان ایرانمهر از استاد ادیب‌سلطانی عیادت کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر الستی؛ معاون فرهنگی، سید مهدی موسوی‌کوهپر؛ معاون توسعه‌مدیریت‌ومنابع و استاد داوری‌اردکانی؛رئیس فرهنگستان علوم و برگزیده جایزه علامه طباطبایی با حضور در بیمارستان ایرانمهر از استاد میرشمس‌الدین ادیب‌سلطانی؛ از بزرگان زبانشناسی و فلسفه کشور عیادت کردند.

در این دیدار، ادیب‌سلطانی با اشاره به لزوم ارج نهادن به شخصیت‌های فاخر کشور، گفت: ایران سرزمینی است که در گوشه آن می‌توان ردی از بزرگان فرهنگ و هنر و علم را به وضوح دید. این سرزمین اعجاب‌انگیزترین منطقه در جهان است که هر شهر و یا روستای آن زادگاه یکی از چهره‌های بزرگ است که حتی به معروفیت جهانی نیز رسیده‌اند.

ادیب‌سلطانی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های منحصربفرد زبان فارسی، اظهار داشت: تئوری وجود دارد مبنی بر اینکه تنها با زبان فارسی می‌توان شعر سرود. نظم زبان فارسی در بین تمام زبان‌ها شاخص و سرآمد است و کوچکترین تخطی در این زبان وجود ندارد در حالیکه این تخطی در آثار بزرگ یونانی مانند ایلیاد و ادیسه هم به چشم می‌خورد. به معنایی می‌توان ادعا کرد زبان فارسی بهترین الگو برای زبان جهانی است.

وی ادامه داد: نویسنده کتاب language وقتی با زبان فارسی مواجه می‌شود، می‌گوید Persian high Prestige!. این یعنی قدر و منزلت بالای زبان فارسی.

این زبانشناس برجسته اظهار داشت: امروز همه دنیا به صلابت و زیبایی شعر فارسی اذعان دارند و این اشعار به حدی با روح آدمی عجین است که حتی مردمان زبان‌های غیرفارسی نیز به خوبی می‌توانند زیبایی صورت و مفهوم آن را درک کنند. به عنوان مثال امروزه شعر مولانا در امریکا پرفروش‌ترین کتاب است و یا رباعیات خیام پس از انجیل پرتیراژترین کتاب در کشورهای مسیحی است.

وی در بخش دیگری با بیان اینکه هر ایرانی باید به ملیت و سرزمین خود ببالد، تصریح کرد: ایرانی نباید منفی‌باف باشد و فقط جنبه‌های منفی فرهنگ خود را ببیند، فرهنگ سرزمین ایران به حدی غنی و فاخر است که همواره باید به ایرانی‌بودن خود افتخار کردم.

در پایان این عیادت، استاد داوری‌اردکانی لوحی را از طرف بنیاد ملی نخبگان به منظور پاسداشت شخصیت علمی-فرهنگی استاد میرشمس‌الدین ادیب‌سلطانی و قدردانی از خدمات و اقدامات کم‌نظیر ایشان به وی اهداء کرد.

لازم به ذکر است میر شمس‌الدین ادیب‌سلطانی؛ پزشک، فیلسوف، زبان‌شناس، نقاش، نویسنده و مترجم متون ادبی و فلسفی در سال 1310 دیده به جهان گشود. ترجمه منطق ارسطو، سنجش خرد ناب کانت و همچنین رساله منطقی-فلسفی ویتگنشتاین به زبان فارسی تنها بخشی از خدمات ارزنده این استاد شاخص است. وی همچنین به‌زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسه، یونانی، عربی، ایتالیایی، روسی، عبری، ارمنی، لاتین، پهلوی، اوستایی و زبان‌های پارسی باستان مسلط است.

تاریخ انتشار : 1394/12/19
کد : 71312
تعداد بازدید: 255

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601