کاهش بیکاری دانش‌آموختگان از ره‌آوردهای مهم شرکت‌های دانش‌بنیان است

نمازی با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی در حوزه محصولات دانش‌بنیان، برگزاری جشنواره ملی فرهنگی ایران ساخت را گامی بلند برای رونق‌پایدار اقتصاد کشور توصیف کرد.

نمازی با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی در حوزه محصولات دانش‌بنیان، برگزاری جشنواره ملی فرهنگی ایران ساخت را گامی بلند برای رونق‌پایدار اقتصاد کشور توصیف کرد.

محمد نمازی؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، نهادینه‌شدن «تفکر دانش‌بنیان» را یکی از ملزومات پیشرفت کشور دانست و گفت: این رویکرد علاوه بر رفع مشکل اشتغال، رونق‌پایدار اقتصادی را برای کشور به ارمغان می‌آورد.

وی افزود: ایده، طرح و برنامه‌ریزی بسیار مناسبی برای نهادینه‌شدن و گسترش نگرش دانش‌بنیان شده است اما برای رسیدن به اهداف معین لازم است در اجرا نیز دقت لازم اعمال شود.

نمازی ادامه داد: ایجاد و گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان و سوق دادن جامعه‌علمی به سمت اشتغال در این بخش یکی از اقدامات مثبت است که البته برای رسیدن به نقاط هدف باید نظارت کافی بر عملکرد وجود داشته باشد. به عبارت دیگر اعطای تسهیلات گرچه عامل مهمی در گسترش و رشد شرکت‌های دانش‌بنیان است اما نباید از اهمیت نظارت غافل شد.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی تصریح کرد: رونق فضای کارآفرینی، کسب‌وکار دانش‌بنیان و کاهش چشمگیر معضل بیکاری دانش‌آموختگان از ره‌آوردهای مهم شرکت‌های دانش‌بنیان است خاصه در شرایطی که نه دولت و نه دانشگاه برای پذیرش نیروی‌انسانی جدید فضایی ندارند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز با اشاره به لزوم پرهیز از اقتصاد دولتی، اظهار داشت: رونق و پویایی اقتصادی در گرو حضور فعال بخش‌خصوصی است. اقتصاد دولتی به منابع، معادن و ظرفیت‌های ذاتی مانند نفت و گاز وابسته است اما بخش‌خصوصی و دانش‌بنیان به‌دنبال ثروت‌آفرینی از ایده و اندیشه ناب است. به‌همین دلیل به اقتصادی پایدارتر نگاه دارد.

سرآمد رشته حسابداری اضافه کرد: به‌عنوان نمونه در حوزه حسابداری، وقتی بسیاری از خدمات مالی به مؤسسات و شرکت‌های خصوصی حسابرسی سپرده شد نتایج حاصل‌شده به‌دلیل تزریق ایده‌های ناب، باکیفیت‌تر بودند.

نمازی در ادامه با اشاره به لزوم حمایت از محصولات و خدمات دانش‌بنیان، خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که هیچ‌کشوری نمی‌تواند در همه زمینه‌ها سرآمد باشد و ایران نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست. از سوی دیگر نباید این تفکر نهادینه‌شود که محصول ایرانی در هر حوزه و بخشی نسبت به نمونه مشابه خارجی، از کیفیت کمتری برخوردار است.

وی افزود: در بسیاری از بخش‌ها تولیدات و خدمات دانش‌بنیان ایرانی نه‌تنها با نمونه‌های خارجی و وارداتی قابل‌رقابت هستند بلکه کیفیت‌بهتری نیز دارند و می‌توانند با گسترش حمایت‌های لازم، در بازار نیز سرآمد باشند.

برگزیده جایزه علامه طباطبائی با اشاره به ضرورت فرهنگ‌سازی در حوزه محصولات دانش‌بنیان، برگزاری جشنواره ملی فرهنگی ایران ساخت را گامی بلند برای رونق‌پایدار اقتصاد کشور توصیف کرد و گفت: این قبیل جشنواره‌ها علاوه بر ایجاد فضای رقابتی بین تولید‌کنندگان، الگوی مصرف جامعه را نیز به سمت کالا و خدمت بومی متمایل می‌کند. از سوی دیگر اطلاع‌رسانی دقیق پیرامون دستاوردهای جدید نیز نقش انگیزشی بالایی برای دانشگاهیان به حضور در عرصه تولید دارد.

نمازی با بیان اینکه جشنواره ملی فرهنگی ایران ساخت باید جای بهترین‌ها باشد، یادآور شد: هرچه این جشنواره با کیفیت بهتری برگزار شود، نتایج آن تأثیرات بیشتری در رونق اقتصادی کشور خواهد داشت.

وی به‌کارگیری توان و قابلیت اجتماع‌ نخبگانی علوم‌انسانی را از ارکان اصلی توسعۀ کشور برشمرد و تصریح کرد: در تمام شرکت‌های بزرگ دنیا که امروز درآمدهای آنان زبانزد است، علاوه بر متخصصان فنی و مهندسی، سرآمدان علوم‌انسانی نیز حضوری فعال و تأثیرگذار دارند چراکه اقتصاد امروز دنیا در کنار نوآوری و خلاقیت در مسائل فنی، به ایده و طرح علوم‌انسانی خاصه در بخش تجاری‌‍سازی نیاز دارد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شیراز در پایان گفت: مادامی که بخش تولیدی نیاز جامعه هدف را نداند نمی‌تواند در بازار رقابت پیروز میدان باشد. از سوی دیگر برای شناخت نیازها، باید فرهنگ و سبک زندگی جامعه را به‌خوبی شناخت و این دقیقاً همان نقطه‌ای است که یک متخصص علوم‌انسانی می‌تواند نقش تأثیرگذار خود را ایفا کند.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/08/22
کد : 71311
تعداد بازدید: 456