واحد ایده در صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی تشکیل می‌شود

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی گفت: در زمینه انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، برگزاری کارگاه و تبادل اساتید تفاهمنامه‌ای با ترکیه و ایتالیا امضا شده است و به زودی کارگاه آموزشی در رابطه با تعادل زیستی خلیج فارس در قشم و کیش برگزار می‌شود.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی گفت: در زمینه انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، برگزاری کارگاه و تبادل اساتید تفاهمنامه‌ای با ترکیه و ایتالیا امضا شده است و به زودی کارگاه آموزشی در رابطه با تعادل زیستی خلیج فارس در قشم و کیش برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، نصرت الله ضرغام؛ رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی در نشست خبری که امروز با حضور اصحاب رسانه در محل صندوق برگزار شد به تشریح فعالیت‌های صندوق پرداخت و گفت : در راستای فعالیت های بین المللی این صندوق  سال گذشته به عضویت یاسا درآمد و با همکاری این سازمان کارگاه‌های آموزشی را در کشور برگزار خواهد کرد همچنین با آکادمی علوم بنیادین روسیه 12 موضوع برای پژوهش تعیین شده که یکی از آنها دریای خزر و تعادل زیستی آن است همچنین با موسسه کردچاتف روسیه نیز 8 پروژه مگاساینس تعریف شده است.

به گفته وی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی با آکادمی علوم چین در زمینه‌های نانو، علوم شناختی و انرژی‌های نو نیز همکاری‌هایی خواهد داشت.

وی درادامه بیان کرد: در زمینه انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک، برگزاری کارگاه و تبادل اساتید تفاهمنامه‌ای با ترکیه و ایتالیا امضا شده است و به زودی کارگاه آموزشی در رابطه با تعادل زیستی خلیج فارس در قشم و کیش با همکاری بنیاد علم آلمان برگزار می‌شود.

ضرغام با اشاره به اینکه در صندوق توجه به پویایی، تکامل، خلاقیت و نوآوری نسبت به ماموریت‌ها در الویت بوده است اظهار کرد: سال 82 صندوق با هدف حمایت از پژوهش و فناوری فعالیت خود را آغاز کرد و تا کنون سعی بر گسترده‌گی و جامعیت بخشیدن به حمایت‌های خود داشته است بنابراین در ابتدا حمایت از پروژه‌های تحقیقاتی اولویت‌دار (مفید و در مرز دانش) بعد از تصویب در کارگروه مربوط در حیطه کار صندوق بود.

وی بیان کرد: پس از گذشت چند سال حمایت از سایر ظرفیت‌های علمی کشور در دستور کار صندوق قرار گرفت تا از این طریق به اهداف خود نزدیک‌تر شویم در این راستا حمایت از ظرفیت‌های علمی باالقوه و بالفعل باید مورد توجه قرار می‌گرفت. بنابراین با توجه به رویکرد صندوق و دیدگاهمان در رابطه با حمایت‌ها قصد داشتیم تا به نوعی فعالیت‌هایمان از جامعیت برخوردار شود ضمن اینکه ارزیابی دائمی از فعالیت‌های صندوق وجود داشته باشد و از تجارب مراکز داخلی و خارج از کشور استفاده کنیم.

انجام 20 سفر استانی در جهت اطلاع رسانی از حمایت‌های صندوق

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی گفت: در بخش حمایت از ظرفیت‌های بالقوه برنامه حمایتی خاص برای مراکز علمی (دانشجویان مقاطع مختلف و اساتید) تدوین شد. برای آشنایی تمامی استان‌ها و نقاط دور افتاده از فعالیت‌های صندوق سفرهای استانی برنامه‌ریزی شد و سال گذشته به 20 استان سفر شد و 59 نشست علمی با اساتید نیز برگزار شد که سفر به 11 استان کشور در برنامه سال جاری قرار دارد. در واقع اطلاع‌رسانی‌ها در جهت ایجاد توازن و ایجاد فرصت برابری برای استفاده از حمایت‌های صندوق است که از زمان اقدام به سفرهای استانی کمیت و کیفیت پروژه‌ها ارتقاء یافته است.

وی با اشاره به تشکیل هسته‎های علمی در دانشگاه‎ها گفت: تشکیل هسته‌های علمی به منظور ارتقای سطح آموزشی دانشجویان مقطع کارشناسی مورد توجه قرار گرفت تا تعدادی از دانشجویان با کمک اساتید برجسته سطح کیفی آموزش خود را بالا برده و متناسب با استعداد خود به نیرویی کارآفرین برای کشور تبدیل شوند.

ضرغام تعداد پروژه‌های دریافتی صندوق برای حمایت را در سال گذشته 1700 پروژه اعلام کرد که از این تعداد 711 پروژه توسط صندوق مصوب شده است و در تعدادی از آنها دانشجویان کارشناسی ارشد همکاری دارند.

وی با بیان اینکه هم کنون در کشور 90 هزار دانشجوی مقطع دکتری وجود دارد ابراز کرد: این میزان دانشجوی دکتری ظرفیت علمی قابل ملاحظه‌ای است که هر کدام موظف به انجام فعالیت تحقیقاتی برای رساله‌های خود هستند بنابراین صندوق از رساله‌های دکتری متناسب با اولویت کشور حمایت می‌کند که در این زمینه نیز نزدیک به هزار رساله دریافت شده که کار دسته بندی و ارزیابی آنها در حال انجام است و تا پایان سال جاری تعداد رساله‌های مصوب برای حمایت مشخص می‌شود.

حمایت ویژه از اساتید و پژوهشگران مناطق محروم

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران بیان کرد: همچنین در صندوق برنامه حمایتی در زمینه حمایت از پسا دکتری وجود دارد تا افراد فعالیت علمی خود را در کشور ادامه دهند در این راستا افراد پروپزال خود را به صندوق ارائه داده و بعد از بررسی در صورت تصویب به مدت 1 تا 2 سال به این افراد حقوق پرداخت می‌شود تا 2 سال تمام وقت فعالیت پژوهشی انجام دهند.

وی در بخش بعدی صحبت‌های خود به حمایت ویژه از استادیارهای جوان، اساتید و پژوهشگران خصوصا بانوان اشاره کرد و گفت: محدودیتی در پذیرش پژوهش‌ها وجود ندارد به خصوص با توجه به اهمیت پژوهش‌های میان رشته‌ای در دنیا و حرکت به این سمت از این پژوهش‌ها نیز حمایت می‎کنیم سال گذشته گرنت سینرژی نیز در صندوق مصوب شد امسال از این بخش حمایت بیشتری خواهیم داشت. همچنین برای توسعه علمی کشور از ظرفیت علمی اساتید مقیم خارج بر اساس برنامه حمایتی استفاده می‌کنیم ودر این زمینه سعی داریم تا همکاری بین اساتید ایرانی و خارجی را گسترده‌تر کنیم.

ضرغام همچنین در رابطه با حمایت از ثبت بین‌المللی اختراعات بیان کرد: در کشور ظرفیت خوبی در حوزه اختراعات وجود دارد که برای ایجاد محمل دارایی‌های فکری باید از آن استفاده کرد امسال با انتخاب کارگزاران بهتر سعی در افزایش سرعت بررسی‌ها در این حوزه داریم.

وی درباره حمایت از رخدادهای علمی در کشور گفت: از 171 درخواست حمایت از رخداد علمی ارسال شده به صندوق سال گذشته 48 رخداد مورد حمایت قرار گرفت البته برگزاری کارگاه‌های آموزشی، مشارکت ذی نفعان در همایش و ترویج نتایج آن از شرایط حمایت از این رخدادها است که بر این اساس 3 هزار و 186 نفر در این کارگاه‌ها آموزش دیدند.

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی گفت: همچنین صندوق سال گذشته 2 همایش "مدیریت استعدادها" و "نقش دارایی‌های فکری در توسعه کشورها" را برگزار کرد امسال نیز در ادامه دو همایش "کاربرد IT در پرورش و شناسایی استعدادها" و همایش دیگری در زمینه دارایی‌های فکری را برگزار خواهیم کرد. همچمنین در زمینه راه اندازی مرکز نوآوری سرمایه‌گذاری برای تولید انبوه در کشور در زمینه کاتالیست‌ها آغاز خواهد شد.

برگزاری کارگاه‌های آموزشی در پژوهش‌سراها

ضرغام عنوان کرد: امضای تفاهم نامه همکاری با وزارت آموزش و پرورش از دیگر برنامه‌هایی است کع در صندوق اجرایی شد در این زمینه حمایت از پژوهش‌سراها در دستور کار صندوق قرار دارد که قصد داریم در پژوهش سراها کارگاه‌های آموزشی در رابطه با روش تحقیق برگزار کنیم تا از این طریق قدرت ریسک پذیری و اعتماد به نفس را در دانش آموزان افزایش دهیم. همچنین با فعالیت دانش آموزان در این مکان‌ها شاهد اختراع و نوآوری خواهیم بود.

وی علمی و مردمی کردن دانش در سطح جامعه را از دیگر فعالیت‌هاب صندوق دانست و گفت: مطالعاتی را در صندوق در این زمینه شروع کرده‌ایم تا علم را به سطح جامعه ببریم. در واقع مخاطبان ما همه افراد جامعه هستند بنابراین باید در کل جامعه حتی روستاها نیز ورود داشته باشیم که برای این امر با جهاد کشاورزی تفاهمنامه همکاری منعقد کرده‌ایم تا آموزش همگانی و به تناسب هر قشری را شاهد باشیم.

تشکیل اتاق علم در صندوق

ضرغام همچنین اظهار کرد: شناسایی علوم تاثیرگذار در آینده و حال کشورها یکی از برنامه‌هایی است که در دنیا به آن اهمیت می‎دهند در این زمینه در صندوق نیز اتاق علمی تشکیل شده است همچنین در نظر داریم واحدی با عنوان واحد ایده را در صندوق ایجاد کنیم. همانطور که می‌دانیم برای اشتغالزایی باید طرح نوین وجود داشته باشد بسیاری از شرکت‌های موفق نیز در ابتدا تنها یک ایده بودند بنابراین باید از تجربیات دیگران در این زمینه بهره برد و مطالعاتی را در این عرصه در کشور انجام دهیم اساس شکل گیری این واحد همین است.

وی تصریح کرد: تعیین اولویت‌های تحقیقاتی فعالیت دیگری است که در صندوق آغاز شده تا بر این اساس پروژه‌هایی را سفارش دهیم تا کنون نیز 10 پروژه در زمینه نشر گازهای گلخانه‌ای و پرورش استعدادها توسط صندوق سفارش داده شده است.

 

تاریخ انتشار : 1395/05/06
کد : 71303
تعداد بازدید: 349