«افق»؛ همتی از دانشجویان برای دانشجویان

آن‌چه در مجلات دانشجويي بيش از هر چيز اهميت دارد، همکاري منسجم ميان دانشجويان است. نوعي همکاري هم‌دلانه که مي‌تواند ادامه پيدا کند و در آينده در صحنه‌هاي ملي، ارزش‌آفريني کند.

آن‌چه در مجلات دانشجويي بيش از هر چيز اهميت دارد، همکاري منسجم ميان دانشجويان است. نوعي همکاري هم‌دلانه که مي‌تواند ادامه پيدا کند و در آينده در صحنه‌هاي ملي، ارزش‌آفريني کند.

پایگاه اطلاع‎رسانی بنیاد ملی نخبگان: دانشجويان دانشکده مهندسي مکانيک دانشگاه اميرکبير هم در ساختمان ابوريحان تحصيل مي‌کنند و هم با چاپ مجله علمي، دانش خود و ساير دانشجويان را افزايش مي‌دهند. اين مجله که به نام «افق» منتشر مي‌شود، مضاف بر شماره‌هاي معمول، هر سال براي ورودي‌هاي دانشکده، يک ويژه‌نامه منتشر مي‌کند. ويژه‌نامه‌اي که در سال 94 منتشر شده است، با متن خوشامدگويي آغاز مي‌شود و دانشجويان مي‌توانند در ادامه مصاحبه با دکتر مهيار نراقي، رئيس دانشکده و دکتر افشين تقوايي‌پور، عضو هيئت علمي را بخوانند.

پس از آن در گزارشي به توصيف دانشگاه اميرکبير مي‌پردازد و از ويژگي‌ها و امتيازات پلي‌تکنيک تهران براي جديد‌الورودها پرده برمي‌دارد. در ادامه نوبت معرفي دانشکده مکانيک است که کار خود را از سال 1336 شروع کرده و از اولين دانشکده‌هاي پلي‌تکنيک تهران بوده است. در اين گزارش پس از تاريخچه، مي‌توان نگاهي به فضاي دانشکده و فعاليت‌ها و افتخارات آن انداخت. براي آشنايي بيشتر دانشجويان با انجمن علمي مهندسي مکانيک و نشريه افق که زير نظر همين انجمن منتشر مي‌شود، شرح کوتاهي آمده است.

هم‌چنين در مطلبي در مورد رشته مهندسي مکانيک و گرايش‌هاي مختلف آن شرح داده مي‌شود. درنهايت ورودي‌ها پاي حرف‌هاي يک دانشجوي موفق مي‌نشينند و در مطالبي ديگر با تکنولوژي‌هاي روز و نرم‌افزارهايي که به حوزه درسي‌شان مربوط است، آشنا مي‌شوند. ويژه‌نامه ورودي‌ها هر سال در 32 صفحه منتشر و در پايان از تمام دانشجويان دعوت مي‌شود تا با نشريه افق همکاري کنند.

در شماره‌هاي ديگر اين مجله که مختص ورودي‌ها نيست، مطالبي از قبيل مصاحبه با دانشجويان برتر، گفت‌و‌گو با اساتيد، مقاله‌هاي روز دنيا که به وسيله دانشجويان اين دانشکده ترجمه مي‌شوند، گزارشي از فعاليت‌هاي دانشکده مکانيک و برنامه‌ها، کارگاه‌ها و مسابقاتي که برگزار کرده، تازه‌هاي علم و فناوري و مقالات تحقيق و پژوهشي دانشجويان منتشر مي‌شود.

صاحب امتياز مجله افق، انجمن علمي- دانشجويي مهندسي مکانيک است و فاطمه قنبري‌دوست، سردبيري اين مجله را برعهده دارد. تمام کارهاي مجله، از صفحه‌آرايي و عکاسي تا ترجمه و تهيه مصاحبه و گزارش‌ها، برعهده دانشجويان دانشکده مکانيک است.  „

 

تاریخ انتشار : 1395/06/01
کد : 71255
تعداد بازدید: 362