مراسم «نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد دکتر جواد فرهودی» برگزار شد

مراسم «نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد دکتر جواد فرهودی» با حضور تعدادی از مسؤولان، نخبگان، سرآمدان و مستعدان‌برتر برگزار شد.

مراسم «نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد دکتر جواد فرهودی» با حضور تعدادی از مسؤولان، نخبگان، سرآمدان و مستعدان‌برتر برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ مراسم «نکوداشت مقام علمی و فرهنگی استاد دکتر جواد فرهودی» با حضور معاون توسعه فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، رئیس بنیاد نخبگان استان تهران و جمعی از نخبگان، سرآمدان و مستعدان‌برتر در بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد. 

تکریم نخبگان بهترین اقدام برای هدایت مستعدان‌برتر است

در این مراسم که با تلاوت آیاتی از کلام‌الله و پخش سرود ملی آغاز شد، یدالله اردوخانی به اهمیت تکریم و تجلیل از مقام علمی‌وفرهنگی نخبگان کشور اشاره کرد و آن را بهترین راه برای الگوسازی از این افراد دانست.

وی افزود: هدف از برگزاری این قبیل مراسم‌ها تنها تکریم و تقدیر از خدمت بی‌نظیر نخبگان نیست بلکه بنیاد ملی نخبگان در پی آن است از این طریق نخبگان را به‌عنوان الگوی خدمت‌رسانی به جامعه معرفی کرده و مسیر پیشروی مستعدان‌برتر را روشن کند.

اردوخانی با اشاره به لزوم ارج نهادن به زحمات نخبگان همه حوزه‌ها، تصریح کرد: نگاه بنیاد ملی نخبگان تنها به رشته‌های فیزیک و شیمی و ریاضی محدود نیست بلکه اعتقاد دارد نخبگان تمام حوزه‌ها و رشته‌ها باید مورد تکریم قرار گرفته و جایگاه و خدمات ارزنده آنان به‌بهترین شکل به جامعه معرفی شود.

رئیس بنیاد نخبگان تهران با بیان اینکه آب، یکی از مؤلفه‌های مهم در پیشرفت کشور است، به مقام شامخ علمی و فرهنگی استاد دکتر فرهودی اشاره کرد و گفت: خدمات ارزنده و کم‌بدیل استاد فرهودی در حوزه آب، او را به چهره‌ای شاخص در جامعه علمی کشور تبدیل کرده است.

جوانگرایی یکی از شاخصه‌های بارز استاد فرهودی است

در ادامه، مهدی یاسی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران با اشاره به جایگاه استاد فرهودی در رونق و پیشرفت علمی کشور، گفت: استاد نمونه کشوری، عضویت در فرهنگستان علوم، 34 طرح پژوهشی، 84 مقاله انگلیسی، 40 کنفرانس ملی و بین‌المللی و بیش از 60 تقدیرنامه علمی نشان‌دهندۀ جایگاه رفیع استاد دکتر فرهودی است.

وی افزود: استاد فرهودی علاوه بر حوزه علم، در مدیریت نیز همواره فردی شاخص بوده و هست. خدمات کم‌نظیر او در معاونت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین وزارت نیرو منشاء دستاوردهای بسیاری در حوزه مدیریتی بود.

استاد کشاورزی و منابع‌طبیعی جوانگرایی را یکی از شاخصه‌های بارز استاد فرهودی عنوان کرد و اظهار داشت: وی در هنگام حضور در دانشگاه ارومیه، با تزریق استعداد، انگیزه و نیروی جوانی توانست زمینه‌ساز ارتقاء علمی این دانشگاه شود.

استاد فرهودی به لحاظ اخلاقی نیز فردی مثال‌زدنی است

محمد قنادی؛ قائم‌مقام سازمان انرژی‌اتمی ایران پرهیز از تک‌بُعدی بودن را یکی از خصلت‌های استاد فرهودی عنوان کرد و گفت: وی همواره در کنار علم اهمیت ویژه‌ای برای اخلاق و فرهنگ قائل است و به‌همین دلیل علاوه بر دستاودرهای علمی کم‌نظیر، به لحاظ اخلاقی نیز همواره فردی مثال‌زدنی برای جامعه دانشگاهی و مدیریتی کشور است.

وی افزود: استاد فرهودی هرگز از نظارت دقیق و دلسوزانه بر فعالیت‌ شاگردان خود غافل نبوده و هنوز نیز پس از سال‌ها متمادی با شاگردان خود در ارتباط بوده و خود را نسبت به آینده‌ آنان مسؤول می‌داند.

قائم‌مقام سازمان انرژی‌اتمی ایران با بیان اینکه از کلاس هفتم‌ابتدایی تاکنون همواره شاگرد استاد فرهودی بوده و هستم، خاطرنشان کرد: دورنگری وی و نگاه چندبُعدی او به مسائل اجتماعی و فردی سبب هدایت بسیاری از شاگردان به مسیر صحیح خدمت‌رسانی به جامعه شده است.

تربیت شاگرد متخصص و متعهد از اولویت‌های استاد فرهودی است

در ادامه، صلاح کوچک‌زاده؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران استاد فرهودی را یکی از افراد شاخص در ارتقاء علمی رشته آب‌وآبادانی دانشگاه تهران دانست و با بیان اینکه تربیت نیروی‌انسانی متخصص و البته متعهد همواره یکی از اولویت‌های استاد فرهودی بود، گفت: در ابتدای انقلاب کمبود نیروی‌متخصص در حوزه آب به‌شدت احساس می‌شد اما با نگاه باز استاد فرهودی و تلاش‌های او خیلی زود این نقصیه کمرنگ شد.

وی با اشاره به تلاش‌های استاد فرهودی در برقراری ارتباط نظام‌مند بین صنعت و دانشگاه، افزود: وی همیشه به لزوم وجود ارتباط نظام‌مند بین دانشگاه و صنعت اعتقاد داشته و در این راستا خدمات بسیاری نیز انجام داده است.

فرهودی از بنیانگذار طراحی برنامه‌های منظم در حوزه آب است

در ادامه این مراسم، محمد کیافر؛ رئیس هیئت‌مدیره شرکت مهندسی مشاور آشناب، نیز با اشاره به خدمات مدیریتی استاد فرهودی، گفت: وی در سال‌های 60 و 61 به‌عنوان مدیرعامل آب منطقه آذربایجان (شامل شرقی، غربی و اردبیل) تلاش‌های بسیاری برای طراحی حرکتی منظم در حوزه آب انجام داد.

وی اضافه کرد: در آن دوران که شرایط کشور متأثر از جنگ‌تحمیلی بود و در برخی موارد فقدان‌برنامۀ‌راهبردی احساس می‌شد و اعمال سلیقه به یکی از آفت‌های حوزه مدیریت تبدیل شده بود، استاد فرهودی اقدامات خوبی برای همسویی افکار در جهت اهداف سازمانی انجام داد که بعدها کشور توانست از نتایج آن بهره‌مند شود.

فنّاوری آب یکی از نشانه‌های فرهنگ و تمدن ایرانیان است

حسینعلی بهرامی؛ دبیر ستاد توسعۀ فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست نیز با اشاره به شخصیت برجسته علمی، فرهنگی و اجتماعی استاد فرهودی، او را فردی بی‌نظیر در حوزه آب کشور دانست.

وی در ادامه به تشریح وضعیت آب کشور و مسائل مربوط به آن پرداخت و با تأکید بر لزوم تحقیق و پژوهش در این حوزه، یادآور شد: فنّاوری آب چه در بخش ذخیره‌سازی و چه در انتقال، در فرهنگ ایرانیان جایگاه ویژه‌ای داشته به‌طوری که آثار فیزیکی و مکتوب بسیاری در این حوزه از نیاکان به میراث رسیده است.

بهرامی تصریح کرد: برای رسیدن به نقطه‌مطلوب و پیشگیری از رسیدن کشور به وضعیت‌هشدار در آب، لازم است بر مبنای آنچه از گذشتگان به ارث رسیده است، به‌سمت ارتقاء و به‌روز‌رسانی فنّاوری از مسیر نوآوری حرکت کرد.

خانواده مهمترین نقش را در موفقیت فرد دارد

در ادامه این مراسم، استاد دکتر جواد فرهودی؛ عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران ضمن تشکر از بنیاد ملی نخبگان، تکریم و پاسداشت مقام ‌علمی و فرهنگی نخبگان و سرآمدان را اقدامی مثبت در هدایت جوانان خاصه مستعدان‌برتر دانست و گفت: برگزاری این قبیل مراسم‌ها درخور تقدیر و ستایش است.

وی با اشاره به نقش مهم خانواده در پیشرفت و رشد فرد، اظهار داشت: هیچ‌فردی نمی‌تواند به‌تنهایی به موفقیت برسد. من نیز از این قاعده مستثنی نیستم و اعتقاد دارم خانواده به‌ویژه همسرم بیشترین نقش را در موفقیت من داشتند.

تغییر الگوی‌مصرف می‌تواند آینده آب کشور را تضمین کند

فرهودی در ادامه به مسئله آب اشاره کرد و با ارائه آماری از وضعیت آب در جهان و ایران، اظهار داشت: اگر تمام آب موجود در جهان را 200 لیتر فرض کنیم، تنها 5 لیتر آن شیرین است و از این مقدار فقط 600 سی‌سی آب سهم انسان است. لازم به ذکر است از این 600 سی‌سی فقط و فقط 2 سی‌سی قابل استفاده است که یک‌سوم آن سهم زندگی روزمره انسان و مابقی سهم صنعت و کشاورزی است. با این مثال می‌شود به‌خوبی به وضعیت آب در جهان پی برد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه در سال 2025 جمعیتی حدود 3.5 میلیارد نفر با مشکل آب روبرو خواهند بود، اضافه کرد: در این سال تنها 500 میلیون نفر به آب سالم دسترسی آسان خواهند داشت. این یعنی جنگ آینده، جنگ آب است.

فرهودی گرسنگی، فقر، اختلال در سیستم آموزشی، کمبود آب شرب، از بین‌رفتن محیط‌زیست را تنها بخشی از مشکلات بحران آب دانست و یادآور شد: نیاکان ما پیش از این هم در الگوی مصرف و هم در ذخیره‌سازی و انتقال آب به پیشرفت و فنّاوری دست یافته بودند به‌همین دلیل علی‌رغم حضور کشور در موقعیت جغرافیایی نامناسب، آنان به‌بهترین شکل زندگی خود را بر پایه آب بنا کرده بودند.

مشکل کم‌آبی ریشه در رفتار فردی و اجتماعی دارد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: مشکل آب از کمبود نزولات آسمانی نیست بلکه ریشه در رفتار فردی و اجتماعی دارد. اگر الگوی مصرف خود را بر اساس آموزه‌های دینی و ملی خود تغییر داده و بهینه کنیم، نه‌تنها در امروز بلکه در آینده نیز وضعیت مناسبی در آب خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: بازبینی و بازنگری در الگوی کشت، واردات محصولاتی که نیازمند منابع آبی بسیار هستند و به‌جای آن رونق و گسترش کشت و صادرات محصولاتی که به آب کمتری نیاز دارند، اصلاح سامانه آب و فاضلاب شهری، استفاده از نوآوری در فناوری آب، به‌کارگیری آب‌های مجازی و از همه مهمتر عزم ملی و همکاری و تعامل همه دستگاه‌ها و نهادهای حکومتی و خاصه مردم می‌تواند آینده آب کشور را تضمین کند.

مستعدبرتر به‌گونه‌ای حرکت کند که فخر ایران در آینده باشد

فرهودی در پایان با بیان اینکه زندگی فراز و نشیب‌های بسیار دارد، آب را الگوی مناسبی برای پشتکار مستعدان‌برتر در زندگی دانست و گفت: نباید خود را در شائبه بیکاری محصور کنید و از تلاش دست بکشید بلکه باید دانست آینده کشور در گرو پشتکار و همت مستعدان امروز است. پس به‌گونه‌ای حرکت کنید که فخر ایران در آینده باشید.

 

تاریخ انتشار : 1395/07/13
کد : 71250
تعداد بازدید: 431