تجاری‌سازی اختراعات و ایده‌ها یک ضرورت است

جشنواره رویش کوهساران با حضور دکتر سید حسن حسینی؛ معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر مسعود اصفهانی؛ رییس دفتر بنیاد نخبگان استان گیلان و جمعی از چهره‌های علمی و مسؤلان اجرایی استان، چهارشنبه 28 آبان‌ماه در رشت آغاز به کار کرد.

جشنواره رویش کوهساران با حضور دکتر سید حسن حسینی؛ معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر مسعود اصفهانی؛ رییس دفتر بنیاد نخبگان استان گیلان و جمعی از چهره‌های علمی و مسؤلان اجرایی استان، چهارشنبه 28 آبان‌ماه در رشت آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در بخشی از این مراسم، دکتر سید حسن حسینی؛ معاون فرهنگی و امور نخبگان بنیاد ملی نخبگان با اشاره به تلاش بنیاد در راستای حمایت از نخبگان و ساماندهی شرایط مستعدان برتر و قرار دادن آنها در مسیر نخبگی گفت: باید نخبگان را در مسیر تبدیل اختراع و ایده به ثروت مورد حمایت قرار داد چراکه تجاری‌سازی تکنیک خاصی دارد و باید توسط شرکت‌های تخصصی انجام شود.

وی افزود: تاکنون دو هزار و 300 اختراع از نخبگان ثبت و پذیرفته شده است که از این تعداد، 20 اختراع تبدیل به سطح دو شده و تعدادی نیز در ثبت بین المللی قرار گرفته اند.

در ادامه این مراسم، دکتر مسعود اصفهانی؛ رییس دفتر بنیاد نخبگان استان گیلان و دبیر این جشنواره نیز با بیان اینکه این دومین جشنواره کشوری نخبگان به میزبانی گیلان است که بصورت منطقه‌‍ای در رشت برگزار می‌شود، گفت: 227 طرح و اختراع به این جشنواره ارایه شده بود که از بین آنها، 146طرح برای حضور در جشنواره رویش کوهساران پذیرفته شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه هدف از برگزاری این جشنواره تجاری‌سازی اختراعات و طرح‌های افراد صاحب استعداد برتر است، افزود: جشنواره‌های استانی رویش علاوه بر به نمایش گذاشتن توانمندی‌های جوانان کشور، فرصت خوبی برای تبدیل ایده به ثروت خواهد بود.

در ادامه این مراسم، محمد احمدی پور؛ معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان نیز با تأکید بر اینکه بنیاد نخبگان باید در برنامه ششم توسعه کشور که در حال تهیه است به دستگاه‌های اجرایی کمک کند، گفت: دانشگاه‌ها باید به علوم تجربی و تجاری‌سازی طرح‌ها و ایده‌ها بپردازند تا کشور بجای وارد کننده فناوری به صادر کننده علم و فناوری تبدیل شود.

وی افزود: تاکنون در کشور کمتر به نظریه پردازی پرداخته شده است زیرا تولید علم و نظریه پردازی هزینه های بالایی دارد که این کار همراهی مسوولان اجرایی و دانشگاهی را طلب می کند.

احمدی در ادامه گفت: باید بررسی، پژوهش و تحقیق مبنای توسعه استان‌ها قرار گیرد و تعامل منطقی بین حوزه نخبگان و دانشگاه‌‍‌ها با حوزه‌های اجرایی فراهم شود.
وی در پایان خواستار ایفای نقش نخبگان در توسعه کشور و تحول زندگی مردم و گسترش علم و فناوری شد.

لازم به ذکر است رویش کوهساران به مدت دو روز و با حضور استان‌های قزوین، تهران، البرز، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی به میزبانی استان گیلان و در سالن اجتماعات اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در رشت برگزار خواهد شد. همچنین در افتتاحیه این جشنواره از تمبر یادبود جشنواره رونمایی شد.

 

تاریخ انتشار : 1393/08/28
کد : 71245
تعداد بازدید: 413