فرهنگ اقتصاد دانش بنیان باید در جامعه نهادینه شود

معاون علمی فناوری رئیس جمهوری گفت: سطح رفاه، هزینه ها و توقعات در جامعه بالا رفته است و کشوری که 32 میلیون جوان بین 20 تا 40 سال و پنج میلیون دانشجو دارد به روش سنتی اداره نخواهد شد.

معاون علمی فناوری رئیس جمهوری گفت: سطح رفاه، هزینه ها و توقعات در جامعه بالا رفته است و کشوری که 32 میلیون جوان بین 20 تا 40 سال و پنج میلیون دانشجو دارد به روش سنتی اداره نخواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، سورنا ستاری؛ در مراسم افتتاحیه ششمین کنفرانس بین المللی نانو ساختارها تصریح کرد: باید به این نکته برسیم که با پول نفت نمی توان کشور را اداره کرد حتی اگر قیمت نفت به 200 دلار برسد.

وی ادامه داد: از دو سال پیش بحث اقتصاد دانش بنیان را به صورت جدی در دولت دکتر روحانی رئیس جمهوری پیگیری کرده ایم.
ستاری گفت: یکی از بخش های جدی، توسعه علوم و فناوری های جدید است، نانو تکنولوژی در ایران سابقه زیادی ندارد اما زمانی به آن پرداختیم که کشور های دیگر نیز به تازگی آن را شروع کرده بودند.

وی با بیان این که ایران دارای رتبه های خوبی در این حوزه است، افزود: ستاد نانو تکنولوژی که در معاونت علمی در سال 82 تشکیل شد نمونه موفق از نحوه ورود ما به سایر علوم بود و پس از آن ستادهای دیگری در حوزه هایی مانند بیوتکنولوژی، انرژی های نو، هوا فضا و... تشکیل شد.
به گفته معاون علمی فناوری رئیس جمهوری ایران در حوزه تجاری سازی نانو وضعیت خوبی دارد و بیش از 250 شرکت در این حوزه فعالیت می کنند.

رییس ستاد توسعه فناوری نانو کشور به برنامه های منسجم اجرا شده در حوزه نانو در سال گذشته اشاره کرد و گفت: این دوره از مدارس تا دانشگاه ها و شرکت ها در حال برگزاری است.

ستاری با بیان اینکه بیوتکنولوژی یکی از موضوعات جدی برای پیگیری در آینده است، افزود: در سایر حوزه های علوم دارای مزایای ذاتی هستیم، در دو سال گذشته با توسعه اقتصاد دانش بنیان شاهد فعالیت بیش از دو هزار و 300 شرکت دانش بنیان در کشور هستیم.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاکید بر این که راه زیادی در پیش داریم، افزود: زیر ساخت ها در این حوزه فراهم است، بهترین دانشگاه ها و جوانان دنیا را داریم.

وی گفت: دانشگاه های ما در حوزه کارشناسی ارشد و دکترا دارای ضعف هایی هستند،در حوزه آموزش باید ابتکار داشته باشیم، دروس جدید به درستی وارد دانشگاه ها نشده است.

ستاری اضافه کرد: ساختار اقتصادی کشور هم به دلیل فروش یکصد سال نفت خام، ساختاری است که با این اقتصاد روز دنیا هماهنگ نیست و باید تغییر کند.

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان کشور یکی از مشکلات جدی در پیاده سازی اقتصاد دانش بنیان را مشکلات فرهنگی دانست و گفت: فرهنگ اقتصاد دانش بنیان باید در جامعه نهادینه شود،اتفاق های خوبی طی این دو سال در این حوزه افتاده و کارهای مثبتی در زمینه فرهنگسازی و ترویج موضوع اقتصاد دانش بنیان در معاونت علمی با شکل گیری یک ستاد آغاز شده است که می باید تقویت و در سایه نهاد نیز جدی گرفته شود که در این شرایط به یقین توسعه پیدا خواهد کرد.

ستاری افزود: پیشرفت های ما در این حوزه تنها در حوزه هسته ای نیست بلکه در حوزه های هوا فضا، نانو، بایو و سلول های بنیادی و فناوری های همگرا پیشرفت های قابل توجهی داشتیم و در منطقه در برخی حوزه ها در جایگاه نخست قرار داریم.

وی نیروی انسانی و بهره گیری درست از آن را بسیار با اهمیت عنوان کرد و گفت: باید بدانیم نفت و گاز تنها سرمایه کشور نیست، سرمایه اصلی کشور فرزندان این مرز و بوم هستند.

معاون علمی فناوری رئیس جمهوری تصریح کرد: امیدواریم که این کنفرانس به اهداف ترسیم شده خود برسد و معاونت علمی و فناوری همواره از تمامی حوزه های مرز دانش حمایت می کند.

ششمین کنفرانس بین المللی نانو ساختارها به همت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی دوشنبه شب با حضور جمعی از مسئولان و محققان داخلی و خارجی از کشورهای مختلف در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد.

این کنفرانس تا 20 اسفند ماه با ارائه مقالات تخصصی توسط سخنرانان داخلی و خارجی ادامه خواهد داشت.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/12/18
کد : 71233
تعداد بازدید: 287