«تَک‌روی» یکی از معضلات اجتماع نخبگانی است

مستجاب‌الدعواتی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه علوم ادیان‌ومذاهب قم، فردگرایی را یکی از چالش‌های اجتماع نخبگانی دانست و گفت: ضعف در کارگروهی سبب می‌شود بخش زیادی از توان و قابلیت‌های نخبگانی که در ذیل فعالیت‌گروهی به‌منصه ظهور می‌رسند، هدر رود.

مستجاب‌الدعواتی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه علوم ادیان‌ومذاهب قم، فردگرایی را یکی از چالش‌های اجتماع نخبگانی دانست و گفت: ضعف در کارگروهی سبب می‌شود بخش زیادی از توان و قابلیت‌های نخبگانی که در ذیل فعالیت‌گروهی به‌منصه ظهور می‌رسند، هدر رود.

سید علی مستجاب‌الدعواتی؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه علوم ادیان‌ومذاهب قم و دانشجوی کارشناسی‌ارشد تصوف عرفان‌ اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه تفکّر حاکم بر اجتماع نخبگانی باید ژرف‌نگری، خلق و گشودن دروازه‌های جدید و پیمودن راه‌های بدیع باشد، گفت: این امر تعهدات و مسئولیت‌های متقابلی را در بین اجتماع و نخبگان پدید می‌آورد.

وی افزود: بی‌شک تحققّ اهداف و چشم‌اندازهای هر اجتماع نیازمند وجود ساختار، فرآیندها و نظامی است که در آن، پیش قراولان پیشرفت و کمال بتوانند با مشارکت یکدیگر شکل‌دهنده، جهت‌دهنده و تسهیل‌کننده نیازهای آن اجتماع باشند.

مستجاب‌الدعواتی در بخش دیگری با مثبت ارزیابی‌کردن تسهیلات اعطایی آیین‌نامه جایزه‌های تحصیلی، گفت: این آیین‌نامه تا حد بسیاری مطابق با واقعیت‌ها و نیازهای اجتماع نخبگانی است.

وی عدم‌هماهنگی و اطلاع‌رسانی مناسب دانشگاه را یکی از چالش‌های اجرای این آیین‌نامه دانست و افزود: متاسفانه دانشگاه در برخی مواقع حتی با تسهیلات بنیاد ملی نخبگان نیز آشنایی ندارد.

دانشجوی کارشناسی‌ارشد تصوف عرفان‌ اسلامی ادامه داد: اعتبارات مالی ارائه‌شده مانند اعتبار تشکیل هسته‌پژوهشی، تسهیل بسیاری مناسبی برای ترغیب افراد به انجام فعالیت‌گروهی است. متاسفانه ضعف در کارگروهی، فردگرایی و تَک‌روی کم‌کم به چالشی بزرگ در همه جامعه و به‌تبع در اجتماع‌نخبگانی تبدیل شده است و همین موضوع سبب می‌شود بخش زیادی از توان و قابلیت‌های نخبگانی که در ذیل فعالیت‌گروهی به‌منصه ظهور می‌رسند، هدر رود.

دانشجوی‌برتر دانشگاه علوم ادیان‌ومذاهب قم ادامه داد: تشکیل گروه‌های نخبگانی زیر نظر اعضای هیأت‌‌علمی و فعالیت مستمر آنان، توان بالایی برای حل مسائل اساسی و اولویت‌‌دار جامعه تخصصی ایجاد می‌کند. البته در این میان، رؤسای دانشگاه‌ها و دیگر مراکز آموزش‌عالی نیز باید روحیه کارگروهی داشته باشند و از این قبیل فعالیت‌ها در دانشگاه حمایت کنند.

مستجاب‌الدعواتی تصریح کرد: فعالیت مستعدان‌برتر در قالب گروه‌نخبگانی حتی می‌تواند در آینده شغلی این افراد نیز تاثیرگذار باشد و آنان را برای فعالیت در عرصه اشتغال آماده‌تر و توانمندتر کند.

وی در پایان گفت: با توجّه به ضرورت و اهمیت بکارگیری ظرفیت مستعدان‌برتر به‌منظور انجام کارگروهی هدفمند و با هدف ارتقاء سطوح علمی و ایده پردازی می‌توان توانِ مجموعه‌ای از مستعدان‌برتر را در قالب کمیته‌های مختلف تخصصی در درون دانشگاه بکار گرفت. چنین اقدامی برای اولین‌بار در دانشگاه علوم ادیان‌ومذاهب قم با حمایت ریاست دانشگاه انجام شد که تبعات مثبت بسیاری نیز به همراه داشته است.

تاریخ انتشار : 1395/03/30
کد : 71219
تعداد بازدید: 331