مبادله اطلاعات با فضای بیرون دانشگاه از ملزومات رشد علمی است

اکرام‌نیا؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی با اشاره به لزوم حمایت از اجتماع نخبگانی پزشکی، گفت: برگزاری اردوهایی مانند اردوی جهادی در مناطق محروم، سبب می‌شود مستعدان‌برتر از همان ابتدا در چرخه خدمت‌رسانی به جامعه خود قرار بگیرند.

اکرام‌نیا؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی با اشاره به لزوم حمایت از اجتماع نخبگانی پزشکی، گفت: برگزاری اردوهایی مانند اردوی جهادی در مناطق محروم، سبب می‌شود مستعدان‌برتر از همان ابتدا در چرخه خدمت‌رسانی به جامعه خود قرار بگیرند.

ایمان اکرام‌نیا؛ دانشجوی‌برتر دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، مشارکت بیشتر دانشگاه را یکی از نقاط مثبت آیین‌«جایزه‌های تحصیلی» عنوان کرد و گفت: با این اقدام روند بهتری در شناسایی و حمایت از مستعدان‌برتر طی می‌شود.

وی افزود: اعطای سهمیه به دانشگاه‌های‌برتر و همچنین رویکرد پویا بودن، اقدامات بسیار خوبی است که می‌تواند مسیر بهتری را برای اجتماع نخبگانی طراحی کند البته باید به این نکته توجه داشت که عموماً چاپ مقاله در رشته‌های پزشکی نسبت به رشته‌های فنی-مهندسی کار بسیار دشواری است.

اکرام‌نیا ادامه داد: یکی از ملاک‌های دانشگاه برای انتخاب افراد مستعدبرتر، معدل است و این در حالی‌است که هر چه دانشجو به ترم‌های بالاتر برود، کسب معدل‌برتر سخت‌تر و البته نیاز به حمایت مالی به دلیل گسترده‌شدن تحقیقات و پژوهش‌ها بیشتر می‌شود.

دانشجوی‌برتر دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی اضافه کرد: اعطای راتبه ماهانه به مستعدان‌برتر توانسته بخش زیادی از مشکلات و دغدغه‌های مالی افراد را کاهش دهد؛ البته پرداخت 12 ماهه این راتبه‌ها اثرگذاری بیشتری دارد چراکه در شاخه پزشکی فرد در تمام سال در دانشگاه و بیمارستان حضور دارد. از سوی دیگر شاید نیاز باشد برای افراد متأهل شرایط ویژه‌ای در نظر گرفت. این قبیل مستعدان‌برتر غالباً برای تأمین مخارج خود، ضمن دریافت کمک‌هزینه از بنیاد، مجبور هستند بیرون از دانشگاه نیز کار کنند.

وی تصریح کرد: در کنار مسائل مالی، یکی از نیازهای اساسی دانشجویان فراهم‌شدن امکانات پژوهشی خاصه منابع است. متأسفانه کتابخانه‌های دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و بیمارستان‌ها محدودیت‌های بسیاری دارند و نمی‌توانند پاسخگوی متقاضیان باشند. از سوی دیگر قیمت این منابع برای یک دانشجو بالا است و نمی‌تواند این کتاب‌ها را خریداری کند.

اکرام‌نیا با بیان اینکه دانشجویان برتر پزشکی مشکل اشتغال ندارند، حمایت از این افراد برای طی مدارج بالای علمی را یکی از ملزومات موفقیت دانست و گفت: باید شرایط به شکلی باشد که دانشجوی پزشکی برای ادامه تحصیل و رسیدن به تخصص ترغیب و تشویق شود. از سوی دیگر برگزاری اردوهایی مانند اردوی جهادی در مناطق محروم نیز سبب می‌شود این افراد در چرخه خدمت‌رسانی به جامعه خود قرار بگیرند.

دانشجوی‌برتر دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی با اشاره به لزوم گسترش ارتباطات علمی در مقطع تخصص و بالاتر، اظهار داشت: در زمان تحصیل در دوره پزشکی‌عمومی فرد خیلی نیازی به مبادله اطلاعات با فضای بیرونی دانشگاه ندارد چراکه مطالب زیادی نیاموخته که نیاز به اشتراک‌گذاری داشته باشد اما در مقطع تخصص و بالاتر از آن، این موضوع یکی از ملزومات رشد علمی است. به عبارت دیگر متخصص و یا فوق‌تخصص بدون استفاده از تجربیات دیگر هم‌قطاران خود نمی‌تواند به رشد چشمگیری دست یابد.

وی در پایان گفت: ایجاد و گسترش تعامل دانشجویان پزشکی با نخبگان و سرآمدان این حوزه، نقش اساسی در تسهیل و تسریع حرکت آنان داشته و سبب می‌شود فرد از مسیر صحیح خارج نشود.

 

تاریخ انتشار : 1395/06/21
کد : 71209
تعداد بازدید: 208