مراسم تجلیل از برگزیدگان علمی، فرهنگی و هنری برگزار شد

آئین تجلیل از برگزیدگان علمی، فرهنگی و هنری استان خراسان‌رضوی با حضور معاون توسعۀ‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و جمعی از نخبگان و مسؤولان استانی در مشهد مقدس برگزار شد.

آئین تجلیل از برگزیدگان علمی، فرهنگی و هنری استان خراسان‌رضوی با حضور معاون توسعۀ‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری و جمعی از نخبگان و مسؤولان استانی در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ آئین تجلیل از برگزیدگان علمی، فرهنگی و هنری استان خراسان‌رضوی با حضور معاون توسعۀ‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری، رئیس بنیاد نخبگان استان و تعدادی از مسؤولان استانی، نخبگان، سرآمدان و مستعدان‌برتر در محل مجتمع فرهنگی هنری امام رضا (ع) مشهد مقدس برگزار شد.

علی وطنی؛ معاون توسعۀ‌فناوری معاونت علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری با اشاره به ظرفیت بالای خراسان‌رضوی در نخبه‌پروری، گفت: این استان از گذشته تاکنون مهد فرهیختگان و بزرگان عرصه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بوده است.

وی با بیان اینکه هدف و مأموریت اجتماع‌نخبگانی بسیار مهم و سنگین است، ورود به عرصه دانش‌بنیان را یکی از ملزومات این اجتماع‌ عنوان کرد و افزود: در حال‌حاضر نزدیک به سه‌هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال هستند که این میزان باید در افق 1404 به 20 هزار افزایش یابد.

وطنی با اشاره به ظرفیت بالای کشور در تولیدات غیرنفتی، حوزه گیاهان‌دارویی را یکی از منابع خوب کشور در بخش دانش‌بنیان دانست و تصریح کرد: وجود بیش از دو هزار گونه گیاهان‌دارویی در کشور یک قابلیت ویژه است که بخش بسیاری از آنها جنبه صادراتی دارند و می‌توانند برای اقتصاد کشور بیش از نفت‌خام، ارزآوری کنند.

معاون توسعۀ‌فناوری معاونت علمی‌و‌فناوری ریاست‌جمهوری اضافه کرد: حدود 95 درصد زعفران جهان از ایران  خاصه خراسان تأمین می‌شود، به‌‌طوری‌که تنها در خراسان‌رضوی 450 میلیون دلار فروش حاصل از زعفران است.

وی با بیان اینکه تجارت زعفران در جهان 8.2 میلیارد دلار است، اضافه کرد: متأسفانه کشورهایی مانند اسپانیا که از طریق استحصال زعفران، تولیدات مختلفی را صادر می‌کنند نسبت به ایران که مهد پرورش این گیاه باارزش است، درآمد بیشتری دارند. این موضوع بیش از هر چیز از خام‌فروشی نشأت می‌گیرد و همین‌  سبب کاهش میزان درآمد صادرات ناشی از زعفران در کشور شده است.

 معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با ابراز تأسف نسبت به صادرات خام محصولات نفت و گاز، بیان کرد: ایران از نظر ذخایر نفت و گاز در جهان مقام نخست و در تولیدات ناشی از نانو مقام ششم را به خود اختصاص داده است اما متأسفانه در طول 108 سال گذشته میزان ذخایر نفت و گاز حتی نیم‌درصد نیز افزایش نداشته است. دلیل این موضوع تا حد بسیاری از عدم به‌کارگیری اندیشه نخبگانی ناشی می‌شود.

رضا منصوری، فرماندار مشهد و سردار علی‌اکبر نجاتی، مدیرکل دفتر حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان‌رضوی از دیگر حاضران در این مراسم بودند.

لازم به ذکر است در این مراسم از رتبه های برتر کنکور سراسری، برگزیدگان جشنواره رویش خاوران، برگزیدگان حوزه قرآنی، هنری و فرهنگی و همچنین برگزیدگان مسابقه پیامکی دهۀ‌کرامت تجلیل شد.

تاریخ انتشار : 1395/06/28
کد : 71191
تعداد بازدید: 424