مام‌وطن همواره زادگاه نخبگان هنری بوده است

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری، گفت: جایگاه هنر در جامعه ایرانی انکارناپذیر و اثرگذاری آن بی‌بدیل است.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری، گفت: جایگاه هنر در جامعه ایرانی انکارناپذیر و اثرگذاری آن بی‌بدیل است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ اولین جلسه شورای شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری با حضور دکتر آریا الستی؛ معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان و اعضای شورا، در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

دکتر الستی در این نشست با اشاره به داشته‌های ذاتی جامعه ایرانی، گفت: سرزمین ایران همواره زادگاه نخبگان و سرآمدان علمی و هنری و ادبی بوده و هست و هرگز کشور از چنین نعمتی مرحوم نبوده و نخواهد بود.

وی با اشاره به نقش مهم نخبگان در رشد و تعالی جامعه، آنان را پیش‌قراولان پیشرفت و توسعه کشور نامید و افزود: برای رسیدن به نقطه مطلوب، توان و قابلیت اجتماعات نخبگانی در همه زمینه‌های ادبی، هنری، علمی و غیره باید به منصۀ‌ظهور برسد.

رئیس شورای شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری اظهار داشت: آنچه در شرایط موجود باید مورد توجه قرار گیرد، فراهم کردن بستر مناسب برای اثرگذاری، بروز استعدادها و قابلیت‌های این افراد در چارچوب گفتمان نظام و در جهت پیشرفت و اعتلای کشور است.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم پرهیز از برچسب‌زنی به افراد، ادامه داد: بنیاد ملی نخبگان در پی فراهم کردن بستر مناسب برای اثرگذاری اجتماع نخبگانی در جامعه است. به همین دلیل از هرگونه برچسب‌زنی به افراد پرهیز دارد چراکه معتقد است این اقدام فرد را از مسیر صحیح منحرف می‌کند.

الستی تداوم فعالیت‌های نخبگانی را یکی از شروط اصلی آیین‌نامه‌های بنیاد ملی نخبگان برشمرد و گفت: بنیاد در ابتدای تأسیس خود بیشتر نهادی حمایت‌کننده بود اما رویکرد توانمندسازی و اثرگذاری اجتماع نخبگانی را پس از ابلاغ سند راهبردی کشور در امور نخبگان سرلوحه کار خود قرار داد. به همین منظور پس از بازنگری، تمام آیین‌نامه‌ها اصلاح شده است.

وی در بخش دیگری با اشاره به حوزه‌های متعدد هنر، افزود: جایگاه هنر در جامعه ایرانی انکارناپذیر و اثر آن بی‌بدیل است به همین دلیل بنیاد ملی نخبگان شناسایی و پشتیبانی از نخبگان هنری را یکی از مهمترین رسالت‌های خود می‌داند.

الستی تعریف دقیق، منطقی و کارشناسانه از نخبه و مستعدبرتر هنری را پیش‌نیاز شناسایی و تواناسازی این افراد عنوان کرد و بیان داشت: طبق آیین‌نامه، مستعدبرتر هنری فردي است با استعداد‌ ويژه‌كه فعاليت‌هاي هنریِ وي نشان‌ از آتيه درخشان هنری داشته باشد ولي لازم است اين استعداد به مدد لطف الهي، تلاش فردي و پشتيباني مراجع ذي‌ربط، هرچه بيشتر از قوّه به فعل درآيد تا به «سرآمد هنری» تبديل شود.

وی آثار هنريِ متعهدانه و اخلاق‌مدارانه در چارچوب گفتمان نظام اسلامی را یکی شاخص‌های مستعدبرتر برشمرد و با اشاره به شرایط سنی 15-40 سال، گفت: آثار چنین فردی باید به دو مزیت نوآوری و خلاقیت مزّین باشد.

الستی با بیان اینکه سرآمد هنری فردي است‌ كه بر اساس ذوق، خلاقيت سرشار و تلاش خود به جايگاهي ممتاز در ميان همگنان دست يافته باشد، تصریح کرد: صاحب سبك نوآورانه بودن درآفرينش‌آثار هنری، خلق آثار هنريِ متعهدانه، اخلاق‌مدار و در مسير تعالي انقلاب و آداب اسلامي ـ ايراني و همچنین محدوده سني بالاتر از 40 مهمترین شاخص‌های سرآمد هنری است.

معاون فرهنگی بنیاد ملی نخبگان به حوزه‌های هشت‌گانه هنری اشاره کرد و گفت: طبق آیین‌نامه کارنامۀ افراد در دو ردۀ مستعدبرتر و سرآمد هنری در هشت حوزه، «هنرهای نمایشی»، «هنرهای تجسمی»، «هنرهای سینمایی»، «موسیقی»، «هنرهای سنتی»، «صنایع دستی»، «معماری و شهرسازی» و «هنرهای چندرسانه‌ای» مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی در پایان به نحوه شناسایی اجتماع نخبگانی هنری اشاره کرد و گفت: شورای شناسایی و پشتیبانی برگزیدگان هنری در ذیل بنیاد ملی نخبگان متشکل از معاون فرهنگي بنياد (رئيس شورا)، معاون پژوهشی فرهنگستان هنر، يكي از معاونان نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري با انتخاب رئيس نهاد، يكي از معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با انتخاب وزير ذي‌ربط، يكي از معاونان وزارت علوم، تحقيقات و فنّاوري با انتخاب وزير ذي‌ربط، يكي از معاونان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردش‌گری با انتخاب رئیس سازمان، يكي از معاونان سازمان تبليغات اسلامي با انتخاب رئيس سازمان و پنج تن از صاحب‌نظران هنري تشکیل می‌شود که موارد ارسال شده از سوی کارگروه‌های تخصصی را مورد ارزیابی نهایی قرار داده و در نهایت با نظر ریاست بنیاد ملی نخبگان، برگزیدگان را انتخاب می‌کنند.

براساس این گزارش، تشریح اقدامات انجام‌شده در حوزه شناسایی، هدایت و حمایت از اجتماعات نخبگانی، تشریح آیین‌نامۀ «شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان هنری» و اهداف آن، تبیین تعاریف «سرآمد» و «مستعدبرتر هنری» و ویژگی‌های آنان از نگاه سند راهبردی کشور در امور نخبگان و همچنین هم‌اندیشی درباره چگونگی عملکرد بهینه در عرصه فعالیت‌های هنری از مهمترین محورهای این نشست بود.

 

تاریخ انتشار : 1395/05/20
کد : 71171
تعداد بازدید: 391