ضرورت تشكيل و توسعه شركت‌هاي دانش‌بنيان در سیستان و بلوچستان

دکتر مصیب پهلوانی با اشاره به اهمیت توجه به بحث فناوری و نوآوری در حل مشکلات استان سیستان و بلوچستان، توسعه شركت‌هاي دانش‌بنيان در استان را ضروری دانست.

دکتر مصیب پهلوانی با اشاره به اهمیت توجه به بحث فناوری و نوآوری در حل مشکلات استان سیستان و بلوچستان، توسعه شركت‌هاي دانش‌بنيان در استان را ضروری توصیف کرد.

دکتر مصیب پهلوانی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به برگزاری جلسه کارگروه‌ خشکسالی و فرسایش خاک گفت: تاکنون فعاليت‌هاي زيادي در زمينه بيابان‌زدايي در کشور، به ويژه در استان سيستان‌وبلوچستان انجام شده است، اما اقليم خشک و عواملي مانند تبخير زياد، وزش بادها و فقر پوشش گياهي در اين خطه از کشور و مشکلاتي مانند نبود اعتبارات کافي باعث شده است فعاليت‌هاي بيابان زدايي خروجی قابل توجهي نداشته و بيابان‌زايي رشد قابل توجهي نسبت به بيابان‌زدايي داشته باشد.

وی افزود: برگزاری نخستین کارگروه تخصصی خشکسالی، فرسایش خاک و آب در سال جاری نقطه شروعی برای حل مسائل و مشکلات استان در این حوزه است. از طرفی بنیاد نخبگان سیستان‌وبلوچستان توجه به دو فاکتور بادهای 120 روزه و دمای بالای منطقه، در طراحی شبکه‌های آبیاری و زهکشی منطقه سیستان را از الویت‌های خود می‌داند که در این زمینه به دنبال فراهم کردن بستر مناسب برای ارائه راهکارهای فناورانه و بومی توسط متخصصین امر است.

پهلوانی ادامه داد: هدف اصلی از برگزاری این کارگروه بررسی مشکلات اساسی استان و ارائه راهکارهای علمی و کارشناسی فنی در حوزه انرژی‌های زمین گرمایی، روش‌های علمی و فنی انتقال آب از دریای عمان به سایر مناطق استان، بررسی و امکان سنجی باروری ابرها در مناطق جنوب شرق کشور، بررسی فنی تغییر اقلیم استان و متناسب با آن تغییر الگوی کشت و بررسی مشکلات ریزگردها است.

رئیس بنیاد نخبگان سیستان‌وبلوچستان، نوآوری و فناوری را دو عامل مهم در طرح‌های پیشنهادی کارگروه‌ها عنوان کرد و اضافه کرد: طرح‌های پیشنهادی که با هدف كارآفريني و ايجاد اشتغال تدوين می‌شود، می‌تواند از تسهیلات معاونت علمي و فناوري ریاست جمهوری نيز برخوردار شود.

دكتر پهلواني در ادامه با اشاره به اینکه استان سيستان‌وبلوچستان به عنوان استان بادوخورشيد، از پتانسيل‌هاي بالاي انرژي خورشيدي و بادي بهره‌مند است به ضرورت ايجاد مزرعه توربين‌هاي بادي در منطقه پرداخت و تأکید کرد: توربين نصب شده پايلوت در منطقه لوتك سيستان بالاترين راندمان از نظر توليد انرژي را دارد و با توجه به تقاضاي حدود 1000 مگاواتي برق افغانستان، می‌توان شرکت‌های دانش‌بنیانی در این حوزه ایجاد کرد.

وی ادامه داد: بحث ناپايدار و نامطمئن بودن انرژي باد، نياز به طراحي توربين‌هاي بادي براي دماي بالاتر از 40 درجه سانتيگراد مناسب شرايط آب هوايي استان، فقدان نيروي متخصص و تكنسين محلي در حوزه انرژي‌هاي نو، كافي نبودن اطلاعات خام دقيق در زمينه راندمان انرژي هاي بادي و خورشيدي و زمين گرمايي در استان، احداث نيروگاه‌هاي بادي در سراسر استان و پايين آمدن راندمان پنل‌هاي خورشيدي در ماه‌هاي گرم سال از مهمترین مشکلات استان است که برای رفع آنها نیاز به استفاده از ظرفیت‌های نخبگان وجود دارد.

رئیس بنیاد نخبگان در ادامه از برگزاری جلسات کارگروه تخصصی انرژي‌هاي نو به صورت ماهانه، گفت: تهيه پروپوزال كاربردي براي ميكروسايتينگ باد و خورشيد در استان، طراحي پنل‌هاي خورشيدي منعطف تا دماي 45 درجه مناسب شرايط تابش و گرماي خورشيد در پژوهشكده انرژي خورشيدي دانشگاه سيستان و بلوچستان با حمايت ستاد فناوري انرژي‌هاي نو در معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري از دیگر رویکردهای بنیاد نخبگان استان در این حوزه است.

وی در ادامه به برگزاری كارگروه تخصصي گياهان دارويي اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: مشكل خشكسالي و كم آبي استان، نبودن بازار مناسب براي گياهان دارويي در استان و عدم فرآوري گياهان دارويي در استان نشان دهنده ضرورت تشكيل و توسعه شركت‌هاي دانش‌بنيان در حوزه‌هاي توليد و فرآوري و بازاريابي گياهان دارويي استان است.

دكتر پهلواني در پایان با بیان اینکه بالغ بر 3000 نفر عضو سازمان نظام مهندسي كشاورزي در استان حضور دارند که حدود نيمي از آن ها بيكار هستند، اظهار داشت: با توجه به پتانسيل بالاي استان در زمينه توسعه و كشت گياهان دارويي گرمسيري، به خصوص كشت گياه جاتروفا كه نياز به آب كمي دارد و خاصيت توليد سوخت بيوديزل که ارزش اقتصادي بالايي دارد، در سال جاری تلاش بیشتری در زمینه ایجاد و گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه گیاهان دارویی انجام خواهد پذیرفت.

تاریخ انتشار : 1394/03/19
کد : 71149
تعداد بازدید: 377