فروش 10هزارمیلیاردی پارک‌های علم و فناوری در سال 92

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت درآمدزا کردن فعالیت‌های پژوهشی در کشور، از فروش 10هزارمیلیارد ریالی پارک‌های علم و فناوری در سال گذشته خبر داد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت درآمدزا کردن فعالیت های پژوهشی در کشور، از فروش 10هزارمیلیارد ریالی پارک های علم وفناوری در سال گذشته خبر داد.

به گزارش دفتر ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، در نشست مشترک با وزیر نفت که در پارک فناوری پردیس برگزار شد، اظهار کرد: هدف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نهادینه کردن بحث پژوهش در کشور در راستای درآمدزایی و تجاری سازی است.
وی اضافه کرد: پژوهش منبع هزینه نیست بلکه منبع درآمد است و باید از آن درآمدزایی و ارزش افزوده ایجاد کرد. در حالی که هم اینک این تفکر اشتباه در کشور وجود دارد که کار پژوهش هزینه بر خواهد بود.
دبیر هیات امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با تاکید براینکه به منظور درآمدزا کردن فعالیت های پژوهشی نیازمند ایجاد زیرساخت های لازم در این حوزه هستیم اظهار کرد: ضروری است حلقه های واسط در حوزه پژوهش ایجاد شود که از آن جمله راه اندازی پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان است و دانشگاه ها می توانند در پیشبرد این کار، تاثیرگذار باشند.

سرمایه گذاری چهارصد میلیاردی و فروش ده هزار میلیاردی
دکتر ستاری فعالیت در حوزه پژوهش و فناوری را اقدامی اقتصادی و دارای ارزش افزوده بالا عنوان و بیان کرد: میزان سرمایه گذاری دولت در حوزه پارک های علم و فناوری تنها چهارصد میلیارد ریال بوده است در حالی که این پارک ها سال گذشته موفق شدند ده هزار میلیارد ریال تکنولوژی تولیدی خود را به متقاضیان در بازار به فروش برسانند.
رئیس هیات عامل صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با تاکید براینکه ظرفیت های بالایی در حوزه پژوهش، تولید دانش و فناوری برای ایجاد اشتغال و درآمد برای کشور وجود دارد گفت: این تفکر که یک متخصص در هیات علمی استخدام شود، سی سال کار کند و سپس بازنشسته شود، قدیمی و غیرقابل قبول است. در حال حاضر باید این رویه تغییر کند و اعضای هیات علمی پس از پنج سال ایده ها و تفکرات خود را به مرحله تجاری برسانند و تکنولوژی خود را به ثروت تبدیل کنند.
وی با اشاره به اینکه اکنون 30 پارک علمی و فناوری در کشور فعالیت می کنند، بر توسعه فعالیت های مبتنی بر علم و فناوری میان دستگاه ها، نهادها و وزارت خانه ها تاکید و ابراز کرد: با وجود این که در حوزه هایی چون آی تی، آی سی تی، پزشکی و داروسازی دارای بیشترین تعداد شرکت های دانش بنیان هستیم اما در حوزه نفت تعداد این شرکت ها محدود است و لازم است در این حوزه با حمایت وزارت نفت تعداد موسسات و شرکت های دانش بنیان افزایش یابد.

دولت در حوزه تجاری سازی هزینه نخواهد کرد

معاون علمی و فناوری رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه در موضوع دانش، ما با دو بخش مهم و اساسی روبرو هستیم، توضیح داد: مرز دانش و تجاری سازی دو بخش مهم علم به شمار می روند که دولت می باید در حوزه مرز دانش سرمایه گذاری کند چرا که انجام چنین فعالیتی یکی از ماموریت ها و وظایف هر دولتی به شمار می آید.
دکتر ستاری همچنین بیان کرد: اگر پولی را که باید در مرز دانش هزینه شود در حوزه تجاری سازی صرف شود مرز دانش از بین خواهد رفت. بنابراین با اعطای معافیت های مالیاتی و گمرکی در ازای کار تجاری سازی و ایجاد تسهیلات و وام به عنوان مشوق های بیشتر برای شرکت های دانش بنیان، می توانیم از خلاء حمایت از این بخش را رفع کنیم.
پایان پیام/ 28

 

تاریخ انتشار : 1393/04/03
کد : 71131
تعداد بازدید: 448