نگه‌داشت فرد در فضای رقابتی حاصل رویکرد آیین‌نامه‌های‌ جدید بنیاد است

یوسفی؛ دانشجوی دانشگاه علم‌وصنعت گفت: آیین‌نامه‌های جدید بنیاد با قراردادن قید تداوم فعالیت‌های نخبگانی، مستعدان‌برتر و دیگر دانشجویان را در محیط رقابتی نگه می‌دارد.

یوسفی؛ دانشجوی دانشگاه علم‌وصنعت گفت: آیین‌نامه‌های جدید بنیاد با قراردادن قید تداوم فعالیت‌های نخبگانی، مستعدان‌برتر و دیگر دانشجویان را در محیط رقابتی نگه می‌دارد.

مسعود یوسفی؛ دانشجوی دکتری رشته فیزیک اتمی-مولکولی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان رویکرد آیین‌نامه‌های جدید بنیاد ملی نخبگان را مثبت ارزیابی کرد.

وی با اشاره به نحوه شناسایی مستعدان‌برتر دانشگاهی، افزود: واگذاری روند شناسایی به دانشگاه‌ها فی‌نفسه اقدام خوبی است اما آنچه مهم است نظارت دقیق بنیاد ملی نخبگان بر عملکرد دانشگاه‌ها است.

مستعدبرتر دانشگاه علم‌وصنعت ادامه داد: چگالی دانشجویان با استعداد در دانشگاه‌های بزرگ غالباً بیشتر از دیگر مراکز علمی است به همین دلیل کوچکترین اهمال و یا بی‌توجهی از سوی دانشگاه ممکن است سبب شود فرد مستعدی علی‌رغم توانایی‌های بالا و مطابقت با آیین‌نامه‌های جدید نتواند از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برخوردار شود. چنین شرایطی نظارت بیشتری را طلب می‌کند.

یوسفی با اشاره به گسترش دایره نخبگانی، این اقدام را یکی از مصادیق عدالت تحصیلی عنوان کرد و اظهار داشت: کنکور سراسری به تنهایی ملاک خوبی برای ارز‌یابی سطح‌علمی افراد نیست. در دانشگاه‌های کوچک افرادی یافت می‌شوند که به لحاظ علمی و پژوهشی توانایی بالایی دارند و حتی از برخی دانشجویان دانشگاه‌های بزرگ و صنعتی نیز تواناتر هستند. این افراد هر یک بنا به دلایل مختلف نتوانسته‌اند به دانشگاه‌های بزرگ راه یابند اما این نباید سبب نادیده‌گرفتن قابلیت‌های آنان شود.

دانشجوی دکتری رشته فیزیک اتمی-مولکولی اضافه کرد: بنیاد ملی نخبگان با شناسایی این افراد و حمایت از آنان هم سبب ارتقاء فعالیت‌‌های علمی و پژوهشی آنان می‌شود و هم انگیزه و تلاش دیگر دانشجویان دانشگاه‌های مذکور نیز افزایش می‌یابد. از سوی دیگر این اقدام نقش بسزایی در حفظ مستعدبرتر در محل‌بومی و در نهایت توسعه یکسان کشور دارد.

وی شرط تداوم فعالیت‌های نخبگانی را از مفاد قابل توجه  آیین‌نامه‌های جدید عنوان کرد و گفت: استعداد فرد در محیط دانشگاه و با انجام فعالیت‌های علمی و پژوهشی تبلور پیدا می‌کند و نه در یک آزمون خاص مانند کنکور سراسری. نگه‌داشت فرد در محیط رقابتی یکی از خروجی‌های چنین شرطی است. مستعدبرتر بخوبی می‌داند برای بهره‌مندی مداوم از تسهیلات باید در انجام فعالیت‌های نخبگانی تداوم داشته باشد در غیر اینصورت دیگری جایگزین او خواهد شد. در چنین شرایطی راه برای ورود دیگران نیز باز خواهد بود.

مستعدبرتر دانشگاه علم‌وصنعت با اشاره به تسهیلات درنظر گرفته شده، بیان داشت: اینکه بنیاد ملی نخبگان از پرداخت پول بی‌تکلف پرهیز دارد و اعتبار مالی را در قبال انجام فعالیت نخبگانی در دانشگاه اعطا می‌کند امر پسندیده‌ای است. این اقدام هم فرد را توانمندتر می‌کند و بخش قابل توجهی از مشکلات و دغدغه‌های مالی وی را برطرف می‌سازد. به عبارت بهتر تسهیلات آیین‌نامه‌های جدید دغدغه روانی مستعدان‌برتر را کاهش داده است. گرچه افزایش این مبلغ برای دانشجویان دوره دکتری ضروری به نظر می‌رسد.

وی در پایان تصریح کرد: چالش‌ها و دغدغه‌های مالی مستعدبرتر متأهل بیش از دیگران است. در این حوزه می‌توان شرایطی را به وجود آورد که فرد در قبال فعالیت نخبگانی بیشتر، از اعتبارها و کمک‌هزینه‌های مالی بیشتری نیز برخوردار شود و از این طریق مشکلات او را تا حد زیادی تقلیل داد.

 

 

تاریخ انتشار : 1394/12/22
کد : 71126
تعداد بازدید: 344