اختراع و ایده زمانی مورد تأیید است که بتواند نیازی از جامعه را مرتفع کند

جشنواره رویش خراسان، با حضور دکتر موسوی کوهپر؛ معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان، رییس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی و جمعی از مسئولان، سرآمدان علمی و مخترعان به کار خود پایان داد.

جشنواره رویش خراسان، با حضور دکتر موسوی کوهپر؛ معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد ملی نخبگان، رییس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی و جمعی از مسئولان، سرآمدان علمی و مخترعان به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در بخشی از این مراسم، سید سعیدرضا احمدی‌زاده؛ رییس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی، گفت: این جشنواره با همکاری و تعامل همه نهادها و دستگاه‌های استان برگزار شد که باتوجه به امکانات و مقدورات استان سطح کیفی برگزاری مناسب بود.

وی ضمن اینکه برگزاری جشنواره رویش خراسان را سبب بروز استعدادهای بالقوه خراسان جنوبی دانست و افزود: در برگزاری این جشنواره تلاش شد با پرهیز از صرف هزینه‌های اضافی، مسابقاتی با استانداردهای مورد تأیید بنیاد ملی نخبگان برگزار شود که خوشبختانه با تلاش تمام دست‌‎اندرکاران این امر تا حد قابل قبولی میسر شد.

احمدی‌زاده با اشاره به لزوم شناسایی مستعدان‌برتر مناطق محروم، برگزاری این قبیل جشنواره‌ها به صورت منطقه‌ای را یکی از راه‌های مناسب در شناسایی استعدادهای مناطق محروم دانست و تصریح کرد: بسیاری از نخبگان که در حوزه علمی خود اثرهای بی‌بدیل به جا گذاشته‌اند و امروز جامعه علمی از آنان به نیکی یاد می‌کند و پیشرفت‌های خود را مرهون تلاش و پشتکار آنان می‌داند از همین مناطق کم‌امکانات رشد کرده‌اند. به عنوان نمونه پنج تن از افرادی که به آنان لقب پدر علم داده شده است از روستاهای خراسان جنوبی رشد کرده‌اند.

رئیس بنیاد نخبگان خراسان جنوبی با اشاره به بیانات مقام‌معظم‌رهبری نخبگان را میانبر پیشرفت جامعه نامید، بیان کرد: نخبگان بزرگترین سرمایه‌های کشور برای رشد و پیشرفت هستند که برخورداری از آنان باید سرلوحه کار تمام دستگاه‌ها باشد.

وی با اشاره به اینکه برای برگزیده شدن یک اختراع در جشنواره رویش مسیر سختی باید طی شود، اظهار داشت: مخترعان برگزیده در این جشنواره در ابتدای راه پیشرفت هستند و می‌توانند با قرار گرفتن در مسیر نخبگی و توانمندسازی به قله‌های اثرگذاری در جامعه تخصصی خود برسند و اختراعاتی را به نتیجه برسانند که بر اساس نیازهای جامعه و با نگاه تجاری‎سازی به تولید انبوه برسد. البته مختراعانی هم که در این جشنواره برگزیده نشده‌اند نیز باید با تغییر روش‌های خود کوشش کنند به استانداردهای مورد تأیید بنیاد برسند.

احمدی‌زاده تصریح کرد: نوآوری در اختراع و ایده تنها زمانی مورد تأیید است که بتواند نیازی از جامعه را مرتفع کند. به عنوان نمونه امروزه یکی از بزرگترین مشکلات جامعه مشکل آب است و بنیاد از هر اختراع و ایده‌ای که بتواند این معضل را رفع کند و یا تقلیل دهد حمایت می‌کند.

احمدی‌زاده بیان کرد: ذهن نخبگان، سرآمدان و مخترعان جامعه باید به سمت موضوعات کلیدی کشور و مشکلات اساسی متمرکز شود. همه ما باید بدانیم به این کشور مدیون و بدهکار هستیم.

لازم به ذکر است در پایان جشنواره منطقه‌ای اختراعات رویش از 5 مخترع که رتبه سطح سه راکسب کردند و یک مخترع نوجوان تقدیر شد.

 

تاریخ انتشار : 1394/06/01
کد : 71112
تعداد بازدید: 391