جمعه 3 بهمن 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

دكتر الستي خبرداد: تدوين آيين نامه اجرايي سند راهبردي كشور در امور نخبگان

دومین جلسه ستاد اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان با حضور دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان، عصر دوشنبه 12 خردادماه در سالن کنفراس بنیاد ملی نخبگان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بنياد ملي نخبگان،‌ دکتر آریا الستی رییس ستاد اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان درباره این جلسه که با حضور اعضا و به ریاست دکتر ستاری برگزار شد ، گفت: در ابتداي این جلسه مجموعه ای از تاریخچه و روش تدوین سند راهبردی کشور در امور نخبگان و اقدامات اجرایی سازی آن ارائه شد.

وی افزود: در ادامه گزارشی از مجموعه اقدامات و فعالیت هایی که این ستاد در طی یک سال گذشته انجام داده است مطرح و مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. همچنین آیین نامه اجرایی سند که یکی از دستورات و کار ویژه های سند راهبردی است مورد بررسی قرار گرفت و مواردی جهت تصحیح آیین نامه از سوي اعضا ذکر شد که جهت تصويب نهایی به هیئت امنای بنیاد ملي نخبگان ارسال خواهد شد.

رییس ستاد اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان ادامه داد:  توضیحات اولیه درباره روش تقسیم کار ملی و جداول مربوط به آن در دومين جلسه شوراي ستاد ارائه شد که انشاالله در جلسات بعدی نظرات اعضای شورا، را در رابطه با این موضوع دریافت خواهیم کرد.

دكتر الستی درباره ی ضرورت تدوين آیین نامه اجرايي سند راهبردي كشور در امور نخبگان تشریح کرد: در فصل 4 سند راهبردی کشور در امور نخبگان دستوراتی بیان شده که بر مبنای آن باید اقدامات 70 گانه توسط دستگاه های اجرایی عملیاتی شوند.

وی تاکید کرد: یکی از دستورات این است که آیین نامه اجرایی سند باید آماده شود، یعنی فرایند اجرایی سازی هر اقدام به صورت دقیق ذکر شود، به طور مثال باید مشخص شود که اجرایی سازی سند چگونه و توسط چه کسی و در کجا انجام شده و در کجا این اقدامات تصویب خواهد شد و چه کسانی این امور را ارزیابی و بر آن نظارت می کنند؟

رییس ستاد اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان در ادامه افزود: این موارد در آیین نامه اجرایی سازی سند ذکر شده که البته این موضوع یکی از الزاماتی است که در خود سند نیز قید شده است.

وی در خصوص ضرورت تقسیم کار ملی نیز گفت: این سند تنها مربوط به بنیاد ملی نخبگان نیست بلکه سند راهبردی کشور در امور نخبگان است و این یعنی کل دستگاه های اجرایی کشور موظف به اجرایی سازی این سند هستند.

دکتر الستی تصریح کرد: البته هر دستگاه به میزان ارتباط خود با مسئله نخبگان باید به موضوع اجرایی سازی سند ورود کند و این اقدامات به صورت کلی در سند ذکر شده ولی سند عنوان نکرده که چه افراد و یا دستگاه‌هایی باید این اقدامات را عملیاتی کنند.

وی خاطرنشان كرد: برخی از اقدامات نیازمند همکاری چندین دستگاه است و این دستگاه ها حتی در سطوح، نوع و جنس با یکدیگر متفاوت هستند و این یعنی در انجام یک اقدام شاید بعضی از نهادهای تخصصی، وزارتخانه ها، دستگاه‌های عمومی، موسسات، دانشگاه ها و پژوهشکده ها باهم دخیل باشند.

رییس ستاد اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان در پایان گفت: اینکه در هر اقدام برای طراحی برنامه های عملیاتی چه دستگاه و موسساتی باید شرکت کنند و یا کدام اصلی و فرعی اند، باید به صورت جدی بررسی شود، در حال حاضر 90 درصد کار انجام شده که نهایتاً برای هر اقدام مجموعه دستگاه های مسئول در نظر گرفته خواهد شد که به این امر تقسیم کار ملی می گوییم.   

گفتني است، دكتر سهراب پور قائم مقام بنياد، دكتر امين زاده معاون حقوقي رئيس جمهور، دكتر كي نژاد عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي، دكتر كبگانيان قائم  مقام ستاد اجراي نقشه جامع علمي كشور، حجت الاسلام و المسلمين دكتر محمديان رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها ، دكتر شجاعي معاون وزير آموزش و پرورش، دكتر احمدي معاون پژوهش و فناوري وزير علوم، دكتر ملك زاده معاون تحقيقات و فناوري وزير بهداشت، دكتر اكبرزاده ، دكتر منتظر معاون پژوهش و برنامه ريزي بنياد و دكتر الستي (رئيس ستاد و دبير شورا) اعضاي شوراي ستاد اجرايي سازي سند راهبردي كشور در امور نخبگان هستند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

تاریخ انتشار : 1393/03/17
کد : 71095
تعداد بازدید: 525

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601