تجربه‌اندوزی لازمه موفقیت در فضای اشتغال است

جعفری؛ دانشجوی‌برتر دکتری اقتصاد گفت: رویه جدید بنیاد ملی نخبگان نوعی اقدام فرهنگی است. اینکه برای هر فعالیت امتیازی لحاظ شود و افراد بر اساس مجموع امتیازات کسب‌شده ارزیابی شوند اقدامی درخور توجه است.

جعفری؛ دانشجوی‌برتر دکتری اقتصاد گفت: رویه جدید بنیاد ملی نخبگان نوعی اقدام فرهنگی است. اینکه برای هر فعالیت امتیازی لحاظ شود و افراد بر اساس مجموع امتیازات کسب‌شده ارزیابی شوند اقدامی درخور توجه است.

سعید جعفری؛ دانشجوی‌‎برتر دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ارزیابی‌کردن رویکرد جدید بنیاد ملی نخبگان، شناسایی افراد مستعدبرتر براساس ملاک‌های متنوع را گامی بلند در اجتماع نخبگانی توصیف کرد و گفت: روند شناسایی و حمایتی در دور جدید و هم به لحاظ کمی و کیفی و هم سبک تعامل و ارتباط مستعدان‌برتر با بنیاد ملی نخبگان بهتر شده است.

وی افزود: پیشتر تنها ملاک ارزیابی افراد مقاله بود و آن هم بر اساس تعداد و کمیت مقاله و نه کیفیت آن. همین سبب شد از سویی تعدادی از افراد شایسته از گردونه خارج شوند و از سوی دیگر برخی بی‌اخلاقی‌ها مانند خرید و فروش پایان‌نامه و مقاله فضای جامعه علمی کشور را مخدوش کند.

جعفری ادامه داد: رویه جدید بنیاد ملی نخبگان نوعی اقدام فرهنگی است. اینکه برای هر فعالیت امتیازی لحاظ شود و افراد بر اساس مجموع امتیازات کسب‌شده ارزیابی شوند اقدامی درخور توجه است که سبب می‌شود ملاک‌های واقعیِ علمی مانند فعالیت‌های تحقیقاتی و یا طرح‌های پژوهشی نیز در رتبه‌بندی افراد لحاظ شود. به این ترتیب هم شایسته‌سالاری نهادینه می‌شود و هم تا حدودی بی‌اخلاقی علمی حداقل در فضای دانشجویی کمتر خواهد شد.

دانشجوی‌برتر دکتری اقتصاد، پرداخت کمک‌هزینه در قبال انجام فعالیت نخبگانی را قیدی مناسب عنوان کرد و اظهار داشت: اجتماع نخبگانی خاصه مستعدان‌برترِ دوره دکتری بیش از کمک‌هزینه مالی به توانمندسازی و مهارت‌افزایی نیاز دارند و به همین دلیل هرچه تسهیلات به این سمت سوق یابد اتفاقات بهتری در آینده برای مستعدان‌برتر مخصوصاً در حوزه اشتغال رخ می‌دهد گرچه پرداخت راتبه‌های علمی بخش زیادی از مشکلات این افراد را رفع کرده است.

جعفری عدم‌هماهنگی دانشگاه با آیین‌نامه‌های جدید را بزرگترین چالش موجود دانست و با اشاره به لزوم اطلاع‌رسانی مناسب در دانشگاه، افزود: متاسفانه دانشگاه در این زمینه عملکرد مناسبی نداشته است و همین عامل شد که تعدادی از افراد شایسته نتوانند از تسهیلات درنظر گرفته بنیاد ملی نخبگان برخوردار شوند. از سوی دیگر وجود برخی ناهماهنگی‌های درون‌دانشگاهی و عدم‌پویایی سیستم اداری دانشگاه روند شناسایی و حتی استفاده از تسهیلات را کُند کرده است. در صورتی که اگر آیین‌نامه‌ها با همان دقتی که تدوین و تصویب شده‌اند اجرا شوند، قطعاً بخش بسیاری از نیازهای موجود نخبگانی را پوشش خواهند داد و این اتفاق در دانشگاه‌هایی که با بنیاد ملی نخبگان همکاری و تعامل بیشتری داشته‌اند به وضوح قابل مشاهده است.

دانشجوی‌‎برتر دانشگاه علامه طباطبایی در بخش دیگری با اشاره به لزوم تجربه‌اندوزی مستعدان‌برتر در حوزه تخصصی خود، تصریح کرد: فرد در طول دوران تحصیل مطالب و دانسته‌های بسیاری را کسب می‌کند که در جای خود ارزشمند است اما برای تاثیرگذاری علاوه بر علم به تجربه نیز نیاز است. تا فرد نتواند به تجربه لازم برسد نمی‌تواند در حوزه کاری خود اقدامی نخبگانی انجام دهد چراکه در برخی موارد مطالب روی کاغذ و در کتاب با واقعیات جامعه نه تنها همخوانی ندارد بلکه در تضاد است و این موضوع در رشته‌هایی مانند اقتصاد (که امروزه بحث اول کشور ما است) بیشتر به چشم می‌خورد.

جعفری در پایان خاطرنشان کرد: حضور در کارگاه‌ها و کلاس‌ها، طی کردن دوره‌های کارآموزی و یا گذراندن پروژه‌های کاربردی می‌تواند مستعدبرتر را که در فضای دانشگاه نسبت به دیگر هم‌قطاران خود متمایز است در فضای اشتغال نیز به فردی متمایز با توانایی‌های برتر و بیشتر تبدیل کند. در این بین نهادی مانند بنیاد ملی نخبگان می‌تواند نقش حمایتی و ارتباطی پررنگی ایفا کند.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/02/11
کد : 71086
تعداد بازدید: 300