معاونت علمی نخ تسبیح توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور است

عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: آسیب‌های پیشرو با ارائه آموزش‌ها و مشاوره‌های تخصصی و فنی از سوی متخصصان هر حوزه به دانشگاهیان نقش بسزایی در موفقیت شرکت دانش‌بنیان دارد. در حوزه دانش‌بنیان معاونت علمی نقش نخ تسبیح را ایفا می‌کند و به عنوان محور، اقدامات خوبی نیز انجام داده است.

موسوی شوشتری بابیان اینکه هر زمان به هر دلیلی قیمت نفت تنزل پیدا کرد، صاحبان صنایع با کسری نقدینگی روبرو شدند، گفت: تنها راه ارتقاء صنعت کشور ارتزاق از پتانسیل دانشگاه است که متاسفانه اقتصاد نفتی مانع چنین خوراکی است.

احمد موسوی شوشتری؛ عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان وابستگی به نفت را بزرگترین سد ارتباط صنعت و دانشگاه عنوان کرد و گفت: مادامی که صنعت و کارخانه به نفت وابسته است نمی‌توان تزریق پتانسیل دانشگاه به صنعت را انتظار داشت. در سال‌های اخیر هر زمان به هر دلیلی قیمت نفت تنزل پیدا کرد، صاحبان صنایع با کسری نقدینگی روبرو شدند چراکه بدون نفت نمی‌توانند درآمدی داشته باشند.

موسوی‌شوشتری ایجاد فضای رقابتی را یکی از راه‌های سوق دادن صنعت به دانشگاه دانست و خاطرنشان کرد: اگر فضای رقایتی در بازار ایجاد شود و انحصار از میان برداشته شود، صاحبان صنایع برای ارتباط با جامعه علمی به تکاپو خواهند افتاد چراکه در چنین بازاری اگر نتوانی محصول با کیفیت با قیمت مناسب عرضه کنی، حذف خواهی شد.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: دانشگاه برای مشکلات صنعت راه‌حل‌های خوبی دارد و می‌تواند به بهترین شکل زمینه را برای ارتقاء فناوری و صنعت فراهم کند البته به شرطی که صنعت نیز گامی در این جهت بردارد.

محقق برجسته مهندسی الیاف در ادامه با اشاره به عدم‌وجود ظرفیت دولتی برای استخدام مستعدان‌برتر، ایجاد شرکت دانش‌بنیان را ایده‌ای خوب در راستای رونق کارآفرینی قلمداد کرد و گفت: حضور جامعه علمی در این شرکت‌ها نقش بسزایی در ایجاد اشتغال نخبگانی و همچنین تولید ثروت از علم دارد.

وی افزود: عدم‌اطلاعات کافی، بزرگترین چالش در حوزه شرکت‌داری دانش‌بنیان است. بسیاری از دانشگاهیان و نه فقط دانشجویان با مبانی بازار سرمایه آشنایی ندارند. از طرف دیگر نسبت به مسائل مالی و حقوقی و اداری نیز گنگ هستند و به همین دلیل ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند. دانشگاه با مقیاس کوچک سروکار دارد و صنعت با تولید انبوده، به همین دلیل وجود این قبیل چالش‌های امری طبیعی است.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارائه آموزش به متقاضیان را پیش‌نیاز ورود آنان به عرصه دانش‌بنیان عنوان کرد و گفت: برگزاری کارگاه‌ها و کلاس‌های آشنایی با مباحث حقوقی، بازاریابی، بیمه و ثبت‌شرکت در دوران دانشجویی می‌تواند فرد را از همان دوره دانشجویی برای حضوری فعال در عرصه کارآفرینی و تولید ثروت آماده کند.

موسوی‌شوشتری تصریح کرد: روند حرکتی باید در راستای ترغیب و تشویق دانشجویان باشد. نکته مهم این است که دانشجو تا احساس نیاز نکند اقدامی نمی‌کند. باید این حس نیاز به ورود به فضای کسب‌وکار در همان دوره دانشجویی در افراد ایجاد شود تا برای شرکت در کلاس و یا کارگاه‌های مهارت‌افزایی ترغیب شوند.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در پایان گفت: آسیب‌های پیشرو با ارائه آموزش‌ها و مشاوره‌های تخصصی و فنی از سوی متخصصان هر حوزه به دانشگاهیان نقش بسزایی در موفقیت شرکت دانش‌بنیان دارد. در حوزه دانش‌بنیان معاونت علمی نقش نخ تسبیح را ایفا می‌کند و به عنوان محور، اقدامات خوبی نیز انجام داده است.

 

تاریخ انتشار : 1394/12/03
کد : 71077
تعداد بازدید: 406