لزوم ارزش‌گذاری فعالیت‌‌های عملیاتی دانشجویان

شمس‌نجف‌آبادی؛ دانشجوی برتر دانشگاه اصفهان با اشاره به لزوم رونق حوزه دانش‌بنیان، تولید دانش‌فنی و محصولات دانش‌بنیان را از ضروریات امروز اجتماع نخبگانی برشمرد.

شمس‌نجف‌آبادی؛ دانشجوی برتر دانشگاه اصفهان با اشاره به لزوم رونق حوزه دانش‌بنیان، تولید دانش‌فنی و محصولات دانش‌بنیان را از ضروریات امروز اجتماع نخبگانی برشمرد.

محمدرضا شمس‌نجف‌آبادی؛ دانشجوی دکتری مهندسی کامپیوتر در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم حمایت از مستعدان‌برتر در مقطع دکتری، گفت: حمایت از این افراد نقش مهمی در ارتقاء سطح تحقیقات و پژوهش‌های دانشگاهی دارد.

وی افزود: در کنار تجهیز دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها، حمایت‌های مالی نقش مهمی در بهبود و ضعیت تحصیلی دانشجویان دارد. دانشجویان دکتری عموماً با مسائل مالی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و بعضاً برای تأمین مخارج خود از دانشگاه خارج می‌شوند که این ضربه محسوسی به کیفیت فعالیت‌های آنان می‌زند.

شمس‌نجف‌آبادی ادامه داد: برخی از دانشگاه‌های کشور نیاز به تجهیز دارند. به عنوان نمونه وجود یک رایانه که قابلیت محاسبات سنگین داشته باشد، یک ضرورت است.

مستعدبرتر دانشگاه اصفهان با مناسب ارزیابی‌کردن آیین‌نامه جایزه تحصیلی، به تسهیل پژوهش‌یاری و آموزش‌یاری اشاره کرد و اظهار داشت: ایده وجود این قبیل تسهیلات که هم زمینه‌ساز توانمندتر شدن مستعدان‌برتر است و هم به لحاظ مالی بخش قابل‌توجهی از نیازهای مالی آنان را برطرف می‌کند، ناب و مطابق با واقعیت‌های فضای نخبگانی است؛ البته اجرای دقیق این تسهیلات، نیازمند نظارت بیشتر بر عملکرد مجریان است.

دانشجوی دکتری مهندسی کامپیوتر اضافه کرد: دانشجویانی که از این تسهیلات استفاده می‌کنند باید در مسیری مشخص و معیّن به‌کار گرفته شوند. به عبارت دیگر استاد باید با راهبری صحیح، توان و انرژی دانشجو را به سمت نقطه‌ای مشخص هدایت کند.

وی در ادامه با اشاره به جزیره‌ای بودن تحقیقات دانشگاهیان، هدف‌گذاری را یکی از ضروریات فعالیت پژوهشی عنوان کرد و اظهار داشت: بسیاری از پژوهش‌های دانشگاه که در قالب رساله و پایان‌‌نامه انجام می‌شوند، نقطه هدف مشخصی ندارند و تنها خروجی آن ارتقاء اعضای هیأت‌علمی و یا فاراغ‌التحصیل شدن دانشجویان دکتری است.

شمس‌نجف‌آبادی خاطرنشان کرد: باید دو حوزه تحقیقات مرزدانش و تحقیقات کاربردی را از هم جدا کرد، برخی افراد هم علاقمندند و هم توان و قابلیت لازم برای انجام پروژه‌های مرزدانش را دارند اما برخی دیگر حضور در عرصه عملیاتی و کاربردی علم را هدف خود قرار می‌دهند؛ هر یک از این دو حوزه مسائل، چالش‌ها و مهارت‌های خاص خود را نیاز دارد. برای رسیدن کشور به نقطه مطلوب ارتقاء سطح کیفی وکمّی هر دو گروه نیاز است.

مستعدبرتر دانشگاه اصفهان تصریح کرد: سامان‌دهی زمینه‌های تحقیقاتی استادان، اقدام و گام ابتدایی برای جهت‌‌دهی به فعالیت‌های دانشگاه و مرزبندی بین تحقیقات کاربردی و مرزدانش است. متأسفانه برخی استادان بنا به دلایل مختلف که مهمترین آن آیین‌نامه‌های ارتقاء است، به سمت افزایش مقاله گرایش دارند به همین دلیل بدون توجه به تعدد زمینه‌های پژوهشی، آسان‌‌ترین حوزه را برای تولید مقاله انتخاب می‌کنند.

وی در پایان با اشاره به لزوم ارزش‌گذاری فعالیت‌‌های عملیاتی دانشجویان، گفت: یکی از زمینه‌های اشتغال در فضای نخبگانی، فروش دانش‌فنی و تولید محصولات دانش‌بنیان است که برای رونق این بخش ضروری است در کنار انتشار مقاله، برای این قبیل فعالیت‌ها نیز در آیین‌نامه‌ها امتیازهای خاصی لحاظ شود.

 

تاریخ انتشار : 1395/04/22
کد : 71064
تعداد بازدید: 348