فردگرایی، آسیب‌ِ فعالیت‌های علمی-پژوهشی است/ضرورت فرهنگ‌سازی در جامعه علمی

عبداللهی، شبکه‌سازی نخبگانی را اقدامی ضروری توصیف کرد و گفت: تشکیل گروه‌هایی رسالت‌محور با مأموریت خاص به رهبری نخبگان و با مشارکت مستعدان‌برتر راه‌گشای بسیاری از مسائل کشور است.

عبداللهی، شبکه‌سازی نخبگانی را اقدامی ضروری توصیف کرد و گفت: تشکیل گروه‌هایی رسالت‌محور با مأموریت خاص به رهبری نخبگان و با مشارکت مستعدان‌برتر راه‌گشای بسیاری از مسائل کشور است.

دکتر محمد عبداللهی؛ برگزیده جایزه علامه طباطبایی و عضو هیأت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌سانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم به‌کارگیری نخبگان، گفت: این افراد در طول سال‌ها توانسته‌اند توان و قابلیت‌های خود را به اثبات برسانند.

وی افزود: شناسایی، حمایت و هدایت اجتماع نخبگانی، رمز موفقیت هر جامعه‌ای است چراکه این افراد موتور محرک و پیشران جامعه هستند و می‌توانند با فعالیت‌های خود، حرکت کشور به سمت توسعه و پیشرفت را تسریع کنند.

فوق‌تخصص غدد اظهار داشت: یکی از ویژگی‌های فرد نخبه، فعالیت مداوم است. به عبارت دیگر نخبه با سکون در تضاد است و همین فعالیت مداوم او سبب می‌شود ساختار علمی کشور در عین ثبات در حال رشد باشد. رسیدن به این نقطه علاوه بر حضور فعال خود نخبگان، نیازمند حمایت و بستر مناسب است.

عبدالهی با اشاره به نقش مهم اجتماع نخبگانی در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها، تصریح کرد: شرایط باید به‌گونه‌ای طراحی شود که نظر و پیشنهاد نخبگان در حاشیه قرار نگیرد. این افراد بهترین گزینه برای مشورت‌خواهی (حداقل در حوزه تخصصی خود) هستند. به همین دلیل یکی از رسالت‌های بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری نظرخواهی از این افراد و زمینه‌سازی برای ورود نظرات آنان به گردونه تصمیم‌سازی است. به عبارت دیگر نخبه نباید مفعول‌صرف تصمیم‌گیری‌ها باشد.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی، شناسایی و اولویت‌بندی مشکلات کشور و ارجاع آنها به جامعه نخبگانی را یکی از اقدامات مناسب برای اثرگذاری بیشتر این افراد در جامعه برشمرد و تصریح کرد: حضور فعال نخبگان در بطن مشکلات و چالش‌های کشور نه تنها ریسک‌پذیر نیست بلکه ضریب موفقیت را ارتقاء می‌دهد. به عبارت دیگر این افراد در صورت فراهم‌بودن ابزار و امکانات مورد نیاز می‌توانند با راه‌‎حلی دانش‌بنیان و پایدار مسئله را حل کنند. از سوی دیگر در برخی موارد خود امر مسئله‌شناسی نیازمند تفکر و اندیشه نخبگانی است یعنی برخی مشکلات و آسیب‌ها را تنها با نگاه نخبگانی می‌توان دید و حل کرد.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران خاطرنشان کرد: کشور برای رسیدن نخبه به جایگاه فعلی هزینه‌های بسیاری را متقبل شده است. این یعنی اینکه نخبه در قبال جامعه خود مسؤول است و کشور نیز باید این سرمایه بزرگ و مهم را به‌کارگیرد. نخبه‌پروری در واقع نوعی سرمایه‌گذاری است که اگر به نقطه اثرگذاری نرسد ابتر خواهد بود.

وی رشد همه‌جانبه علم را ملاک پیشرفت و توسعه متوازن علمی عنوان کرد و گفت: کشور در سال‌های اخیر روی برخی رشته‌ها بیشتر متمرکز شده است و این به نوعی آفت محسوب می‌شود. به عبارت اگر تمام سرمایه و نیرو موجود برای رشد شاخه‌ای به‌کار گرفته شود این امر سبب بازماندن دیگر شاخه‌ها خواهد شد. این در حالی است که رشد نامتوازن آسیب‌رسان است به عنوان نمونه تأکید بر رشد نانو، آسیب‌های بسیاری بر زیست‌محیط وارد می‌کند که بدون توجه به آنها نانو نه‌‌تنها کشور را به سمت پیشرفت نمی‌برد بلکه وضعیت کنونی لطمه هم می زند.

عبداللهی در ادامه با اشاره به موضوع اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، اصلاح ساختار اداری کشور و تبیین آن بر اساس تخصص‌های موجود را یکی از اقدامات ضروری دانست و گفت: متأسفانه سیستم اداری کشور همچنان بر اساس نظام‌های قدیمی فعالیت می‌کند این در حالی است که رشته‌های بسیاری در دانشگاه وجود دارد که می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح، این پتانسیل بالا را به سیستم تزریق کرد با این حال هنوز هیچ تمهیدی برای ورود قابلیت‌های دانش‌آموختگان به این بخش ها اندیشیده نشده است.

برگزیده جایزه علامه طباطبایی با اشاره به لزوم کارِگروهی، ادامه داد: فرهنگ‌سازی در حوزه کارِگروهی ضروری است. این امر و اهمیت آن باید از همان دوره دبستان به افراد آموزش داده شود. عدم آموزش کارِتیمی از سنین پایین سبب می‌شود افراد کاملاً فردگرا تحصیل کنند، وارد دانشگاه شوند و پس از آن نیز در حوزه اشتغال انفرادی فعالیت کنند. این موضوع حتی در بین نخبگان نیز وجود دارد. در حالی که همه می‌دانیم خروجی کارِگروهی با فعالیت فردی از هیچ‌جهت قابل قیاس نیست.

وی افزود: تشکیل گروه‌هایی رسالت‌محور با مأموریت خاص و برای رفع مشکل و یا بهبود وضعیت فعلی در اولویت مدنظر، به رهبری نخبگان و با مشارکت مستعدان‌برتر راه‌گشای بسیاری از مسائل کشور است. نخبه می‌تواند در رأس فعالیت‌ قرار گرفته، گروه تشکیل دهد و بعد این گروه را به‌صورت شبکه‌ای در سطح کشور گسترش دهد که برای هر انشعاب وظیفه‌ای خاص تعریف شود. در این حالت با صرف کمترین هزینه و زمان، بهترین‌ نتیجه ممکن حاصل می‌شود.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در پایان گفت: قوانین موجود نیز تا حدی باید تغییر کند و با نیازها و مقتضیات روز اجتماع نخبگانی همخوان و همگن شوند و به تبع آن، سیاست‌گذاری‌ها نیز باید اصلاح شود تا فرد در کنار همکاران خود فعالیت کند.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1395/05/27
کد : 71050
تعداد بازدید: 252