لزوم تغيير نگرش نخبگان و مستعدان برتر در زمينه کسب‌وکار و کارآفريني

مصطفی شاه‌نظری می‌گوید: در شرايط جامعه امروز فضاي کسب‌وکار از کارمندي به کارآفريني تغيير کرده است. بنابراين مستعدان و حتي دانش‌آموختگان برتر باید با شناخت فضاي کسب‌وکار علاوه بر راه‌اندازي يک کسب‌وکار پايدار کارآفريني نيز انجام دهند.

مصطفی شاه‌نظری می‌گوید: در شرايط جامعه امروز فضاي کسب‌وکار از کارمندي به کارآفريني تغيير کرده است. بنابراين مستعدان و حتي دانش‌آموختگان برتر باید با شناخت فضاي کسب‌وکار علاوه بر راه‌اندازي يک کسب‌وکار پايدار کارآفريني نيز انجام دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان: برخلاف جريان فکري عامه مردم که تهران را علاوه بر پايتخت سياسي، پايتخت علمي نيز مي‌دانند، شاهد رشد خوب دانش و اقتصاد دانش‌بنيان در ساير استان‌هاي کشور هستيم. استان‌هايي که از ديرباز اين مزيت را داشته‌اند و در سال‌هاي اخير نيز بيش از پيش توانايي‌هاي خود را به نمايش گذاشته‌اند. يکي از اين‌ها استان يزد است که زادگاه نخبگان بسياري بوده و طي اين سال‌ها نيز با کمک استعدادهاي برتر استان، پيشرفت قابل ملاحظه‌اي داشته است. دکتر مصطفي شاه‌نظري، رئيس بنياد نخبگان استان يزد، مهم‌ترين مزيت اين استان را نيروي انساني‌اش مي‌داند و در راستاي توانمندسازي اين استعدادهاي برتر نيز قدم‌هاي موثري در بنياد نخبگان استان يزد برداشته و برنامه‌هاي بسياري براي ماه‌هاي باقي‌مانده از سال 95 دارد.

 برنامه‌هايي که بنياد نخبگان استان يزد در سال گذشته برگزار کرد، چه بود؟

بخشي از فعاليت‌هايي که توسط بنيادهاي نخبگان استاني انجام مي‌شود، برنامه‌هايي است که به صورت متمرکز و هماهنگ در سطح ملي اجرا مي‌شوند، مانند نظارت بر اجراي برنامه ملي شهاب و اجراي آيين‌نامه‌هاي مرتبط با شناسايي و حمايت از نخبگان و استعدادهاي برتر. اما بخش ديگر اقداماتي است که در چهارچوب مأموريت‌هاي بنياد و با عنايت به شرايط بومي هر استان صورت مي‌گيرد. برنامه ملي شناسايي و هدايت استعدادهاي برتر (شهاب) از سال 1393 در سطح مدارس ناحيه 2 شهرستان يزد و در پايه چهارم آغاز شد و در سال جاري نيز شهرستان‌هاي ميبد، اردکان، بافق و اشکذر تحت پوشش اين طرح قرار مي‌گيرند. هم‌چنين در راستاي تکريم و الگوسازي از نخبگان سال گذشته همايش ملي بزرگداشت استاد مهدي آذريزدي، پير نيک‌انديش ادبيات کودک و نوجوان، را برگزار کرديم که با استقبال خوب نخبگان و استعدادهاي برتر همراه بود و به‌ويژه با همکاري و مشارکت دستگاه‌هاي اجرايي در استان يزد انجام شد؛ از جمله استانداري، کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان، نهاد کتاب‌خانه‌هاي عمومي، پارک علم و فناوري، آموزش و پرورش و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي بهره‌مند شديم که لازم است از همکاري ايشان تشکر کنم.

 دستاوردهاي اين همايش چه بود؟

برنامه فوق صرفا يک مراسم بزرگداشت نبود، بلکه سعي کرديم يک همايش نخبگاني را برگزار کنيم و خوشبختانه آثار و مقالات ارزشمندي هم در آن ارائه و تصميمات مهمي گرفته شد. از جمله اين تصميمات مي‌توانم به برگزاري جايزه ملي بازآفريني متون عامه و کهن اشاره کنم که قرار است با همکاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به صورت دو سالانه برگزار شود. هم‌چنين احداث کتاب‌خانه تخصصي کتب بازنويسي‌شده و برگزاري نشست‌هاي تخصصي ادبي از ديگر خروجي‌هاي اين همايش بود که پي‌گير اجرايي شدنشان هستيم.

 در سال جاري نيز برنامه‌‌هاي فرهنگي از اين دست اجرا کرديد؟

بله. امسال نيز با همکاري دانشگاه‌هاي استان برنامه تجليل از استاد سرآمد را در ارديبهشت ماه و در هفته بزرگداشت مقام معلم برگزار کرديم و برنامه‌هاي ديگري نيز در اين راستا در دستور کار داريم. در زمينه فرهنگي نيز سه اردوي جهادي در حوزه‌هاي سلامت، علمي - آموزشي و سازندگي برگزار کرديم. هم‌چنين در راستاي ماموريت شبکه‌سازي و توانمند‌سازي استعدادهاي برتر علاوه بر مشارکت در برگزاري سلسه نشست‌هاي تخصصي با موضوع توسعه استان و نيز کسب‌وکار و کارآفريني چندين کارگاه آموزشي در ارتباط با ايده‌پردازي و خلاقيت، تجاري‌سازي اختراعات و شرکت‌هاي دانش‌بنيان برگزار کرديم. البته جلسات متعددي نيز با مسئولان استان داشتيم که در اين جلسات استعدادهاي برتر بدون واسطه نظرات، پيشنهادات و البته مشکلات خود را مطرح کردند و نتايج خوبي هم به دنبال داشته است.

 جز پي‌گيري برنامه‌هاي سال گذشته، براي سال 95 نيز برنامه‌‌اي در نظر داريد؟

 امسال علاوه بر تداوم برنامه‌هاي سال گذشته، روي دو موضوع تمرکز کرده‌ايم. موضوع اول تغيير نگرش نخبگان و استعداهاي برتر در زمينه کسب‌وکار و کارآفريني است. در شرايط جامعه امروز فضاي کسب‌وکار از کارمندي به کارآفريني تغيير کرده است. بنابراين مستعدين و حتي دانش‌آموختگان برتر نبايد توقع حمايت در جهت استخدام داشته باشند، بلکه انتظار اين است که با شناخت فضاي کسب‌وکار علاوه بر راه‌اندازي يک کسب‌وکار پايدار کارآفريني نيز انجام دهند. براي اين منظور سلسله نشست‌هاي هم‌فکر را به صورت هفتگي و منظم برگزار خواهيم کرد. در اين جلسات دانشجويان و افرادي که تجربه راه‌اندازي کسب‌وکار نوپا را دارند، تجربيات خود را در حوزه کسب‌وکار و کارآفريني در اختيار يکديگر قرار مي‌دهند. هم‌چنين طرح ايجاد مرکز نوآوري و نيز مرکز رشد دانش‌آموزي استان را با حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و همکاري پارک فناوري پرديس پي‌گيري مي‌کنيم که اميدوارم در آينده نزديک راه‌اندازي شوند. علاوه بر اين، امسال طرح مدرسه خلاقيت و نوآوري را براي دانش‌آموزان مقطع متوسطه اجرا خواهيم کرد که جا دارد در اين‌جا از همکارانم در بنياد نخبگان استان فارس تشکر کنم که تجربيات خود را در اختيار ما قرار دادند.

و اما موضوع دوم بحث فراهم کردن زمينه اثرگذاري نخبگان در جامعه است که به نظر من از مهم‌ترين ماموريت‌هاي بنياد بوده و متاسفانه تا حدي مغفول مانده است. البته اين موضوع کار فرهنگي گسترده‌اي را مي‌طلبد، به گونه‌اي که از يک طرف بايد مديران اجرايي به اين نتيجه برسند که در تصميم‌گيري‌هاي خود از ظرفيت نخبگان و از تخصص ايشان استفاده کنند و از سوي ديگر نخبگان و استعدادهاي برتر نيز بپذيرند که نخبگي يک موهبت تعهدآور است، نه يک مزيت توقع‌آفرين. ما در اين زمينه علاوه بر پي‌گيري تشکيل کارگروه‌هاي تخصصي در زمينه اولويت‌هاي توسعه استان و البته نيم‌نگاهي به ستادهاي توسعه فناوري، سعي کرده‌ايم در موضوعات مورد نياز دستگاه‌هاي اجرايي از ظرفيت نخبگان در قالب اتاق فکر استفاده کنيم. از جمله مي‌توانم به اتاق فکر نخبگان و صدا و سيما اشاره کنم که با هدف کمک به بهبود کيفي برنامه‌هاي صدا و سيماي مرکز استان و پيشنهاد برنامه‌هاي موثر در حوزه نخبگان تشکيل شده است.

 ويژگي‌ها و مزيت‌هاي استان يزد را چه مي‌دانيد؟

از نظر من مهم‌ترين مزيت اين استان بهره‌مندي از نيروي انساني مستعد و نخبه است. اين استان 22 سال پياپي در آزمون سراسري بين استان‌هاي کشور پيشتاز بوده و به لحاظ فراواني نسبت نخبگان و استعدادهاي برتر به کل جمعيت، دومين استان کشور است. به ‌گونه‌اي که مقام معظم رهبري در جريان سفري که سال 1386 به اين استان داشتند، فرمودند: «يزد يک منطقه نخبه‌خيز است و نخبگان اين منطقه و اين استان به‌نسبت، خيلي بيشتر از مناطق ديگر کشورند.» در حوزه علم و فناوري، پارک علم و فناوري استان يزد يکي از پارک‌هاي برتر کشور است و يزد يکي از معدود استان‌هايي است که مجوز تاسيس منطقه ويژه علم و فناوري را کسب کرده است. با توجه به نکات فوق برنامه‌ريزي براي نگهداشت نخبگان در استان و استفاده موثر از ظرفيت ايشان اهميت ويژه‌اي مي‌يابد.

 فعاليت‌هاي شما در اين زمينه چه بوده است؟

براي اين منظور علاوه بر بحث فضاي کسب‌وکار که اشاره کردم، طرح بورس تحصيلي شرکت‌هاي صنعتي را مطرح کرده‌ايم که مطابق آن شرکت‌هاي معتبر صنعتي استان دانشجويان و دانش‌آموزان مستعد را در زمان تحصيل بورس مي‌کنند تا ضمن تحصيل هدفمند در راستاي نياز شرکت پس از دانش‌آموختگي جذب همان شرکت شوند.

منبع: ماهنامه سرآمد

تاریخ انتشار : 1395/05/04
کد : 71032
تعداد بازدید: 440