تصویب لایحه حمایت از تولید ملی و کارآفرینی در مجلس

غلام‌محمد زارعی با تاکید بر لزوم حضور بخش خصوصی در حوزه علم و فناوری از تصویب لایحه حمایت از تولید ملی و کارآفرینی در مجلس خبر داد و گفت: در این لایحه که برای رفع ایراد به شورای نگهبان فرستاده شده، حمایت‌های خوبی از بخش خصوصی برای ورود به حوزه کسب‌وکار دانش‌بنیان درنظر گرفته شده است.

غلام‌محمد زارعی با تاکید بر لزوم حضور بخش خصوصی در حوزه علم و فناوری از تصویب لایحه حمایت از تولید ملی و کارآفرینی در مجلس خبر داد و گفت:  این لایحه برای رفع ایراد به شورای نگهبان فرستاده شده و در آن حمایت‌های خوبی از بخش خصوصی برای ورود به حوزه کسب‌وکار دانش‌بنیان درنظر گرفته شده است.

غلام‌محمد زارعی؛ عضو کمیسیون صنایع و معادن و نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان ضمن اشاره به ضرورت توجه به نیازهای نخبگان برای ارتقاء یافته‌های علمی، گفت: تمام نهادهای مرتبط با حوزه علم و فناوری باید ظرفیت‌های خود را برای رفع نیازهای نخبگان به کار گیرند.

وی رفتار دانش‌بنیان نهادها و دستگاه‌های حکومتی را یک ضرورت دانست و افزود: با برخورد مناسب می‌توان روند حرکتی تولید علم را به سمت تولید فناوری و سپس تجاری‌سازی محصولات متمایل کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه با بیان اینکه نیروی انسانی متخصص سنگ‌بنای توسعه هر کشور است، اظهار داشت: با رفع نیازهای متخصصین و همچنین استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور می‌توان اقتصاد دانش‌بنیان را به عنوان یکی از مولفه‌های اقتصاد مقاومتی به شکوفایی رساند.

وی با اشاره به لزوم هماهنگی نهادها در راستای توسعه کشور، خاطرنشان کرد: برای توسعه کشور سه عنصر نیروی‌انسانی متخصص، تولید علم و تجاری‌سازی محصولات بیشترین سهم را دارند؛ در این بین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان به عنوان مهمترین نهاد مرتبط با حوزه نخبگان در هماهنگی و هم‌گرایی دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی و حتی قانونگذاری بایکدیگر نقش بسزایی را ایفا می‌کند.

نماینده مردم بویراحمد و دنا با تأکید بر اینکه تولید محصول قابل رقابت در بازار علاوه بر افزایش توانمندی اقتصادی در اشتغال‌زایی و کاهش نرخ بیکاری نیز موثر است، گفت: وجود قوانین کارگشاه و شفاف در این حوزه‌ها یکی از ضروریات است.

وی با تأکید بر لزوم هم‌افزایی بین سه قوه، اضافه کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جهموری و بنیاد ملی نخبگان به دلیل ارتباط با نخبگان و متخصصان، بهترین مرجع برای شناسایی خلاءها و نیازهای قانونی کشور در حوزه نخبگان است. مجلس نیز نه تنها آمادگی لازم را برای تصویب قوانین جدید را دارد بلکه مشتاقانه آماده هرگونه تعامل با بنیاد ملی نخبگان در راستای توسعه و پیشرفت کشور است.

زارعی افزود: باتوجه به اهمیت حوزه نخبگان مجلس آماده است در صورت احساس نیاز قوانین پیشین را بازنگری و قوانین جدید را به منظور تسهیل در روند شتاب علمی نخبگان و توسعه کشور را حتی در خارج از وقت و به صورت فوریتی تدوین و تصویب کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در ادامه به نقش دولت در ارائه تسهیلات و منابع مالی و غیرمالی اشاره کرد و اظهار داشت: دولت باید سازوکاری طراحی کند که اهداف تعیین شده کشور در حوزه نخبگان و اقتصاد دانش‌بنیان با تسهیل بیشتر و بدون گذراندن بروکراسی‌های متداول تحقق یابد.

وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه در حوزه تئوری عملکرد خوبی داشته است بر ضرورت ارتباط صنعت و دانشگاه تأکید کرد و گفت: برای توسعه کشور از راه علم و فناوری در وهله اول باید پیوند قوی و ارتباط عملیاتی بین دانشگاه و صنعت برقرار شود. دانش‌آموخته دانشگاهی امروز در شرایطی فارغ‌التحصیل می‌شود که هیچ‌گونه تصوری از صنعت و کارآفرینی در ذهن ندارد.

نماینده مردم بویراحمد و دنا با بیان اینکه فرد باید از بدو حضور در دانشگاه با فضای کار و صنعت تدریجاً آشنا شود، ادامه داد: باید با فرهنگ‌سازی مناسب، تعریف کار در کشور تغییر کند و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به جای روحیه کار اداری و کارمندی به سمت کارآفرینی متمایل شوند.

زارعی با اشاره به لزوم حضور بخش خصوصی در حوزه علم و فناوری گفت: لایحه حمایت از تولید ملی و کارآفرینی در مجلس به تصویب رسید و برای رفع ایراد به شورای نگهبان فرستاده شد؛ در این لایحه حمایت‌های خوبی از بخش خصوصی برای ورود به حوزه کسب‌وکار دانش‌بنیان درنظر گرفته شده است.

 

مطالب مرتبط:

نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
نگاه جهانی، لازمه رشد اقتصاد دانش‌بنیان و تولید محصول از علم است

  سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:

ینده از آنِ کشوری است که در حوزه علم و فناوری سرمایه‌گذاری کند

  نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
  پیشرفت همه‌جانبه کشور در گرو توجه به نخبگان و توسعه دانش و فناوری است

 سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
 برندسازی؛ راهی برای موفقیت محصولات دانش‌بنیان در بازار

 دبیر کمیسیون صنایع و معادن در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
 حرکت پرشتابی برای حمایت از نخبگان و تبدیل ایده به محصول دانش‌بنیان آغاز شده است

تاریخ انتشار : 1394/02/28
کد : 71027
تعداد بازدید: 454