حرکت دانش‌بنیان با مدیریت نخبگانی، نیاز امروز جامعه است

آیت‌الله صفایی حرکت دانش‌بنیان و مدیریت نخبگانی را نیاز امروز جامعه دانست و اظهار داشت: برنامه‌ریزی دانش‌بنیان و مدیریت کارآمد به‌دور از اندیشه‌های غیرعلمی زمینه‌ساز توسعه نخبگانی است؛ البته این مهم یک‌شبه حاصل نخواهد شد.

اعضای شورای علمی و کارگروه‌های تخصصی بنیاد نخبگان استان بوشهر و جمعی از نخبگان، فرهیختگان و مستعدان‌برتر استان با نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ اعضای شورای علمی و کارگروه‌های تخصصی بنیاد نخبگان استان بوشهر و جمعی از نخبگان، فرهیختگان و مستعدان‌برتر استان با نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر دیدار کردند.

در این دیدار، آیت‌الله صفایی بوشهری؛ نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر گفت: عرصه علم‌وفناوری بسیار پرشتاب است، به همین دلیل برای موفقیت در این عرصه باید همواره به‌روز بود.

وی با بیان اینکه انسان‌ متفکر پیشبر جامعه است، افزود: با آغاز جنبش نرم‌‌افزاری فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی شتاب بسیاری گرفت و کشور توانست تا حدودی عقب‌ماندگی علمی خود را کاهش دهد اما آنچه مهم است رسیدن به نقطه مطلوب است. با سرعتی که علم در حرکت است، برای رسیدن به نقطه مطلوب نیازمند شتاب بیشتری هستیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر حرکت دانش‌بنیان و مدیریت نخبگانی را نیاز امروز جامعه دانست و اظهار داشت: برنامه‌ریزی دانش‌بنیان و مدیریت کارآمد به‌دور از اندیشه‌های غیرعلمی زمینه‌ساز توسعه نخبگانی است؛ البته این مهم یک‌شبه حاصل نخواهد شد.

امام‌جمعه بوشهر عدم‌تعیین برش نقشه‌جامع‌علمی کشور برای استان بوشهر و فقدان نقشه‌راه را از معضلات و مشکلات توسعه علم‌وفناوری در استان برشمرد و اظهار داشت: باید مشخص کرد در 5 ساله آینده چه جایگاهی برای بوشهر در اقتصاد و علم کشور متصور هستیم و در 20 سال آینده قرار است تا چه میزان در رشد علمی و تحقیقاتی کشور اثرگذار باشیم.

آیت‌الله صفایی بوشهری در ادامه عدم‌وجود زیرساخت‌های لازم را یکی از بزرگترین مشکلات حوزه علم ‌و فناوری ذکر کرد و گفت: برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری باید به شکلی باشد که تمام پهنه استان بوشهر، به پارک علم و فناوری تبدیل شود چراکه این استان قابلیت‌های  فوق‌العاده علمی و صنعتی بسیاری دارد. در این بین مدیریت جامع شهری که مجمع تشخیص‌مصلحت‌نظام از استان‌ها خواسته است، بسیار مفید است و می‌توان از آن برای طراحی بوشهر 50 سال آینده استفاده کرد. این مهم محقق نمی‌شود مگر با تأکید بر اندشه و عملکرد دانش‌بنیان و دانایی‌محور و همچنین در نظر گرفتن پیوست روانی و اجتماعی.

وی با اشاره به اینکه استعداد بیشتر، مسؤولیت‌ بیشتر به همراه دارد، تصریح کرد: نیروی‌انسانی متخصص و نخبگان مرکز ثقل پیشرفت کشور هستند. اهمیت این موضوع در جایی هویدا می‌شود که بدانیم نیروی‌انسانی متخصص پایه و رکن توسعه منطقه‌ای و کشوری است.

آیت‌الله صفایی بوشهری با بیان اینکه بوشهر باید در افق 1420 در عرصه علم و فناوری‌های کرانه‌ای با زمینه انرژی در ایران سرآمد باشد، اظهار داشت: بوشهر می‌تواند کانون توجه نخبگان و متخصص‌های حوزه‌ انرژی‌های نوظهور باشد. از سویی باید برای تربیت نیروی‌متخصص‌بومی نیز گام‌هایی بلندی برداشت.

نماینده ولی‌فقیه در استان بوشهر با اشاره به لزوم تعامل و همکاری همه دستگاه‌ها و نهادها با بنیاد نخبگان استان، گفت: این نهاد به عنوان نهادی پیشران در حوزه نخبگانی، باید در همه زمینه‌ها مجهز و پیشرفته باشد که این مهم نیازمند تصحیح زیرساخت‌های استان و استاندارد شدن آنها است. نباید فراموش کرد که مدیران آینده استان تحت تربیت همین نهاد تربیت خواهند شد.

وی با اشاره به لزوم کار گروهی، خاطرنشان کرد: در بطن کارگروهی می‌توان ایده‌های باکیفیت‌تری را پردازش کرد. تولید ایده بخشی از اقتدار علمی است که می‌تواند به تولید ثروت نیز بیانجامد. به همین دلیل باید در حوزه‌ علوم جدید با کار گروهی به سمت ایده‌پردازی حرکت کرد.

امام‌جمعه بوشهر با اشاره به لزوم حمایت از محصولات دانش‌بنیان در حوزه تولید و مدیریت بازرگانی در سطح ملی و بین‌المللی گفت: با تشکیل کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه‌پردازی و انجمن‌های علمی می‌توان به تولید محصولات فکری و دانش‌بنیان رونق بیشتری بخشید.

در ابتدای این مراسم، رضا آذین؛ رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر به ارائه گزارشی از فعالیت‌های بنیاد نخبگان، و پروژه‌های علم و فناوری پرداخت و گفت:  سال گذشته اقدامات بسیار مناسبی در استان انجام شد که از آن جمله می‌توان به ایجاد آزمایشگاه زیست‌فناوری‌پزشکی خلیج فارس، حمایت از فعالیت‌های پارک علم‌وفناوری خلیج فارس و دانشگاه خلیج فارس، پروژه شیرین‌سازی آب دریا، حمایت از توسعه فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان، توسعه پارک علمی کودک‌ونوجوان و کشت‌وپرورش جلبک‌های دریایی اشاره کرد.

وی برگزاری اردوی جهادی-علمی شهید یا‌علی‌مدد را یکی از برنامه‌های بنیاد نخبگان بوشهر برای ایجاد عدالت آموزشی در مناطق محروم استان برشمرد و گفت: تعدادی از دانش‌آموزان مناطق کم‌برخوردار و روستاهای بوشهر در سال گذشته تحت پوشش این طرح قرار گرفتند و در حوزه‌های ریاضی، فیزیک، رایانه، نجوم و حوزه‌های فرهنگی-اجتماعی توسط نیروهای نخبه و سرآمد استان آموزش دیدند که براساس نظرسنجی‌های صورت گرفته این دوره‌ها تأثیر به سزایی در افزایش توان علمی دانش‌آموزان داشته است.

در ادامه این نشست، تعدادی از نخبگان و فرهیختگان به ارائه دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند. اتصال بوشهر به راه آهن سراسری، شکوفایی ظرفیت‌های استان بوشهر در حوزه دریا، جلوگیری از تولید زیرزمینی مقالات علمی و فروش آنها، لزوم حمایت از شرکت‌های دانش‌‎بنیان و پارک علم‌وفناوری و شناسایی بانوان نخبه و مستعد عسلویه از جمله مباحثی بود که توسط سرآمدان علمی و مستعدان‌برتر استان بوشهر در این نشست مطرح شد.

 

تاریخ انتشار : 1395/03/17
کد : 71022
تعداد بازدید: 258