عزم ملی لازمه تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه

دکتر امیری گفت: رسیدن کشور به جایگاه‌های ترسیم شده در برنامه 1404، از سویی نیازمند سرعت بخشیدن به رشد علمی، و از سویی دیگر مرهون ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه و صنعت است؛ که این مهم میسر نمی‌شود مگر با عزم ملی و مدیریت جهادی در حوزه علم و فناوری.

دکتر امیری گفت: رسیدن کشور به جایگاه‌های ترسیم شده در برنامه 1404، از سویی نیازمند سرعت بخشیدن به رشد علمی، و از سویی دیگر مرهون ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه و صنعت است؛ که این مهم میسر نمی‌شود مگر با عزم ملی و مدیریت جهادی در حوزه علم و فناوری.

دکتر امیری؛ رئیس بنیاد نخبگان استان لرستان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان ضمن تأکید بر اینکه ارتباط و همکاری دانشگاه و صنعت مؤلفه مهمی در توسعه‌ی کشور محسوب می‌شود، گفت: در کشورهای توسعه یافته نه تنها ریشه‌ی بالندگی علمی در دانشگاه‌ها معطوف به همکاری نزدیک با صنایع؛ بلکه توسعه‌ی صنعتی در فضای رقابتی نیز ناشی از داشتن ارتباط هدفمند و تقاضا محور صنعت و دانشگاه است.

وی افزود: رسیدن کشور به جایگاه‌های ترسیم شده در برنامه 1404، از سویی نیازمند سرعت بخشیدن به رشد علمی، و از سویی دیگر مرهون ارتباط هرچه بیشتر دانشگاه و صنعت است؛ که این مهم میسر نمی‌شود مگر با عزم ملی و مدیریت جهادی در حوزه علم و فناوری.

امیری تقویت بنیه علمی و افزایش توان تولید علم در کشور را اولین اصل در پیمودن مسیر توسعه‌پایدار دانست و خاطرنشان کرد: اصل پژوهش‌محوری در دانشگاه به معنای سوق دادن آموزش‌ها به سمت انجام پژوهش‌های هدفمند در راستای رفع نیازهای کنونی و حتی نیازهای آینده جامعه، پیش نیاز دوم حرکت در مسیر تعیین‌ شده است.

رئیس بنیاد نخبگان لرستان در ادامه با تأکید بر لزوم گسترش گفتمان دانش‌بنیان در جامعه اظهار داشت: با نهادینه کردن فرهنگ دانش‌بنیان و تفکر اقتصاد دانش‌بنیان در جامعه، خاصه جوامع علمی کشور و زدودن تفکر اقتصاد مبتنی بر مواهب طبیعی مانند نفت، می‌توان در پویایی دانشگاه در تولید علم و سپس تبدیل آن به فناوری مورد نیاز جامعه گام بلندی برداشت.

وی با بیان اینکه ضرورت پژوهش، توسعه صنعت و حصول فناوری دانش‌بنیان در اقتصاد نفتی که پایه‌های تولید ثروت در آن بر خام‌فروشی استوار است، جایگاهی ندارد، گفت: در شرایط کنونی، تفکر حاکم بر فضای علمی و صنعتی کشور منشعب از اقتصاد دانش‌بنیان است. توسعه مراکز رشد، حرکت به سمت تولید ثروت از علم، دوری از فضای اقتصاد نفتی و در نهایت نهادینه شدن گفتمان دانش‌بنیان که همواره از تأکیدات رهبری فرزانه انقلاب است تا حدود بسیاری زمینه را برای رسیدن به اهداف تعیین شده فراهم کرده است.

امیری اصلاح ساختار دانشگاه و صنعت را یکی از مهمترین راه‌کارها برای تقویت ارتباط بین آنها دانست و افزود: ارتباط دوسویه صنعت و دانشگاه پیش از هر چیز نیاز به اصلاح ساختارهای نادرست چه در حوزه آموزش و چه در حوزه دارد تا صنعت به عنوان متقاضی محصولات دانشگاهی (تحقیق و پژوهش) و دانشگاه در نقش مهمترین نهاد برای رفع نیازهای کنونی و همچنین ارتقاء صنعت ظاهر شود.

وی تأکید کرد: کاربردی‌کردن پژوهش‌ها در مراکز علمی بر اساس نیازسنجی جامعه، احیای نگرش نوآوری در دانشگاه و صنعت، القا و آموزش تفکر کارآفرینی در دانشگاه، توجه جدی به خلاقیت و نوآوری، فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن گفتمان علم و فناوری و همچنین حمایت همه جانبه از شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری اقداماتی است که می‌تواند به ایجاد و تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت کمک کند.

رئیس بنیاد نخبگان لرستان افزود: دانشگاه به دلیل وابستگی کامل به بودجه‌های دولتی نیاز چندانی به تعامل سازنده با صنعت و کاربردی‌کردن تحقیقات احساس نمی‌کند؛ از طرفی صنعت هم دانشگاه را قادر به حل معضلات خود نمی‌داند و از ساده‌ترین راه ممکن یعنی واردات مایحتاج خود اعم از نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را تامین می‌کند.

وی در پایان با بیان اینکه عدم ارتباط صنعت و دانشگاه منجر می‌شود این دو نهاد به صورت دو جریان کاملاً مستقل از یکدیگر عمل کنند، بر نقش مهم استارتاپ ویکندها در رفع نیازهای صنعت اشاره کرد و گفت: دانشگاه به راحتی می‌تواند با آگاهی از نیازهای ضروری صنایع کشور و هدفمند کردن تحقیقات در جهت رفع مشکلات صنایع کشور اثرگذاری خود را نشان دهند و تفکر کار گروهی یا همان استارت‌آپ ویکندها بعنوان یک نسخه شفابخش در به بار نشستن نتیجه پژوهش‌ها و تحقیقات و در نهایت رونق صنعت و رسیدن به توسعه پایدار اثرگذار است.

 

تاریخ انتشار : 1393/12/19
کد : 71016
تعداد بازدید: 372