معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و وزیر علوم و تکنولوژی چین دیدار کردند

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران و وزیر علوم و تکنولوژی چین در دومین روز سفر هیئت عالیرتبه علمی و فناوری کشورمان به این کشور دیدار کردند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران و وزیر علوم و تکنولوژی چین در دومین روز سفر هیئت عالیرتبه علمی و فناوری کشورمان به این کشور دیدار کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان و آقای وان گنگ وزیر علوم و تکنولوژی چین در دومین روز حضور هیئت عالیرتبه علمی و فناوری کشورمان در چین، با یکدیگر دیدار و درباره مباحث مختلف علمی و فناوری و همکاری های دوجانبه در این عرصه، گفت وگو کردند.

این دیدار پیرو تفاهنامه ایجاد پارک فناوری مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم و تکنولوژی جمهوری خلق چین است که در سفر سال گذشته رییس جمهوری این کشور به ایران به امضا رسیده بود.

 

طرفین علاوه بر رایزنی درباره نحوه همکاری های علم و فناوری دو کشور، بر گسترش تبادل تجارب در این عرصه تاکید داشتند.

با توجه به تجارب چین در ایجاد پارک های فناوری مشترک با سایر کشورها و با عنایت به موفقیت های به دست آمده در پارک فناوری پردیس معاونت علمی، موضوع ایجاد پارک فناوری های پیشرفته با مشارکت طرف چینی در خلال سفر رییس جمهوری این کشور در سال 1394 مطرح و توافقنامه آن امضا شد و در ادامه با رایزنی های متعدد با وزارت علوم چین منجر به تنظیم تفاهنامه همکاری در ایجاد پارک علمی در فاز توسعه پارک فناوری پردیس شد. در سفر گذشته که در حضور حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و آقای شی جی پینگ رییس جمهوری خلق چین، آقای وانگ یی وزیر امور خارجه چین به نمایندگی از وزارت علوم چین و دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران امضا شد.

ترغیب شرکت های چینی به ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه و نیز انتقال فناوری در پارک مذکور می تواند از مزایای این همکاری است.

هیئت عالیرتبه علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران، صبح امروز از پارک فناوری Z-park در پکن بازدید کرد و قرار است از از نمايشگاه نانو، انستيتوهاي تحقيقاتي و پاركهاي فناوري به شهر صنعتی سوژو سفر کند.

 

آمادگی برای حضور فعال تر شرکت های دانش بنیان چین در چارچوب همکاریهای مشترک 

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین در ادامه بازدیدهای خود از مراکز علمی شهر پکن؛ امروز سه شنبه از مرکز بین المللی فناوری «زی پارک» بازدید کرد و در جریان چگونگی فعالیت های آن قرار گرفت.

ستاری در این بازدید در گفت وگو با مسئولان این مرکز گفت که ایران بر اقتصاد دانش بنیان تمرکز ویژه دارد و در راستای اجرای این سیاست ها آماده است همکاری خود را با مراکز علمی چین بیش از پیش توسعه دهد.

وی یادآور شد که در ایران 38 پارک علم و فناوری وجود دارد و بزرگترین استارتاپ ها در حوزه بیوتکنولوژی و ICT در منطقه خاورمیانه متعلق به ایران است.

ستاری همچنین اظهار کرد: به همین خاطر به دنبال تغییر مسیر اقتصاد کشور هستیم و تلاش داریم اقتصاد بر پایه نفت را به سمت اقتصاد دانش بنیان سوق دهیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد که این فرهنگ جدید در دولت تدبیر و امید آقای حسن روحانی به شکلی جدی دنبال می شود تا اجرایی شود.

وی همچنین از فراهم شدن تسهیلات و شرایط ویژه برای شرکت های علمی و فناوری و دانش بنیان از جمله معافیت های مالیاتی و وام در ایران خبر داد و به طرف چینی گفت که آمادگی برای حضور فعال تر شرکت های دانش بنیان چین در چارچوب همکاریهای مشترک فراهم است.

 

«زنگ شیائو دونگ» رئیس مرکز بین المللی مجموعه فناوری «زد پارک» چین نیز با ابراز خرسندی از حضور هیات ایرانی در چین؛ از آمادگی مجموعه تحت پوشش خود برای گسترش همکاری ها با مرکز علمی و فناوری ریاست جمهوری کشورمان خبر داد.

براساس این گزارش، هیئت بلندپایه علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران از روز دوشنبه 3 آبان ماه به کشور چین سفر کرده است و در نخستین روز علاوه بر دیدار معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان و رییس آکادمی علوم چین، از یک موسسه تحقیقاتی و یک شرکت هایتک نیز بازدید کرد. این هیئت قرار است در دو روز آینده از چند پارک تحقیقاتی، مرکز پژوهشی و شرکت دانش بنیان چینی نیز بازدید کند. این هیئت شامگاه پنجشنبه هفته جاری به وقت محلی، شانگهای را به مقصد تهران ترک خواهد کرد.

 

علی اصغر خاجی سفیر جمهوری اسلامی ایران در جمهوری خلق چین، سعید شبستری رییس اداره دوم شرق آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه، علی‌مرتضی بیرنگ معاون امور بین الملل و تبادل فناوری معاونت علمی، سعید سركار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو، پرویز کرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان، نصرت الله ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی، مهدی صفاري نيا رییس پارک فناوری پردیس، ماشاءالله اخلاقی و سیداحمدرضا علایی طباطبایی مدیر کل دفتر تبادل فناوری معاونت امور بین‌الملل و تبادل فناوری، در این سفر، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را همراهی می کنند.

 

تاریخ انتشار : 1395/08/04
کد : 70998
تعداد بازدید: 350