تولید انبوه خروجی‌های دانش‌بنیان آینده بهتری را برای اقتصاد کشور رقم می‌زند

نماینده مردم الیگودرز با اشاره به لزوم جهت‌دهی به مقالات و پژوهش‌های دانشگاهی، خاطرنشان کرد: باید مسیر علمی-تحقیقاتی محققان و متخصصان به سمت رفع نیازهای کشور از راه دست‌یابی به دانش‌فنی ترسیم شود. عملیاتی‌کردن مقالات علمی و به تولید انبوه رساندن خروجی‌های دانش‌بنیان می‌تواند آینده بهتری را برای اقتصاد کشور رقم بزند.

نماینده مردم الیگودرز با اشاره به لزوم جهت‌دهی به مقالات و پژوهش‌های دانشگاهی، خاطرنشان کرد: باید مسیر علمی-تحقیقاتی محققان و متخصصان به سمت رفع نیازهای کشور از راه دست‌یابی به دانش‌فنی ترسیم شود. عملیاتی‌کردن مقالات علمی و به تولید انبوه رساندن خروجی‌های دانش‌بنیان می‌تواند آینده بهتری را برای اقتصاد کشور رقم بزند.

محمدتقی توکلی؛ عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با مثبت ارزیابی‌کردن جایگاه علمی کشور، به لزوم تجاری‌سازی اختراعات و تبدیل طرح‌های علمی محققان به ثروت اشاره کرد.

وی افزود: بسیاری از دستاوردهای علمی قابلیت تبدیل به فناوری و در نهایت ثروت‌آفرینی را دارند اما متاسفانه به دلیل عدم‌حمایت‌مالی، غالباً مسیر حرکت تبدیل ایده به ثروت ابتر می‌ماند.

توکلی با بیان اینکه پارک‌های علم‌وفناوری و مراکز رشد نیاز به افزایش امکانات و تجهیزات دارند، ادامه داد: امکانات در شهرستان‌ها نسبت به مراکز استان‌های بزرگ و کلانشهرها بسیار کمتر است و این در حالیست که پراکندگی متوازن امکانات در کشور از ضروریات توسعه‌پایدار است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس عدم‌باور بخش‌خصوصی به درآمدزایی و ارزش‌افزوده بالای اقتصاد دانش‌بنیان را یکی دیگر از مشکلات نخبگان، متخصصان و محققان در تبدیل ایده به تولید و در نهایت ثروت عنوان کرد و افزود: بسیاری از صاحبان ایده از سویی به لحاظ مالی توان تبدیل ایده خود به محصول را ندارند و از سوی دیگر با پارامترهای رقابت در بازار تجارت آشنایی ندارند؛ علاوه بر این صاحبان سرمایه نیز به دلیل عدم‌اطلاع کافی از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های علم و فناوری در بازار تجارت و ارزش‌افزوده‌ای که کالای دانش‌بنیان به‌همراه دارد، حاضر به سرمایه‌گذاری در این حوزه نیستند. با توجه به آنچه گفته شد، در شرایط فعلی ارائه تسهیلات دولتی امری ضروری به نظر می‌رسد.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس با اشاره به حمایت‌های خوب معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور از طرح‌های دانش‌بنیان، تصریح کرد: این معاونت تسهیلات خوبی برای عملیاتی‌شدن طرح‌های دانش‌بنیان و در نهایت تبدیل آنها به شرکت‌های نوپا در نظر گرفته است و در این حوزه نیز موفقیت‌هایی به دست آمده است که نهادینه‌شدن فرهنگ دانش‌بنیان در بطن جامعه می‌تواند نقش بسزایی در تسهیل این روند داشته باشد.

وی ضمن اشاره به نقش مهم اقتصاد دانش‌بنیان در کاهش نرخ بیکاری و افزایش سطح رفاه‌پایدار مردم، تصریح کرد: اقتصاد آینده جهان بر پایه دانش و فناوری استوار است. بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال حاضر بخش زیادی از درآمد خود را از راه تجارت‌الکترونیک و خدمات نرم‌افزاری کسب می‌کنند.

توکلی با اشاره به لزوم جهت‌دهی به مقالات و پژوهش‌های دانشگاهی، خاطرنشان کرد: باید مسیر علمی-تحقیقاتی محققان و متخصصان به سمت رفع نیازهای کشور از راه دست‌یابی به دانش‌فنی ترسیم شود. عملیاتی‌کردن مقالات علمی و به تولید انبوه رساندن خروجی‌های دانش‌بنیان می‌تواند آینده بهتری را برای اقتصاد کشور رقم بزند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در ادامه با بیان اینکه تعامل مجلس و دولت گام نخست در پیشرفت علمی کشور است، بر لزوم گسترش ارتباط این دو نهاد تأکید کرد و افزود: دولت و خاصه معاونت علمی‌وفناوری رئیس‌جمهور به دلیل حضور فعال در عرصه دانش‌بنیان بهترین مرجع برای شناسایی نیازها و آسیب‌شناسی مشکلات این حوزه است. شناسایی خلاء‌های قانونی و قوانین مازاد و مزاحم و همچنین پیشنهاد راه‌حل‌های قانونی و در نهایت ارائه آن به صورت لایحه دوفوریتی به مجلس شورای اسلامی، بهترین مسیر برای گسترش تعاملات این دو قوه در حوزه علم و فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس در پایان تأکید کرد: بسیاری از مشکلات و معضلات موجود چه در حوزه برنامه‌ریزی و چه در حوزه اجرا را می‌توان در سایه گسترش تعامل با صرف کمترین انرژی و کمترین زمان به بهترین نحو مرتفع کرد.

 

تاریخ انتشار : 1394/07/15
کد : 70975
تعداد بازدید: 405