حمایت از اجتماعات نخبگانی از ضروریات تسریع حرکت کشور است

رمضانیان‌پور با اشاره به لزوم تغییر مقررات ارزشیابی در جامعه‌علمی، بروز بی‌اخلاقی علمی را حاصل نگرش آماری به علم دانست و گفت: بی‌اخلاقی می‌تواند به فاجعه‌ای بزرگ در جامعه‌علمی تبدیل شود.

رمضانیان‌پور با اشاره به لزوم تغییر مقررات ارزشیابی در جامعه‌علمی، بروز بی‌اخلاقی علمی را حاصل نگرش آماری به علم دانست و گفت: بی‌اخلاقی می‌تواند به فاجعه‌ای بزرگ در جامعه‌علمی تبدیل شود.

علی‌اکبر رمضانیان‌پور؛ برگزیده جایز علامه طباطبایی و عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم بکارگیری ظرفیت‌های نخبگان علمی کشور، گفت: این افراد می‌توانند به عنوان راهبر، جامعه دانشگاهی بخصوص مستعدان را به مسیر صحیح هدایت کنند.

وی افزود: پتانسیل بالایی در نخبگان وجود دارد که حاصل سال‌ها علم‌اندوزی و البته کسب تجربه‌های گران‌قدر است به همین دلیل با بکارگیری و تزریق این توان به کشور، راه توسعه و پیشرفت در زمان کوتاه‌‌تر و با کیفیت‌ بیشتر طی خواهد شد.

رمضانیان‌پور ادامه داد: تعداد بسیاری از نخبگان و چهره‌های علمی شاخص کشور در فرهنگستان‌ علوم حضور دارند. تعداد دیگری نیز قابلیت‌های علمی بسیاری دارند و در دانشگاه و مراکز علمی مشغول خدمت هستند. علاوه بر جامعه علمی، در بخش صنعت نیز متخصصان بسیاری فعال هستند که هر می‌توانند منشاء خدمات ارزنده‌ای به کشور باشند.

برگزیده جایز علامه طباطبایی اضافه کرد: باید سیاست‌ها به‌گونه‌ای طراحی شوند که متخصصان هر حوزه اعم از نخبه، محقق، صنعت‌گر و مستعد‌برتر در قالب گروه‌های نخبگانی برای رسیدن به هدفی مشخص تلاش کنند. به عبارت دیگر پس از نیازسنجی و امکان‌سنجی، هدفی مشخص تعیین و سپس بر اساس آن گروه‌های علمی از تخصص‌های متنوع و مرتبط تشکیل شود تا به صورت تخصصی در موضوع مذکور فعالیت کنند. در این گردونه نخبگان به عنوان راهبر اصلی و مستعدان‌برتر به عنوان نیروی‌انسانی متخصص هستند.

وی اظهار داشت: در بسیاری از کشورهای پیشرفته، اجتماع نخبگانی به عنوان گروهی ایده‌پرداز و عالم، راه و مسیر پیش‌روی دولت‌مردان را مشخص می‌کنند. در این کشورها فرهنگستان‌ها بسیار پویا و فعال هستند و جایگاه ویژه‌ای در جامعه دارند، از سوی دیگر دولت‌ نیز ارزش خاصی برای این نهاد متفکر و اندیشمند قائل است.

رمضانیان‌پور با اشاره به لزوم حمایت از اجتماعات نخبگانی، حمایت از گروه نخبگانی به جای فرد نخبه و مستعدبرتر را از ضروریات تسریع حرکت کشور دانست و تصریح کرد: ارائه و اعطای این امکانات و امکان‌ها به گروه، نقش بسزایی در ترغیب و تشویق جامعه نخبگانی به کارگروهی دارد. از سوی دیگر این اقدام زمینه‌ساز تسریع حرکت و کاهش بروکراسی اداری نیز خواهد شد. به عبارت دیگر به جای اینکه هر فرد نخبه و مستعدبرتر شخصاً با نهادهای تسهیلگر خاصه بنیاد ملی نخبگان ارتباط داشته باشد، از هر گروه یک نفر به عنوان نماینده این مهم را انجام می‌دهد.

عضو هیأت‌علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: در گذشته نیز اقدامات و حمایت‌های بسیاری از نخبگان و مستعدان‌برتر انجام شده بود که متاسفانه به دلایل مختلف بیشتر سرمایه‌سوزی بود تا تسهیل.

وی با بیان اینکه صنعت برای پیشرفت نیازمند تزریق علم جدید است، ارتباط با صنعت را یکی دیگر از راه‌های بکارگیری ظرفیت نخبگان و مستعدان‌برتر برشمرد و گفت: برقراری ارتباط و تعامل سازمان‌یافته و تعریف‌شده با صنعت، هم زمینه‌ساز اثرگذاری نخبگان و مستعدان‌برتر در جامعه است و هم موجب پیشرفت کشور خواهد شد. گرچه این مهم در کشور ما تاحدود بسیاری مورد غفلت واقع شده است اما در همان تعداد کم نیز نمونه‌های موفق بسیاری وجود دارد. از سوی دیگر صنعت می‌تواند چالش‌ها و مشکلات خود را به گروه‌های نخبگانی ارجاع دهد تا این گروه‌ها آنها را در قالب پروژه و طرح تحقیقاتی رفع کنند.

برگزیده جایز علامه طباطبایی در ادامه، بر لزوم کاربردی‌بون تحقیقات دانشگاهی تأکید و کرد و گفت: هدف فعالیت علمی خاصه تحقیق و پژوهش چیزی جز رفع مشکلات جامعه و زمینه‌سازی برای پیشرفت و توسعه نیست. گرچه انتشار مقالات علمی در نظام‌های ارزشیابی آماری می‌تواند جایگاه کشور را بهبود بخشد اما نمی‌تواند در واقعیت پیشرفتی برای کشور حاصل کند.

وی ادامه داد: نظام‌ارزیابی و رتبه‌بندی کشور بر اساس معیارهای اشتباه کمّی، سازمان یافته است. افراد در آیین‌نامه‌های مختلف از ارتقاء اعضای هیأت‌علمی دانشگاه گرفته تا مصاحبه دکتری، بر مبنای تعداد مقاله (بدون توجه به عملیاتی‌شدن و یا دارابودن قابلیت اجرایی) گزینش می‌‎شوند. این موضوع یکی از دلایل اصلی ظهور و بروز پدیده‌هایی مانند مونتاژ مقاله، خرید و فروش بسته‌های ارتقاء و همچنین کتاب‌نویسی است که هر یک از این پدیده‌ها نه تنها ‌بی‌اخلاقی بلکه فاجعه علمی است.

رمضانیان‌پور اضافه کرد: مشکل از جایی شروع شد که با انگیزه کسب درآمد، تعداد دانشگاه‌های کشور به صورت تصاعدی افزایش پیدا کرد و در گام بعد همه دانشگاه‌های کشور توانستند مجوز پذیرش دانشجوی تحصیلات‌تکمیلی را از راه‌های مختلف اخذ کنند. از سوی دیگر افراد نیز برای اشتغال نیاز به مدرک تحصیلی داشتند و همین عامل (و نه کسب علم و فعالیت علمی) تنها انگیزه آنان برای ورود به دانشگاه بود. در چنین مسیری پیدایش فاجعه‌های اخلاقی در جامعه علمی بدیهی است چراکه فرد توان و انگیزه کار علمی ندارد به همین دلیل ساده‌ترین راه را انتخاب می‌کند. خاصه زمانی که هیچ نظارت دقیق و محکمی نیز برای برخورد با این بی‌اخلاقی‌ها وجود نداشته باشد.

وی در پایان تأکید کرد: باید مراقب بود در آینده افراد بی‌صلاحیتِ علمی حتی در صورت داشتن مدرک دکتری، در امور مختلف کشور بکار گرفته نشوند.

تاریخ انتشار : 1395/03/18
کد : 70962
تعداد بازدید: 402