نشست شورای شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی برگزار شد

اولین نشست شورای شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی با حضور معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان و اعضای شورا برگزار شد.

اولین نشست شورای شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی با حضور معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان و اعضای شورا برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، در این نشست، دکتر غلامعلی منتظر؛ معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان با اشاره به آغاز فرآیند اجرای آیین‌نامه «شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی»، نخبه‌شناسی، نخبه‌گزینی، نخبه‌پروری و نخبه‌گماری را رسالت اصلی بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد و گفت: چشم انداز بنیاد آن است که شرایطی را در کشور حاکم کند که در آن مدیریت تحولات کشور در دست نخبگان حوزوی و دانشگاهی قرار گیرد. در این بین یکی از اجتماعات مورد تأکید، اجتماع نخبگانی ادبی است و به همین دلیل و با هدف  ارتقاي زبان و ادب فارسي و با هدف شناسايي اجتماعات نخبگاني در زمينه ادبیات و در چارچوب گفتمان نظام اسلامی، آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی به تصویب هیئت‌امنای بنیاد ملی نخبگان رسید.

وی با اشاره به تعریف «نخبه» و «مستعدبرتر» از نگاه سند راهبردی کشور در امور نخبگان، افزود: اولین اقدام در حوزه نخبگانی، تعریف صحیح نخبگی است، بر همین اساس بنیاد ملی نخبگان در ارتباط با اجتماع نخبگانی ادبی، افراد را در دو رده «سرآمد ادبی» و «مستعدبرتر ادبی» تقسیم می‌کند. بر این مبنا سرآمد ادبی فردي است كه بر اساس ذوق، خلاقيت سرشار و تلاش خود به جايگاهي ممتاز در ميان همگنان خود دست يافته، صاحب سبك و شيوه‌‎اي نوآورانه درآفرينش آثار ادبي باشد و سال‌هاي متمادي از عمر خود را در آن شاخه ادبي به صورت فعال و پيشرو سپري كرده باشد، احوال و آثار او معرف تخلّق به ادب اسلامي، التزام عملي به نظام اسلامي و آيين ملّي داشته باشد و در نهایت در محدوده سني بالاتر از 40 سال باشد.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان اضافه کرد: این افراد براساس معيارهايی چون «آفرينش آثار فاخر ادبي» مانند دیوان اشعار، داستان‌های کوتاه یا بلند، «اشتهار ادبی» به معنای حُسن شهرت ادبي و علمي در اجتماع‌هاي تخصصي، «تلاش برای پاسداری از ارتقای زبان فارسی» و همچنین داشتن «فعاليت‌هاي پژوهشي، آموزشي، ترويجي» در حوزه ادبیات، شناسایی و معرفی می‌شوند.

رئیس شورای شناسایی و پشتیبای از برگزیدگان ادبی با تعریف «مستعدبرتر ادبی»، گفت: مستعدبرتر ادبي، فردی است که در بازه سنی 15 تا 40 سال قرار دارد و بر اساس معيارهايی همچون داشتن «پيشينه برجسته تحصيلي و داشتن «فعاليت‌هاي ادبی» مانند برگزیده‌شدن در رویدادهای ادبی معتبر و یا نگارش کتاب شعر و یا کتاب داستان شناسایی و معرفی می‌شود.

وی با اشاره به حوزه‌های ادبی مورد نظر بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد: با بررسی‌های دقیق و همچنین بهره‌مندی از نظرات افراد و نهادهای ذی‌صلاح، حوزۀ ادبی به سه بخش «شعر»، «داستان» و «تخصص‌های زبانی و ادبی» تقسیم‌بندی شده که تخصص‌های ادبی شامل نویسندگی، ویرایش، آموزش زبان فارسی، ترجمه، پژوهش‌های زبانی و ادبی می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه تعداد زیادی از فعالان حوزه ادبیات در فضای دانشگاهی و علمی حضور ندارند، تأکید کرد: در این حوزه با دو اجتماع متفاوت روبرو هستیم؛ یکی فعالان ادبی حاضر در محیط‌های دانشگاهی و دیگر گروهی که در این فضا حضور ندارند و از آنان تحت عنوان ادبیان خلاقه یاد می‌شود. از آنجا که تعداد زیادی از فعالان حوزه ادبیات در دانشگاه حضور ندارند، بخش زیادی از فعالیت بنیاد ملی نخبگان در حوزه ادبیات بر شناسایی و حمایت از سرآمدان و مستعدان ادبیات خلاقه معطوف است.

منتظر با اشاره به نحوه شناسایی سرآمدان و مستعدان برتر ادبی گفت: اطلاعات افراد در ابتدا چه به‌صورت خود اظهاری و چه با معرفی دیگران در سامانه به ثبت می‌رسد. پس از ثبت نهایی این اطلاعات به دبیرخانه کارگروه تخصصی در فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ارجاع داده می‌شود و پس از بررسی‌های اولیه اسامی انتخاب شده به دبیرخانه شورای ادبی در بنیاد ملی نخبگان ارسال می‌شود. افرادی که در نهایت از سوی شورای ادبی انتخاب شوند به فراخور سرآمد بودن و یا مستعدبرتر بودن ادبی می‌توانند از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برخوردار شوند.

وی با اشاره به تسهیلات درنظر گرفته‌شده برای مستعدان ادبی، گفت: «جایزه قیصر» به یادبود مرحوم قیصر امین‌پور، به مستعدان‌برتر ادبی کشور اعطا خواهد شد و افراد می‌توانند از اعتبارات درنظر گرفته‌شده در ذیل این جایزه مانند «تسهیلات مادّی» برای بهره­مندی از محضر استادان رشتۀ تخصصی ادبی، و نیز كمك‌هزينه «خريد آثار ادبي»، «شركت در مجامع ادبي داخلي» و ساير موارد مشابه، درنظرگرفتن امتیاز در جداول «جایزه­های تحصیلی دانشجویان صاحب استعداد برتر» و «تسهیلات دانش‌آموختگان برترِ دانشگاهی» و «تسهیلات فرهنگی و رفاهي» برخوردار شوند.

رئیس شورای شناسایی و پشتیبای از برگزیدگان ادبی با اعلام خبر اعطای «جایزه بیهقی» به سرآمدان ادبی، تصریح کرد: «اعطای اعتبار ادبی» به‌منظور ارتقای فعالیت­های ادب‌پژوهی، انتشار آثار، سفرهای پژوهشی، عضويت در مجامع ادبي داخلي و خارجي، خريد آثار ادبي و موارد مشابه، ایجاد «امکان پذیرش سالانه سه ادب­آموز يا سه پژوهشگر پسادکتری» با استفاده از اعتبارات بنیاد، ارائه تسهیلات فرهنگی و رفاهي شامل کمک هزینۀ سفرهاي زيارتي، گرش‌گري ملّي، تسهيلات مسكن، بيمه و مشابه آن، اعطای تسهيلات برای استفاده از امکانات ادبی، فرهنگي و هنري در سطح کشور و «تجلیل» از طریق شناساندن شخصیت و فعالیت­های سرآمد ادبي در مجامع عمومی (از طریق انتشار کتاب یادمان، تهیه فیلم، مصاحبه و ...) از جمله اعتبارات جایزه بیهقی برای سرآمدان ادبی است.

وی افزود: علاوه بر آنچه گفته شد، سرآمدان ادبی که به عنوان عضو هیئت‌علمی در دانشگاه فعال هستند می‌توانند سالانه سه نفر دانشجوی پسادکتری (از بین مستعدان‌برتر ادبی) و سرآمدان ادبی که در دانشگاه فعالیت ندارند، سه نفر ادب‌آموز (از بین مستعدان‌برتر ادبی) جذب کنند و به‌طور ویژه مورد آموزش‌های لازم قرار دهند. هزینه این دوره‌ها نیز توسط بنیاد ملی نخبگان تأمین می‌شود.

وی با اشاره به لزوم شناسایی رویدادهای معتبر ادبی، اظهار داشت: یکی از اقدامات ضروری در اجرای آیین‌نامه شناسایی و پشتیبانی از برگزیدگان ادبی، شناسایی رویدادهای ادبی معتبر است که در این مهم بنیاد نیازمند کمک نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط دیگر مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

رئیس شورای شناسایی و پشتیبای از برگزیدگان ادبی در پایان با تأکید بر لزوم استفاده از امکانات دستگاه‌های دیگر، خاطرنشان کرد: بنیاد ملی نخبگان در تلاش است در مسیر حمایت و هدایت نخبگان و مستعدان‌برتر در همه حوزه‌ها از امکانات و ظرفیت‌های دیگر نهادها مانند وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت علوم، وزارت آموزش و پرورش و دیگر دستگاه‌های اجرایی و مرتبط با حوزه نخبگان استفاده کند چراکه نیل به توسعه‌پایدار در گرو به منصۀ‌ظهور رسیدن همه ظرفیت‌های موجود در همه حوزه‌ها است.

 

 

تاریخ انتشار : 1395/05/18
کد : 70931
تعداد بازدید: 257