مراسم افتتاحیه هفتمین جشنواره رویش البرز برگزار شد

هفتمین جشنواره رویش البرز با محوریت تجاری‌سازی اختراعات، هم‌زمان با پنجمین جشنواره ملی اختراعات دانشگاه آزاد آغاز بکار کرد.

هفتمین جشنواره رویش البرز با محوریت تجاری‌سازی اختراعات، هم‌زمان با پنجمین جشنواره ملی اختراعات دانشگاه آزاد آغاز بکار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سعید سهراب‌پور؛ قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در مراسم افتتاحیه این جشنواره که سه‌شنبه، ششم بهمن‌ماه در محل دانشگاه آزاد اسلامی کرج برگزار شد، تلفیق هفتمین جشنواره رویش البرز با پنجمین جشنواره ملی اختراعات دانشگاه آزاد را اقدامی مناسب در راستای ایجاد و گسترش هم‌افزایی در حوزه استعدادهای برتر و نخبگانی کشور توصیف کرد.

وی با اشاره به تأکید دین اسلام به علم‌آموزی، افزود: یکی از دستورات دین به مسلمانان کسب علم است تا جاییکه بزرگان دین همواره به پاسداشت جایگاه و مقام والای عالم و دانشمند در جامعه سفارش کرده‌اند. پیشرفت‌های مسلمانمان در صدر اسلام نیز از همین توجه و نگرش جدی دین به علم نشأت می‌گیرد.

سهراب‌پور با اشاره به پیشرفت‌های سال‌های اخیر، رهبری را پرچمدار نهضت علمی کشور دانست و تصریح کرد: اولین جرقه‌های نوآوری و شکوفایی در زمان جنگ تحمیلی زده شد اما با پایان یافتن دفاع‌مقدس و همزمان با آغاز دوران سازندگی، با پرچمداری رهبری فصل جدیدی در پیشرفت‌های علمی آغاز شد که تا امروز نیز ادامه دارد. دیدارهایی که هر ساله در ماه مبارک رمضان محققان و دانشگاهیان با رهبری دارند نیز مبین همین نکته است که ایشان توجه جدی به علم‌آموزی و پیشرفت‌علمی کشور دارند.

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بنیاد ملی نخبگان در طول سال در نقاط مختلف کشور جشنواره‌هایی با محوریت اختراع و ابداع برگزار می‌کند، اظهار داشت: شرکت در این جشنواره‌ها رویش محک خوبی برای نوآوران و مخترعان است تا در رقابت با دیگران سطح خود را بسنجند. افرادی که در این جشنواره‌های برگزیده می‌شوند علاوه بر جوایز می‌توانند از تسهیلات در نظر گرفته شده که با رویکرد تجاری‌سازی اختراعات اعطا می‌شود، برخوردار شوند.

سهراب‌پور توجیه علمی و قابلیت‌تجاری‌سازی را دو ویژگی اصلی اختراعات برگزیده نامید و خاطرنشان کرد: اختراع و ابداعی ارزشمند است که مطابق با نیازهای جامعه و برای رفع آنها صورت بگیرد. علاوه بر آن، اختراع باید قابلیت رقابت‌پذیری در بازار را نیز داشته باشد.

وی با اشاره به لزوم پایبندی به ارزش‌ها و اصول اخلاق، دمیدن روحیه امید و حرکت در دانشجویان را از وظایف اساتید دانشگاهی عنوان کرد.

در بخش دیگری از این مراسم، جعفر جهان‌پناه؛ رییس بنیاد نخبگان استان البرز، گفت: به منظور هم‌افزایی و افزایش کمی و کیفی اختراعات، دو جشنواره بنیاد ملی نخبگان و دانشگاه آزاد اسلامی به صورت مشترک در دو بخش داوری و تجاری‌سازی اختراعات برگزار شد.

وی شناسایی اختراع‌های برگزیده و تسهیل مسیر حرکت آنها تا رسیدن به محصولی دانش‌بنیان، تکمیل چرخه نوآوری و تبدیل دارایی‌های فکری به ثروت را از مهمترین اهداف جشنواره رویش البرز دانست.

جهان‌پناه ادامه داد: در مرحله اول 320 اختراع به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که پس از داوری‌های اولیه 163 اختراع انتخاب و به مرحله دوم داوری راه یافتند. طرح‌های پذیرفته شده در این مرحله به عنوان اختراع سطح 3 معرفی می‌شوند و می‌توانند از تسهیلات در نظرگرفته شده برخوردار شوند.

وی با بیان اینکه پس از این مرحله، توانمندسازی اجرا می‌شود، گفت: علاوه بر جوایز نقدی، تسهيلات مالي به منظور تكميل اختراع و مستندسازي آن، امکان بهره‎مندی از مشاوره كارگزاران خدمات فنّاوري، شركت در نمايشگاه‌‌هاي داخلي و خارجي و استقرار اوليه در پارك‌های علم و فنّاوري و امکان تأسيس شركت مرتبط با اختراع به مخترعان برگزیده تعلق می‌گیرد.

جهان‌پناه در پایان گفت: در زمینه شیمی، پلیمر و نفت بیشترین متقاضی با تعداد 38 مورد وجود داشته است. در مهندسی مکانیک و مواد 34 طرح، الکترونیک و برق 26 طرح، پزشکی و علوم دارویی 21 طرح، مهندسی کشاورزی و صنایع غذایی 18 طرح، مهندسی عمران 16 و سایر رشته‌ها مانند کامپیوتر، مخابرات و هواو فضا نیز 10 طرح ارائه شده و به مرحله نهایی داوری راه یافته‌اند.

تاریخ انتشار : 1394/11/07
کد : 70920
تعداد بازدید: 336