تجاری‌سازی فناوری‌های حوزه فضایی از اهداف معاونت علمی است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: مهم ترین نیاز در بخش فضایی کشور، تجاری سازی فناوری های این حوزه در کشور است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: مهم ترین نیاز در بخش فضایی کشور، تجاری سازی فناوری های این حوزه در کشور است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در حاشیه بازدید از مرکز فضایی البرز، گفت: معاونت علمی بیشتر در زمینه کاربرد اطلاعات دریافتی از ماهواره­ها اقدام به توسعه فناوری کرده است و تلاش می کنیم این فرهنگ جدید را در جامعه نهادینه کنیم.

وی تصریح کرد: به توسعه فیزیکی این حوزه فکر نمی‌کنیم و بیشتر به دنبال تجاری سازی فناوری های موجود در حوزه فضایی هستیم.

به گفته ستاری، توسعه فناوری‌های فضایی بدون حضور بخش خصوصی قابل انجام نیست و تجاری‌سازی دستاوردهای حوزه‌ فضایی یکی از اقدامات مهمی است که باید انجام شود؛ چرا که دستاوردهای سازمان فضایی باید در سایر بخش‌ها تمرکز کند که امکان حضور بخش خصوصی به علت ایجاد زیرساختهای زیاد میسر نیست.

دکتر ستاریهمچنین بیان کرد: در بخش زیرساخت برای حضور شرکتهای خصوصی در حوزه فناوری‌های فضایی تحولات عظیمی رخ داده استو معاونت علم و فناوری آمادگی دارد که سرعت این تحولات را بیشتر کند.

دکتر ستاری با اشاره به دستاوردهای سازمان فضایی کشور، گفت: دریافت تصاویر ماهواره‌ای و سنجش از راه دور بخشی از دستاوردهای این سازمان است و باید در این سازمان رویکرد تجاری‌سازی فناوری‌ها در دستور کار قرار گیرد.

وی با تاکید بر این که اقدامات سازمان فضایی و مسؤولان آن در حوزه فضا قابل تقدیر است، ابراز امیدواری کرد که دستاوردهای سازمان فضایی در سطح جامعه ارائه شود.

تصویر نظامی بودن عمده فعالیت های فضایی باید تغییر کند

ستاری تصریح کرد: مشکل ما در حوزه فضایی این است که وقتی بحث فناوری‌های فضایی مطرح می‌شود، همه کاربرد عمده آن را نظامی می دانند درصورتی که بیش از 90درصد کاربردها در حوزه تجاری است.

این تصور باعث می شود که بخش خصوصی اغلب نیازهای اطلاعات ماهواره ای خود را از خارج از کشور تامین کند و تجاری سازی به صورت وسیع در سطح کشور شکل نگیرد.

وی با اشاره به اینکه در دو سال اخیر پروژه‌های مهمی در این حوزه تعریف شده است، افزود: در این راستا به تازگی معاونت علمی نیز در حوزه فضا وارد شده است و امیدواریم با هماهنگی‌هایی که در این بخش صورت گرفته در سطح ملی بستر برای اجرای این پروژه‌ها ایجاد شود.

دکتر ستاریدر خصوص عدم رسانه‌ای شدن فعالیتهای فضایی گفت: فناوری‌هایی که در حوزه مرزهای دانش هستند، به راحتی رسانه‌ای نمی‌شوند و این اقدامی است که در همه کشورها رخ می‌دهد.

دکتر ستاری در ادامه بیان کرد: فناوری‌های فضایی حوزه‌ای است که با ورود بخش خصوصی شکوفا می‌شود و معاونت علمی نیز در تلاش برای پر رنگ کردن نقش و جایگاه بخش خصوصی در این حوزه است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین از مشارکت بیشتر دانشگاه‌ها در حوزه فضایی خبر داد و گفت: در این زمینه سه پروژه بزرگ با پنج دانشگاه تعریف شده است که هر پروژه با یک شبکه از شرکتهای بخش خصوصی همکاری دارند که زمان اجرای این پروژه‌ها در سال جاری خواهد بود.

پایان پیام/23

تاریخ انتشار : 1395/02/21
کد : 70916
تعداد بازدید: 455