طرز فکر سیستماتیک لازمه‌ رشد علمی فرد است

مراسم اختتامیه مسابقه فرهنگی تجلیل از والدین «تاو» با حضور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان، برگزار شد.

مراسم اختتامیه مسابقه فرهنگی تجلیل از والدین «تاو» با حضور قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان، برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ دکتر سعید سهراب‌پور؛ قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان در این مراسم که سه‌شنبه 24 آذرماه در محل بنیاد نخبگان استان تهران برگزار شد، احسان به والدین را از واجبات دینی نامید و گفت: تأکید مداوم قرآن بر نیکی به پدر و مادر حاکی از اهمیت این موضوع است.

وی افزود: علاوه بر آمیزه‌های دینی، احترام به بزرگتر خاصه پدر و مادر از صفات بارز فرزندان سرزمین ایران است.

سهراب‌پور در بخش دیگری از سخنان خود به تعریف واژه «نخبه» سند راهبردی کشور در امور نخبگان اشاره کرد و اظهار داشت: نخبگی یعنی رسیدن به نقطه اثرگذاری بارز در جامعه. مادامی که فرد نتواند در جامعه تخصصی خود اثری بی‌نظیر و یا کم‌نظیر به جا بگذارد نمی‌تواند صفت نخبگی را به او اطلاق کرد. برگزیدگان جایزه علامه طباطبایی نمونه و مصداق بارز نخبگی و بسیاری از این افراد از چهره‌های بین‌المللی و شناخته شده در مجامع علمی جهان هستند.

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: افرادی که در مسیر نخبگی قرار دارند تحت عنوان مستعدبرتر شناخته می‌شوند. این افراد می‌توانند با طی مسیر مدنظر بنیاد و توانمندکردن خود به درجه نخبگی برسند.

وی تصریح کرد: صاحب استعدادبرتر باید بداند استعداد بیشتر یعنی مسئولیت بیشتر. فرد به واسطه هوش و موهبت‌های ذاتی بیشتر بایستی بیشتر از دیگران برای توسعه و پیشرفت کشور تلاش کند و بداند در هر نقطه‌ای از جهان که باشد تنها ایران سرزمین مادری او محسوب می‌شود و این سرزمین برای رسیدن او به نقطه کنونی هزینه‌های بسیاری را متقبل شده است. بنیاد ملی نخبگان نیز در این مسیر باید به وظیفه شناسایی، حمایت، هدایت و سیاستگذاری خود به نحو احسن عمل کند.

سهراب‌پور در بخش دیگری از سخنان خود به لزوم طراحی برنامه‌های فرهنگی نخبگانی اشاره کرد و گفت: متاسفانه بسیاری از افراد جامعه از پیشرفت‌های کشور در حوزه‌های مختلف اطلاع درستی ندارند که این بی‌خبری در بین دانشجویان به‌ویژه مستعدان‌برتر نیز وجود دارد. همین روال در مورد قابلیت‌های ذاتی کشور مانند صنعت گردشگری نیز به چشم می‌خورد. بازدیدهای علمی و فرهنگی به همین دلیل ارزشمند و قابل اعتنا است. دیگر برنامه‌های فرهنگی طراحی شده مانند اردوهای جهادی و طرح دوست‌علمی نیز هر یک بر اساس وجود یک نیاز در جامعه نخبگانی طراحی شده است که حضور مستعدان‌برتر در این برنامه‌های می‌تواند نقش مهمی در ارتقاء سطح خودآگاهی و اعتماد به نفس و همچنین تقویت ریشه‌های فرهنگی داشته باشد.

وی طرزفکر سیستماتیک را یکی از لازمه‌های رشد علمی افراد عنوان کرد وگفت: فرد در هر رشته‌ای که تحصیل کند باید بداند برای موفقیت در وهله اول به ذهنی منظم و طرز فکری سیستماتیک نیاز دارد.

قائم‌مقام بنیاد ملی نخبگان شهید شهریاری را نمونه بارز خدمت‌رسانی به جامعه نامید و گفت: این شهید بزرگوار هم به لحاظ اخلاقی انسانی مثال‌زدنی بود و هم به لحاظ علمی خدمات کم‌نظیری ارائه داد. سطح بالای علمی و اندیشه و تفکر والای انسانی و همچنین رفتار متناسب با موازین اخلاق اسلامی-ایرانی از وی انسانی کم‌نظیر ساخته بود.

همچنین یدالله اردوخانی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان تهران با اشاره به اهمیت برنامه‌های فرهنگی در حوزه نخبگان، گفت: ارتقاء کمی و کیفی فعالیت‌های فرهنگی همواره مورد تأکید رهبری بوده است و رئیس بنیاد ملی نخبگان نیز وجود چنین برنامه‌هایی را از ملزومات حوزه نخبگانی می‌داند.

وی افزود: بنیاد نخبگان تهران در تلاش است با استفاده از ظرفیت‌های مستعدان‌برتر و با طراحی برنامه‌هایی متناسب با نیازهای جامعه نخبگانی بیش از پیش در تقویت پایه‌های فرهنگی افراد تلاش کند.

در پایان این مراسم با اهداء جوایزی از نفرات برگزیده برنامه‌های فرهنگی «تاو» و «ماه خدا» تجلیل شد.

 

تاریخ انتشار : 1394/09/25
کد : 70915
تعداد بازدید: 383