روح حاکم بر آیین‌نامه‌ها با فضای اجتماعات نخبگانی همخوان است

نوروزکرمانشاهی؛ دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: بنیاد ملی نخبگان در دوسال گذشته نسبت به پیش از آن، جهش بسیار خوبی در حوزه‌های شناسایی و حمایت از مستعدان‌برتر داشته است.

نوروزکرمانشاهی؛ دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: در مجموع بنیاد ملی نخبگان در دوسال گذشته نسبت به پیش از آن، جهش بسیار خوبی در حوزه‌های شناسایی و حمایت از مستعدان‌برتر داشته است.

پریا نوروزکرمانشاهی؛ دانشجوی دکتری آموزش زبان انگلیسی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌‎رسانی بنیاد ملی نخبگان به لزوم نظارت بنیاد بر عملکرد دانشگاه‌ها در خصوص نحوه اجرای آئین‌نامه جایزه های تحصیلی اشاره کرد و گفت: روح حاکم بر آیین‌نامه‌های جدید با فضای حاکم بر اجتماعات نخبگانی همخوان و همگن است.

وی با بیان اینکه واگذاری بخشی از امور اجرایی شناسایی مستعدان‌برتر به دانشگاه نیازمند نظارت جدی بنیاد ملی نخبگان است، افزود: اطلاع‌رسانی نسبت به سال گذشته خیلی بهتر بود و به همین دلیل روند بهتری طی شد. در مجموع بنیاد ملی نخبگان در دوسال گذشته عملکرد بسیار خوبی در حوزه‌های شناسایی و حمایت از مستعدان‌برتر داشته است.

نوروزکرمانشاهی ادامه داد: یکی از رویکردهای خوب آیین‌نامه‌های جدید، گسترش دایره نخبگانی است. با این سیاست فردی که نتوانسته است در کنکور سراسری به رتبه‌برتر دست یابد با ارتقاء سطح علمی خود و افزایش فعالیت‌های نخبگانی می‌تواند در گردونه نخبگانی کشور وارد شود و از تسهیلات مدنظر برخوردار شود. البته این روند زنگ خطری نیز برای مشمولان حساب می‌شود چراکه برای بهره‌مندی مداوم باید فعالیت نخبگانی مداوم داشته باشند.

دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد اضافه کرد: تحصیل در دوره دکتری هم هزینه‌بر است و هم دانشجویان این مقطع نیازهای مالی متفاوتی دارند به همین دلیل حمایت‌‌های مالی بیشتری ایجاب می‌کند. تسهیلاتی مانند آموزش‌یار و یا پژوهش‌یار بخوبی توانسته‌اند این خلاء را پر کنند. از سویی این نوع امکان‌ها سبب می‌شوند دانشجوی مستعدبرتر در دانشگاه بماند که همین عامل به رشد کیفی و کمی او کمک شایانی می‌کند.

دانشجوی دکتری آموزش زبان انگلیسی قراردادن مستعدان‌برتر در اولویت استخدام دستگاه‌های دولتی را یکی دیگر از تسهیلات خوب آیین‌‌نامه جدید برشمرد و گفت: مستعدان‌برتر رشته‌های علوم‌ مهندسی می‌توانند به خوبی از تسهیلات شرکت‌های دانش‌بنیان بهره‌مند شده و وارد فضای کسب و کار شوند. این مهم در رشته‌های علوم‌انسانی نیز می‌تواند رخ دهد که البته به پارامترهای خاص خود نیاز دارد.

وی در پایان به لزوم حمایت از مستعدان‌برتر حوزه علوم‌انسانی اشاره کرد و گفت: پیشرفت همه‌جانبه کشور مستلزم توسعه همه علوم به ویژه علوم‌انسانی است. در دنیای امروز نقش تأثیرگذار علوم‌انسانی را می‌توان بخوبی در پیشرفت کشورهای صاحب سرمایه دید. ارتباط نزدیک علوم‌انسانی با فرهنگ غالب جامعه و نقش بسزای نخبگان و بزرگان این علوم در ارتقاء فرهنگ جامعه بر کسی پوشیده نیست.

 

تاریخ انتشار : 1394/12/26
کد : 70890
تعداد بازدید: 204