الکل خالص در دفتر ستاري

یک نشست صمیمانه بود؛ همه بودند، همه آنان که باید بشنوند، همه آنان که باید بسترسازی کنند، آنانی که باید این رود را جاری کنند همه بودند... هر کس از دغدغه‌هايش گفت، در بیان آنقدر سلیس بودند که گویی سر کلاس هستند و در برابر استاد مهربان خود ایستاده‌اند، میان زبان شاگردان و گوش استاد حجابی نبود، سانسوری نبود و حتی لکنتی.

یک نشست صمیمانه بود؛ همه بودند، همه آنان که باید بشنوند، همه آنان که باید بسترسازی کنند، آنانی که باید این رود را جاری کنند همه بودند... هر کس از دغدغه‌هايش گفت، در بیان آنقدر سلیس بودند که گویی سر کلاس هستند و در برابر استاد مهربان خود ایستاده‌اند، میان زبان شاگردان و گوش استاد حجابی نبود، سانسوری نبود و حتی لکنتی.

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع‌رساني بنياد ملي نخبگان، نشست صمیمی و هم انديشي دکتر سورنا ستاری؛ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان با دانشجویان و دانش آموختگان رشته‌های مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف به همراه معاونان بنياد و رئيس دانشكده برق دانشگاه صنعتی شريف به همت دفتر ارتباط و هم انديشي با نخبگان، عصر دوشنبه؛ نهم تيرماه در محل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

چهره‌هایی مصمم، برق امید در نگاهشان شعله‌ور بود. هر کدام از ابری فروافتاده بودند، قطره قطره جمع شده بودند و حالا چون جويبار به هم رسیده بودند،رودي شدند که باید جاری شوند، باید بستری فراهم شود تا رودی روان شود، تا آباد کند این کهن بوم و بر را. صندلی ها پر، سالن پر، پچ پچ و شوخی و لبخند، و ناگهان حضور دکتر سهراب پور... شمعی آمد پروانه ها گردش جمع شدند. عرض ارادت مریدان خلف به پیر و استاد خود! لبخند باغبان پیر به درختان جوان، به درختان تازه به ثمر نشسته. در گروه‌های مختلف جمع شده بودند. هر گروه یک سر گروه داشت که زبان جمع بود. در میان آشفته بازار کلمات یک لغت آشنا به گوش می‌رسید، سربازی!!!

همه بودند، همه آنان که باید بشنوند، همه آنان که باید بسترسازی کنند، دکتر ستاری که آمد جمع، جمع شد و برپا. دكتر نشست، خوش و بشي با دوستان كرد و لبخندي. مهندس پرويز کرمی؛ مشاور معاون علمی و فناوری رئیس‌ جمهور، آغاز سخن کرد با سلام و خیرمقدم و تبريك حلول ماه مبارك. خیلی زود نوبت را به استعدادهای برتر رساند و گفت: اول شما مي گوييد و ما گوش مي كنيم.

هر کس دغدغه‌اش را گفت، البته هر سخنران جمعي از شركت كنندگان را نمايندگي مي كرد، در بیان آنقدر سلیس بودند که گویی سر کلاس هستند و در برابر استاد مهربان خود ایستاده اند. میان زبان شاگردان و گوش استاد حجابی نبود، سانسوری نبود و حتی لکنتی نبود.

حامد صابراز سختی بکارگیری نیروهای نخبه تحت حمایت بنیاد، از سالها تلاش و کوشش از رنج‌ها و موفقیت‌هایش. محمد شهراد از مهاجرت حرف زد، از دانشجوی برق شریف با معدل بالای 19 و تفاوت‌هایش با یک مخترع سطح سه گفت! از بی‌نیازی‌اش به بنیاد گفت: ما الکل خالص هستیم، هوای ما را نداشته باشید می‌پریم.

استعداد برتر ديگري ادامه داد: این همه مقاله بدون استفاده، این همه تحقیق و این همه مشکل!؟ مقالات و تحقیقات بدون فایده، فسادآور هستند. تب مقاله وISI دیوارهای میدان انقلاب را تسخیر کرده است و این تب دامن گیر کم کم به حیاط دانشگاه شریف هم رسوخ کرده است و یک نقل قول از دکتر روحانی: مدام به فکرISI نباشید! رها کنید این مقاله ها را به فکر کشور باشید.

این‌ها بخشی از نكات استعدادهای برتر بود. آنان مهندس بودند، زمان وارزش زمان را خوب می‌دانستند. با نگاه به كرمي كه مديريت جلسه را داشت توجه به اين نكته را اشاره داشتند و انصافا هم سر وقت تمام مي كردند، آنچه ما را نگه می‌دارد فرهنگ است. ما باید هزینه کنیم تا بمانیم! این فرهنگ است.اما در این میان دكتر سرباز مشهدی دلش پر بود: اگر در مصاحبه جذب هیئت علمی ما را رد می‌کنند؛ حداقل دلیلش را بگویند. 4 سال است در جواب یک "چرا" مات هستم. مهاجرت از شهرستان به تهران را دریابید.

ساعت به 20 رسیده بود. بنیاد یک جزء از کل است. ما آمده‌ایم حرف جدیدی بزنیم و طرحي نو دراندازيم، آمده‌ایم با كمك شما تغییرات ساختاری بدهيم. اقتصاد نفتی دانشگاه نمی‌خواهد. روش غلط بوده است وگرنه کم هزینه نشده است. اقتصاد بايد دانش بنيان شود، سخت است اما بايد تلاش كنيم. اين‌ها برخي از جملات دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري و رئيس بنياد ملي نخبگان بود.

دکتر ستاری ادامه داد: بايد كاري كنيم كه ايده، مغز و عقل ارزش خود را داشته باشد، او خود سینه سوخته بود و از نفرات برتر كنكور سراسري شريف در دوران دانشجويي‌اش. استاد سخن می‌گفت و شاگردان گوش می سپردند. پول مربوط به مرز دانش نبايد در تجاری سازی صرف شود، هزينه‌های دانشگاه باید از محل فروش دانش تامین شود، فضای دانشگاه باید به سمتی برود که مشکلات جامعه را حل کند، در حوزه اقتصاد دانش بنیان حرف‌های جدیدی برای گفتن داریم، درآمد دانشگاه بايد از فروش فناوری باشد، استاد باید با صنعت ارتباط داشته باشد، بزرگترین مشکل در راه اجرای قانون دانش بنیان فرهنگی است، بايد فرهنگسازي كنيم، از مهر ماه به بعد تحول آئين نامه ها را خواهيم داشت. دانشگاه باید خودش نخبگانش را معرفی کند و ...

آثار روزه کم کم در چهره‌ها نمایان می‌شد. دکتر ستاری گفت: نامه‌هایتان را به من بدهید، همه را می‌خوانم. نامه ها را دادند و ضیافت افطار پایان بخش نشست صمیمانه ای بود که خاطره شد...

تاریخ انتشار : 1393/04/11
کد : 70849
تعداد بازدید: 617