كميته مشترك همكاري علمي و فناوري بين ايران و مجارستان تشكيل مي‌شود

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران كه به منظور شركت و سخنراني در اجلاس جهانی علم موسوم به «WSF» در مجارستان حضور یافته است، با وزير كشاورزي اين كشور ديدار كرد و در آن، تشكيل كميته مشترك همكاري علمي و فناوري در حوزه كشاورزي، شيلات و محيط زيست مورد توافق طرفين قرار گرفت.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری اسلامی ایران كه به منظور شركت و سخنراني در اجلاس جهانی علم موسوم به «WSF» در مجارستان حضور یافته است، با وزير كشاورزي اين كشور ديدار كرد و در آن، تشكيل كميته مشترك همكاري علمي و فناوري در حوزه كشاورزي، شيلات و محيط زيست مورد توافق طرفين قرار گرفت.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری که برای حضور و سخنرانی در هفتمین دوره اجلاس جهانی علم موسوم به «WSF» در بوداپست مجارستان به سر می برد، روز گذشته (چهارشنبه) در مراسم افتتاحیه این اجلاس که با حضور بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد و ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان برگزار شد، شرکت کرد.

 

تشكيل كميته مشترك علمي و فناوري بين دو كشور

بر همین اساس، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان صبح امروز با آقای ساندور فازکاس وزیر کشاورزی مجارستان دیدار کرد. در این دیدار، علاوه بر بحث درباره موضوعات مختلفي از جمله آبخيزداري و جلوگيري از تبخير آب چه در پشت سدها و چه در آبياري كشاورزي، عنوان شد كه ايران مي تواند در اين حوزه، فناوري هايي كه كشور مجارستان از آن برخوردار است، سرمايه گذاري كند و زمينه همكاري بخش خصوصي فعال دو كشور در حوزه فناوري را فراهم آورد.
همچنين درباره همكاري در حفاظت از محيط زيست در اين نشست بحث و گفت وگو شد.
با توجه به اينكه پيش تر، كميسيون مشترك همكاري ميان وزارت كشاورزي جمهوري اسلامي ايران و وزارت كشاورزي مجارستان وجود داشته است، در اين ديدار قرار بر اين شد كه كميته مشترك همكاري علمي و فناوري در حوزه هاي كشاورزي، شيلات و محيط زيست بين ايران و مجارستان تشكيل شود. اين پيشنهادي بود كه از سوي دو مسوول مطرح شد و مورد توافق طرفين قرار گرفت. 
بر همين اساس، اين كميته مشترك در حوزه هاي مختلف فناوري هاي كشاورزي، شيلات، آب، محيط زيست، جنگلداري، دامپزشكي، پرورش ماهي، زمينه هاي لازم را براي همكاري دو كشور در حوزه تبادل فناوري، آموزش عالي و پژوهش هاي در بخش هاي مرتبط و با همكاري بخش خصوصي ايجاد خواهد كرد. پژوهش و ارتقاي فناوري در بخش هايي همچون سلول هاي بنيادي و دستاوردهاي مرتبط با سلول هاي بنيادي گاو در دامپزشكي، اصلاح بذر و توليد بذرهاي مقاوم، از جمله موضوعات همكاري هاي بين دو كشور براساس تشكيل كميته مشترك علمي و فناوري است.

از برنامه های دیگر دکتر ستاری بازديد از مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی کشاورزی مجارستان در شهر بوداپست بود و در آن وي با مسوولان و پژوهشگران این مرکز به گفت وگو و تبادل نظر پرداخت و از نزديك با فعاليت هاي آن مركز آشنا شد.

 

ديدار با معاون نخست وزير مجارستان

معاون علمي و فناوري رييس جمهوري كشورمان، همچنين امشب و در ادامه ديدارهاي خود با مقامات مجارستاني، با آقاي پالينكاش معاون نخست وزير و رييس توسعه همكاري، فناوري و نوآوري مجارستان ديدار و گفت وگو كرد. در اين ديدار طرفين بر همكاري هاي فناوري و نوآوري بين دو كشور تاكيد كردند.

مركز ملي تحقيقات و نوآوري كشاورزي مجارستان نيز از بخش هاي ديگري بود كه ستاري روز گذشته از آن بازديد كرد و با مسوولان آن به گفت وگو پرداخت. 
ستاری فردا (جمعه) نیز علاوه بر سخنرانی در اجلاس جهانی علم (WSF)، با آقای لشنر رییس آکادمی علوم مجارستان دیدار و گفت وگو خواهد کرد. بازدید از مرکز تحقیقات انرژی مجارستان، از دیگر برنامه های روز سوم معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کشورمان در مجارستان خواهد بود.

حضور افراد کلیدی حوزه علم و فناوری کشورها

بر همین اساس، هفتمین دوره اجلاس جهانی علم موسوم به «WSF»، با موضوع «قدرت توانمندسازی علم» و با هدف توجه به نقش علم در گشایش مسیر توسعه زندگی بشر، نوآوری کسب و کار و از روز چهارشنبه کار خود را آغاز کرد و با توجه به حضور افراد کلیدی حوزه علم و فناوری کشورها و به منظور پیگیری موضوعات از پیش تعیین شده و طرح و معرفی دیدگاه ها و مباحث کشورمان در این حوزه، حضور در این اجلاس فرصت مناسبی برای آشنایی و تبادل تجربیات با سایر کشورها در حوزه سیاست گذاری علم و فناوری است. 
برای نخستین بار است که از جمهوری اسلامی ایران، هیئتی علمی و فناوری عالیرتبه به سرپرستی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در اجلاس جهانی علم حاضر می شود. 
براساس این گزارش، هفتمین دوره اجلاس جهانی علم (wsf)، 13 تا 16 آبان ماه جاری (4 تا 7 نوامبر 2015) در شهر بوداپست؛ پایتخت مجارستان برگزار می شود و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و هیئت همراه به دعوت رییس آکادمی علوم مجارستان در این اجلاس حضور یافته است. وی روز جمعه (16 آبان ماه) در این اجلاس سخنرانی می کند.
پایان پیام/

تاریخ انتشار : 1394/08/14
کد : 70848
تعداد بازدید: 345