تعامل بنیادهای استانی با سایر نهادهای استان از موازی‌کاری در حوزه‌ نخبگان جلوگیری می‌کند

دکتر خواجه شاهکویی معتقد است، تعامل بنیادهای استانی با سایر نهادهای استان از موازی‌کاری در حوزه‌ نخبگان جلوگیری می‌کند.

دکتر خواجه شاهکویی معتقد است، تعامل بنیادهای استانی با سایر نهادهای استان از موازی‌کاری در حوزه‌ نخبگان جلوگیری می‌کند.

دکتر خواجه شاهکویی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان گلستان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان با اشاره به لزوم فرهنگ‌سازی در تمامی حوزه‌های مربوط به نخبگان گفت: فرهنگ‌سازی در حوزه نخبگانی و خاصه بحث ایجاد و گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان بخصوص در استان‌های کوچک مانند استان گلستان یک امر ضروری است. در همین راستا بسیاری از فعالیت‌های بنیاد نخبگان استان در سال گذشته متوجه برقراری تعامل و ایجاد بستر مناسب برای ایجاد و گسترش ارتباط با دیگر نهادهای در حوزه علم و فناوری بود.

وی رونق کسب‌وکار دانش‌بنیان را یکی از مهمترین اقدامات در جلوگیری از مهاجرت نخبگان و استعدادهای‌برتر استان‌های کوچک به کلان‌شهرها دانست و افزود: انشعاب کارخانه‌ها و مراکز تولیدی بزرگ و تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک، یکی از راه‌های گسترش فرهنگ دانش‌بنیان در استان‌های کوچک است که می‌تواند بستر لازم برای اشتغال نخبگان و استعدادهای‌برتر سطح استان را فراهم کند.

خواجه شاهکویی ادامه داد: در سال گذشته و براساس رویکردهای جدید، بنیاد نخبگان استان گلستان در تلاش بود با ایجاد هماهنگی بین صنایع تولیدی و تکمیلی نهادها و استفاده از ظرفیت‌های موجود در استان علاوه بر جلوگیری از موازی‌کاری در حوزه نخبگان، تعامل سازنده‌ای بین آنها برقرار کند. طرح شهاب و طرح دوست‌علمی در همین راستا با مشارکت دیگر نهادها از جمله اداره کل آموزش‌وپرورش استان اجرایی شد.

رئیس بنیاد نخبگان گلستان ادامه داد: باتوجه به زمینه‌های آموزشی و پژوهشی مناسب استان‌ و همچنین حضور نهادهای ذی‌ربط با حوزه نخبگانی مانند دانشگاه‌های مادر استان، پارک علم‌وفناوری، جهاددانشگاهی و مراکز فناور امیدواریم در سال آینده با سرعت و کیفیت بیشتری بتوان به سمت اهداف تعیین شده در سند راهبردی کشور در امور نخبگان حرکت کرد.

وی در پایان با اشاره به نقش تعیین کننده شورای علمی بنیاد نخبگان استان در تصمیم‌گیری‌ها گفت: مدیر پارک و علم و فناوری استان، سه تن از روسای دانشگاه‌های بزرگ استان و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان از اعضای شورای علمی هستند. این ترکیب به بهبود تعامل دستگاه‌های اجرایی استان با بنیاد نخبگان کمک شایانی خواهد کرد.

 

تاریخ انتشار : 1394/01/26
کد : 70846
تعداد بازدید: 407