اختراعی که صرفاً یک اختراع روی میز باشد، اختراع نیست

قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان تاكيد كرد: اختراعی که صرفاً یک اختراع روی میز باشد، اختراع نیست.

به گزارش روابط عمومي بنياد ملي نخبگان،‌جشنواره نوآوری و شکوفایی خلیج فارس صبح امروز به میزبانی استان فارس و با حضور مخترعان استان های فارس، بوشهر، خوزستان، هرمزگان، کهکیلویه و بویراحمد، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان ش آغاز به كار كرد.

دكتر سعيد سهراب پور قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان در مراسم افتتاحيه جشنواره نوآوری و شکوفایی خلیج فارس که در دانشگاه صنعتي شيراز برگزار شد، گفت: اختراع باید همیشه محصول تجاری و آماده فروش به بازار باشد، از این رو اختراعی که صرفاً یک اختراع بی کاربرد روی میز باشد، اختراع محسوب نمی شود.

دکتر سهراب پور افزود: با این وجود جوانان ما نباید از موانع و دست اندازهایی که بر سر راه آنان قرار می گیرد دلسرد و ناامید باشند، بلکه با همت، پشتکار و سماجتی که دارند بالاخره به نتایج مطلوب خواهند رسید.

وی یادآور شد: برگزاری نمایشگاه اختراعات بهترین راه برای شناسایی استعدادها و نیز نخبه پروری است.

قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان ، ملاک های پذیرش اختراعات در مراحل داوری را مطابق اصول علمی بودن و قابلیت تجاری سازی شدن نام برد.

دکتر سهراب پور تصريح كرد: برگزاری نمایشگاه های اختراعات باعث شده قراردادهای بسیار قابل توجه و مورد تحسینی از سوی سرمایه گذاران بر روی طرح های مخترعان این جشنواره در روند تجاری سازی صورت گیرد که نمونه بارز آن در گذشته قرارداد 3 میلیارد تومانی و 12 میلیارد تومان در یکی از شهرستان های کشور و استان اردبیل بوده است.

قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان اظهار كرد: در این جشنواره نیز سرمایه گذاران زیادی دعوت شده اند که امیدواریم طرح های بسیاری از مخترعان همچون سال های گذشته مورد توجه قرار بگیرد.

رئیس بنیاد نخبگان استان فارس خبرداد: حضور 150 اختراع در بخش داوري و بيش از 50 اختراع در بخش تجاري سازي

همچنين دکتر علی خلفی نژاد رئیس بنیاد نخبگان استان فارس گفت: قبل از انقلاب، ما آرزوی یک ثبت اختراع را داشتیم اما اکنون ابتکار و خلاقیت به گونه ای در کشور موج می زند که برای انتخاب طرح های باکیفیت باید چندین فیلتر تعبيه شود.

وي افزود: این در حالی است که در جشنواره نوآوری و شکوفایی خلیج فارس امسال، 300 اختراع جهت شركت در بخش داوري داوري نمايشگاه ثبت نام كردند كه از اين ميان 150 اختراع به مرحله نهايي داوری راه يافتند و همچنين بيش از 50 طرح به صورت غرفه اختصاصی در بخش تجاری سازی حضور دارند.

وی با بیان اینکه تسریع در تجاری سازی طرح ها از اولویت های امسال جشنواره هاي نوآوري و شكوفايي است، اظهار داشت: تجاری سازی کار ساده ای نیست چرا که در دنیا از هر 3 هزار ایده، دو طرح تجاری سازی و به بازار ارائه می شود، اما در کشور ما این روند با سرعت و کیفیت ویژه ای پیش می رود.

رئیس بنیاد نخبگان استان فارس گفت: نگاه ما در این جشنواره تک بعدی نیست، به همین خاطر راهکارهایی برای تقویت توان علمی و شناسایی استعدادها ایجاد شده است.

تاریخ انتشار : 1393/02/31
کد : 70842
تعداد بازدید: 537