فرهنگ‌سازی برای خرید کالای ایرانی گام نخست موفقیت محصولات دانش‌بنیان است

کاظمی با اشاره به لزوم تصحیح فرهنگ الگوی مصرف، گفت: بسیاری از محصولات دانش‌بنیان ایرانی توان بالایی برای رقابت با نمونه‌های خارجی دارند.

کاظمی با اشاره به لزوم تصحیح فرهنگ الگوی مصرف، گفت: بسیاری از محصولات دانش‌بنیان ایرانی توان بالایی برای رقابت با نمونه‌های خارجی دارند.

اقدام و عمل؛ دولت-ملت؛ امیدوار و استوار

 

محمد کاظمی؛ نایب‌رئیس اول کمیسیون قضایی و حقوقی و نماینده مردم ملایر در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، تحقق اهدف اقتصاد مقاومتی را مهمترین اولویت کشور دانست و گفت: این رویکر محصور در زمان و شرایط سیاسی خاصی نیست.

وی افزود: نگرش مقاومتی در هر شرایطی باید بر اقتصاد کشور حاکم باشد تا کشور بتواند به استقلال برسد. نباید اقتصاد مقاومتی را منحصر به شرایط تحریم دانست چراکه در صورت حاکم‌شدن این تفکر، پساتحریم کشور را به بازارمصرف کالاهای وارداتی تبدیل کرده و علاوه بر آسیب رساندن به تولید، استقلال مالی را از بین خواهد برد.

کاظمی ادامه داد: تکیه بر توان تولیدی بومی و به‌کارگیری نیروی تحصیلکرده و متخصص در این راه، یکی از موضوعات موردتأکید در اقتصاد مقاومتی است. تمام کشورهای پیشرفته نیز همین موضوع را سرلوحه برنامه‌ریزی و فعالیت‌های خود قرار دادند و با تکیه بر داشته‌های داخلی و ظرفیت‌های بومی توانستند خود را به نقطه مطلوب برسانند.

نایب‌رئیس اول کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، اضافه کرد: عدم‌رغبت بازار به خرید کالای خاصه دانش‌بنیان تولید داخل، یکی از مشکلات موجود است که سد راه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است که سبب می‌شود چرخه تولیدی به فروش نرسیده و ناکام بماند. این در حالی‌است که با اقدامات انجام‌شده در سال‌های اخیر شاهد رشد خوبی در کمیّت و کیفیت محصولات دانش‌بنیان ایرانی هستیم به‌طوری‌که در بسیاری موارد این کالاها با نمونه خارجی خود قابل رقابت هستند.

نماینده مردم ملایر در مجلس خاطرنشان کرد: حمایت و پشتیبانی از حوزه دانش‌بنیان یکی از راه‌هایی است که کشور را به سمت استقلال اقتصادی و خودکفایی می‌رساند. دستاودرهای سال‌های اخیر نیز به‌خوبی توان و پتانسیل بالای کشور خاصه در بخش نیروی‌انسانی را به منصۀ‌ظهور رسانده است.

کاظمی، فرهنگ‌سازی برای خرید کالای ایرانی را گام نخست موفقیت محصولات دانش‌بنیان در بازار سرمایه دانست و گفت: یکی از اقدامات خوب در این حوزه، بررسی عملکرد و برنامه‌ریزی‌های کشورهای دیگر و استفاده از تجربیات آنها است. امروز جهان شاهد رشد اقتصادی چشمگیر برخی کشورها به واسطه حمایت جدی آنها از نخبگان بومی و نهادینه‌کردن فرهنگ مصرف صحیح است.

وی افزود: حمایت و پشتیبانی مالی از اجتماعات نخبگانی و دانشگاهی، تجهیز آزمایشگاه‌ها و همچنین فراهم‌کردن امکانات لازم برای آنان در کنار تأمین نسبی مالی می‌تواند زمینه را برای فعالیت بیشتر و اثرگذارتر این افراد فراهم کند. البته در این حوزه بنیاد ملی نخبگان در همین سال‌های کوتاه فعالیت خود خاصه در سه‌سال اخیر عملکرد قابل دفاعی داشته است. اضافه بر آن نهادها و دستگاه‌های دیگر نیز باید خود را ملزم به همکاری با این بنیاد بدانند و ظرفیت خود را برای کاهش مشکلات بنیاد ملی نخبگان در همه حوزه‌های قانونی و اجرایی به‌کار گیرند.

نایب‌رئیس اول کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، تعدد قوانین را یکی از بزرگترین مشکلات پیشروی اجتماع نخبگانی عنوان کرد و اظهار داشت: غالب قوانین تصویب‌شده در حوزه دانش‌بنیان و یا حمایت از اجتماعات نخبگانی نیازمند پالایش هستند. متأسفانه در گذشته هر جا که مشکلی احساس شد، قانونی تصویب شد! این یک رویکرد اشتباه است که ثمره‌ای جز انباشت قانونی ندارد. در بسیاری موارد به دلایل مختلف ازجمله تغییر مقتضیات، خود قانون مانع حرکت است. 

کاظمی در پایان خاطرنشان کرد: رونداصلاح قوانین و مقررات و تصویب قوانین جدید خاصه در حوزه اجتماعات نخبگانی باید تخصصی‌تر از گذشته باشد مه مسلما یکی از راه‌های تحقق این امر گسترش تعامل مجلس شواری اسلامی با بنیاد ملی نخبگان است.

اقدام و عمل؛ دولت-ملت؛ امیدوار و استوار

 

تاریخ انتشار : 1395/06/06
کد : 70841
تعداد بازدید: 362