بازدید دکتر ستاری از طرح کلان ملی میگوی عاری از بیماری

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با ورود به استان بوشهر پس از بازدید از مراکز علمی و فناوری این استان، از طرح کلان ملی میگوی عاری از بیماری خلیج فارس بازدید کرد.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با ورود به استان بوشهر پس از بازدید از مراکز علمی و فناوری این استان، از طرح کلان ملی میگوی عاری از بیماری خلیج فارس بازدید کرد.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، دکتر سورنا ستاری، معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری در سفر به استان بوشهر و در ادامه بازدید از مراکز علمی وفناوری این استان از مرکز ملی تحقیقات میگوی عاری از بیماری خاص خلیج فارس به عنوان یکی از طرح های کلان ملی معاونت علمی و فناوری که در استان بوشهر در دست اجرا است، بازدید کرد.

در این مرکز با حمایت های صورت گرفته از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طرح تولید انبوه میگوی عاری از بیماری خاص در قالب طرح کلان ملی و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی در دست انجام بوده که در مراحل آخر طرح است و در حال حاضر کشور ایران جزو پنج کشور جهان در برخورداری از این فناوری است..

بر اساس این گزارش نظر به اهمیت طرح تولید میگوی مولد عاری از بیماری، از سال 87 این طرح در زمینی به مساحت بیش از 17 هزار متر مربع آغاز به کار کرد و در اواخر سال 91 با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در قالب طرح کلان ملی قرار گرفت و عملا از سال 91 عملیات اجرایی آن آغاز شد.

اجرای این طرح علاوه بر توسعه اشتغال، امنیت شغلی، پایداری تولید، برای ده ها هزار خانواده در عرصه های مختلف صنعت میگو و صنایع تبدیلی ایجاد اشتغال کرده و ضمن خودکفایی از خروج مقادیر قابل توجهی ارز جلوگیری و رونق صادرات این محصول ارزشمند غذایی را در پی خواهد شد.
این مرکز دارای 6 استخر تحقیقاتی و 2 استخر ذخیره آب، هرکدام به مساحت 1500متر مربع بوده و دو سالن نیز برای انجام امور پژوهشی و آزمایشگاهی به مساحت حدود 900 مترمربع دارد.

مرکز ملی تحقیقات میگوی عاری از بیماری خاص خلیج فارس که به منظور دستیابی به دانش‌فنی تولید میگوی عاری از بیماری خاص، ایجاد پایلوت تحقیقاتی جهت پایش دائمی تولید این نوع میگو در کشور راه‌اندازی شده است تا کنون هزینه‌ای بالغ بر هشت میلیارد تومان داشته است که چهار میلیارد تومان از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و چهار میلیارد تومان دیگر از سوی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و استانداری بوشهر به این طرح اختصاص یافته است. این طرح کلان ملی در حال حاضر آماده افتتاح و بهره‌برداری بوده و تا کنون دو نسل از میگوهای (SPF) را تولید کرده است.

بر این اساس، با ارزیابی های صورت گرفته در کشور، تاکنون چهار موج همه‌گیر بیماری در استان‌های خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان به ثبت رسیده است که بر اثر آن خسارت‌های بسیاری به پرورش دهندگان میگو وارد شده است و از این رو، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و استفاده از فناوری و بومی‌سازی آن در ایران نسبت به پرورش میگوی مولد ( عاری از بیماری) اقدام شد؛ فعالیتی که درجهان نیز به آن توجه بسیاری شده است.

دکتر مصطفی سالاری استاندار بوشهر، دکتر محمود شیخ زین الدین معاون نوآوری و تجاری سازی فناوری، دکتر عبدالمجید شجاع معاون امور حقوقی و مجلس، دکتر فتح الله امی مدیرکل دفتر امور فناوری استان ها، پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری، دکتر پیمان صالحی مدیرکل دفتر طرح های کلان فناوری، دکتر محمد پورکاظمی رییس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور و  معاونین استاندار در این بازدید، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را همراهی می کردند.

 

تاریخ انتشار : 1393/09/17
کد : 70834
تعداد بازدید: 448