چهارشنبه 18 تیر 1399

بنیاد ملی نخبگان

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

پیوندها

تفاهمنامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و سازمان صداوسیما امضا شد

تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران با هدف فرهنگسازی و ترویج اقتصاد دانش‌بنیان امضا شد.

تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران با هدف فرهنگسازی و ترویج اقتصاد دانش‌بنیان امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، طی نشستی با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، دکتر محمد سرافراز رییس سازمان صداو سیما و جمعی از معاونان صدا و سیما و معاونت علمی وفناوری، برای اجرای سیاست‌های کلی کشور در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مقاومتی و پاسخ‌گویی به نیازهای فناورانه رسانه ملی در چارچوب اهداف و سیاست‌های ابلاغی مقام‌ معظم رهبری، توسط معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران امضا شد.

تخفیف فرهنگی در تبلیغ و معرفی کالاهای دانش بنیان ساخت داخل

این همکاری مشترک با اهدافی از جمله فرهنگ‌سازی و ترویج علم و فناوری در جامعه، از راه تولید برنامه‌های مشترک حمایت از محصولات و خدمات دانش‌بنیان ساخت داخل و در نظر گرفتن تخفیف فرهنگی در تبلیغ و معرفی کالاهای دانش بنیان ساخت داخل به امضا رسید.

ترویج و فرهنگسازی ساخت و عرضه تجهیزات دانش بنیان داخلی

بر اساس این تفاهم نامه، سازمان صدا و سیما ضمن همکاری در تولید و پخش برنامه‏های رادیویی و تلویزیونی حوزه ترویج علم و فناوری و فرهنگ‏سازی ساخت و عرضه تجهیزات دانش‏ بنیان داخلی، حمایت از تولید ساخت داخل به استفاده حدأکثری از ظرفیت‌های داخل کشور برای حرکت به سوی عدم خرید خارج از کشور در مواردی که امکان تولید داخلی وجود دارد متعهد شد.

همچنین شکل‌گیری و ارتقای توانمندی‌های شرکت‌های داخلی برای توسعه فناوری‌های حوزه رسانه، ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز رسانه‌های نوین و ایجاد بستری پایدار، ایمن،‌ به‌روز و کارا برای سیگنال‌رسانی رسانه ملی و تامين پايدار، با کيفيت و بهره‌ور محصولات و خدمات دانش بنيان مورد نياز سازمان، در نظر گرفتن تخفیف فرهنگی در تبلیغ و معرفی کالاهای دانش بنیان ساخت داخل از دیگر موضوعات مطرح شده در این تفاهم‌نامه همکاری مشترک است.

ایجاد سازوکارهای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در امر تحقیق و توسعه و تولید تجاری محصولات مورد نیاز سازمان صدا و سیما، ایجاد راهکارهای قانونی و رفع موانع حقوقی برای تسهیل فرآیند خرید محصولات بومی مورد نیاز، حمایت از بازارسازی و ایجاد تقاضا برای تجهیزات و فناوری‌های حوزه رسانه از مهم‌ترین هدف‌هایتفاهم‌نامه همکاری منعقد شده میان سازمان صداو سیما و معاونت علمی و فناوری ذکر شده است.

این تفاهم‌نامه همکاری، ایجاد زیرساخت‌ها و نهادهای پشتیبان‌ برای شکل‌گیری و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان در فناوری‌های حوزه رسانه، حمایت مادی و معنویاز تجاری‌سازی و بومی‌سازی فناوری‌های و نوآوری‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه رسانه را در دستور کار خود قرار داده است.

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بر اساس این تفاهم‌نامه همکاری، متعهد می‌شود ضمن همکاری و حمایت از تأسیس و راهبری مرکز نوآوری فناوری‌هاي رسانه وابسته به سازمان صدا و سیما، حمایت مادی و معنوی از تجاری‌سازی و بومی‌سازی محصولات و خدمات دانش‌بنیان در حوزه فناوری‌های رسانه از راه‌هایی چون مساعدت در تسریع فرآیند اخذ تسهیلات ارزان‌قیمت برای نمونه‌سازی و تولید محصولات دانش‌بنیان از صندوق نوآوری و شکوفایی، به ارایه راهکارهای حمایتی بپردازد.

معرفی طرح‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه رسانه به سازمان به منظور بازارسازی و ایجاد تقاضا در سازمان و حمايت از اين شرکت‌ها در تجاري‌سازي فناوري،‌ تأیید حداقل یک شرکت معرفی شده از سازمان به عنوان کارگزار تشخیص صلاحیت شرکت های دانش بنیان حوزه تجهیزات و فناوری های رسانه، از دیگر تعهدات معاونت علمی و فناوری براساس این تفاهم‌نامه همکاری است.

سازمان صداوسیما ضمن تعهد به همکاری در بازارسازی و به‌کارگیری فناوری‌های بومی شرکت‌های دانش‌بنیان در سازمان، از جمله برگزاری نمایشگاه تجهیزات رسانه‏ای ساخت داخل و طراحي و نهادينه‌سازي سازوکارهاي خرید تجهیزات، خدمات و فناوری‌های داخلی با محوريت پروژه‌هاي کليدي سازمان،‌ متعهد می‌شود از ایجاد شبکه نوآوری و فناوری از شرکت‌های بخش خصوصی طرف قرارداد با سازمان و ايجاد تقاضاي پايدار و مستمر در اين شبکه براساس طرح‌هاي توسعه آینده و نيازهاي گلوگاهي و دانشي حمایت کند.

این تفاهم‌نامه هشت ماده‌ای توسط کمیته راهبری مشترک به نمایندگی از دو طرف و طی سه سال محقق می‌شود.

تاریخ انتشار : 1394/03/16
کد : 70832
تعداد بازدید: 180

    تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601