عرضه محصول و خدمات دانش‌بنیان از اولویت‌های اصلی کشورهای پیشرفته است

افشانی با اشاره به لزوم حفظ و به‌کارگیری اجتماع نخبگانی در چرخۀ خدمت‌رسانی به جامعه، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از آنها را یکی از عوامل مهم در رسیدن به این ضرورت قلمداد کرد.

افشانی با اشاره به لزوم حفظ و به‌کارگیری اجتماع نخبگانی در چرخۀ خدمت‌رسانی به جامعه، توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و حمایت از آنها را یکی از عوامل مهم در رسیدن به این ضرورت قلمداد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ سيد محمدعلي افشاني؛ استاندار فارس با بیان اینکه علم‌آموزی و گسترش علم از دستورات دین مبین اسلام است، گفت: بزرگترین معجزه اسلام، قرآن است. اینکه کتابی به‌عنوان معجزه به بشر ارائه شود نشان‌دهندۀ جایگاه علم در دین است.

وی با اشاره به حدیث امیرالمؤمنین(ع)، افزود: تعلیم و تأدیب از سفارش‌ها و توصیه‌های بزرگان دین اسلام است.

استاندار فارس در ادامه با اشاره به لزوم ثروت‌آفرینی از راه علم، گفت: تولید محصولات و عرضه خدمات دانش‌بنیان یکی از اولویت‌های اصلی کشورهای پیشرفته است.

افشانی با اشاره به تأکیدات رهبر معظم‌انقلاب بر به‌کارگیری توان و ظرفیت نخبگان، اظهار داشت: نهادهایی مانند بنیاد نخبگان و پارک علم‌وفناوری استان باید تمام توان و تلاش خود را برای حمایت از اجتماع نخبگانی به‌کار گیرند که البته در بسیاری موارد نیاز است دیگر دستگاه‌های درون‌استانی نیز با آنها همکاری و تعامل داشته و حمایت از اجتماع نخبگانی را در اولویت‌کاری خود قرار دهند. 

وی با اشاره به اهمیت بازارمحور بودن، رونق تجاری‌سازی دستاودرهای علمی و اختراعات را ضروری توصیف کرد و افزود: اصل مشتری‌مداری از پایه‌های مهم فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان است. باید دانست گسترش این شرکت‌ها و موفقیت آنها در بازارسرمایه ره‌آوردهای بسیاری برای کشور دارد که مهمترین آن حفظ نیروی‌انسانی متخصص و کاربلد در کشور است. خوشبختانه در سال‌های اخیر با اقدامات انجام‌شده روند مهاجرت به خارج از کشور تا حد چشمگیری کاهش یافته است.

افشانی خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های مهم برای نگه‌داشت اجتماع نخبگانی در چرخه خدمت‌رسانی به جامعه، تثبیت جایگاه بنیادهای نخبگان در استان‌ها و تقویت و حمایت از فعالیت‌های آنها است.

وی در پایان با اشاره به ظرفیت بالای استان فارس در نخبه‌پروری، وجود دانشگاه شیراز و دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز را فرصتی مغتنم برای توسعۀ فضای علمی استان برشمرد و گفت: علاوه بر حمایت از نخبه‌پروری، یکی از اهداف مهم استانداری فارس حفظ و نگه‌داشت اجتماع نخبگانی بومی و استفاده از توان و ظرفیت آنان در حل مشکلات استان و همچنین ارتقاء کیفی وضعیت فعلی است.

لازم به ذکر است، حبیب شریف؛ رئیس بنیاد نخبگان فارس و فرید مُر؛ رئیس پارک علم‌وفناوری استان از حاضران در جلسه شورای اداری استانداری فارس بودند.

 

 

 

تاریخ انتشار : 1395/08/11
کد : 70830
تعداد بازدید: 364