فرهنگ‌سازی ضامن موفقیت کالای دانش‌بنیان ایرانی در بازارهای داخلی است

احمد مقیمی ضمن بیان اینکه فرهنگ‌سازی ضامن موفقیت کالای دانش‌بنیان ایرانی در بازارهای داخلی است، ارتقاء کیفیت را زمینه‌ساز اعتماد بازار به کالای داخلی توصیف کرد.

احمد مقیمی ضمن بیان اینکه فرهنگ‌سازی ضامن موفقیت کالای دانش‌بنیان ایرانی در بازارهای داخلی است، ارتقاء کیفیت را زمینه‌ساز اعتماد بازار به کالای داخلی توصیف کرد.

احمد مقیمی؛ عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم بهشهر و نکا در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان عزم همه‌جانبه را لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: همایشو سمینارهای متعددی درباره اقتصاد مقاومتی برگزار شده است اما تحقق این آرمان نیازمند عملیاتی شدن برنامه‌ها است.

وی پیشرفت‌های انجام شده در حوزه علم و فناوری را مناسب توصیف کرد و افزود: با توجه به وجود تحریم‌ها و مشکلات متعدد جهش علمی خوبی در کشور حاصل شده است.

مقیمی با تأکید بر لزوم رفع نیازهای کشور از راه گسترش فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، یادآور شد: متخصصان داخلی از سطح علمی بالایی برخوردار هستند که در صورت فراهم شدن بستر لازم برای فعالیت آنان در قالب شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توان به نیازهای جامعه پاسخ مناسب داد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان ضرورت مرتفع شدن نیازهای مالی و تجهیزاتی محققان، ادامه داد: نباید به بهانه تحریم‌های اعمال شده از سوی غرب، از مجهز کردن آزمایشگاه‌ها و ارائه تسهیلات مورد نیاز پژوهشگران و محققان سر باز زد.

نماینده مردم بهشهر و نکا در مجلس خرید فناوری به ازای فروش منابع طبیعی و نفت را اشتباهی جبران ناپذیر در مدیریت کلان کشور عنوان کرد و اظهار داشت: در نگاه مدیریتی سالم، فروش منابع طبیعی امری منسوخ و متروک است؛ چراکه نه تنها باعث فلج شدن تولید داخلی و از بین رفتن انگیزه در دانشمندان و متخصصان داخلی می‌شود، بلکه در درازمدت استقلال کشور را تهدید خواهد کرد. زاویه دید مسؤلان باید در وهله اول متوجه ظرفیت‌های داخلی و گسترش دانش بومی باشد و تنها در صورت احساس نیاز به علم و یا فناوری تولید شده در خارج از کشور به سمت واردات علم و فناوری حرکت کنند.

وی افزود: مادامی که کشور به استقلال اقتصادی نرسد در برابر تهدیدها و تحریم‌ها آسیب‌پذیر خواهد بود، در این بین پیشرفت علم و فناوری یکی از مهمترین و بهترین راهکارهای نیل به استقلال اقتصادی است.

مقیمی با اشاره به اینکه مذاکره غرب با ایران درباره انرژی هسته‌ای به دلیل دستیابی دانشمندان داخلی به فناوری این انرژی است، خاطرنشان کرد: در پزشکی، نانو، بایو و سلول‌های بنیادین نیز دستاوردهای بسیار خوبی حاصل شده است، باید توجه داشت همه این موفقیت‌ها در شرایط تحریم و بلوکه شدن ثروت‌های ایران بدست آمده است.

مقیمی ضمن بیان اینکه فرهنگ‌سازی ضامن موفقیت کالای دانش‌بنیان ایرانی در بازارهای داخلی است، ارتقاء کیفیت را زمینه‌ساز اعتماد بازار به کالای داخلی عنوان کرد و ادامه داد: در حالیکه کیفیت ضامن موفقیت کالا در بازار رقابت است برخی تولید کننده کمترین کوششی در این زمینه ندارند. به عنوان نمونه در صنعت خودرو که صنعتی انحصاری به حساب می‌آید، برخی خودروسازان در تولیدات خود کمترین اهمیتی برای درک و شعور و کرامت انسانی مردم قائل نیستند. ارتقاء کیفیت زاده سازوکار هوشمندانه و احیاء وجدان کاری است.

نماینده مردم بهشهر و نکا ادامه داد: افزایش کیفیت، کاهش قیمت، بازاریابی مناسب و ایجاد رقابت سالم از جمله اقدامات لازم برای بدست گرفتن بازار داخلی توسط کالای بومی است. البته در این بین کنترل مرزها و جلوگیری از قاچاق نیز باید مورد توجه باشد.

وی گفت: طبق مصوبه مجلس، واردات و مصرف کالای خارجی که مشابه آن در داخل تولید می‌شود خلاف قانون و جرم محسوب می‌شود. این درحالیست که برخی افراد به دلیل برخورداری از رانت، به انواع مختلف از این قانون سرپیچی می‌کنند.

مقیمی در ادامه ضمن اشاره به اینکه مسیر قانون‌گذاری کشور در دو سال اخیر بر اساس تقویت حوزه علم و فناوری بوده است، نگاه سیاسی به این حوزه را آفت پیشرفت کشور دانست و اظهار داشت: رها کردن علم از دام سیاست‌زدگی، سپردن سکان پیشرفت و توسعه کشور به نخبگان علمی و فناوری و همچنین فراهم کردن زمینه لازم برای حفظ و نگه‌داشت نخبگان در چرخه تولید علم و فناوری از مهمترین اقدامات برای نیل به اقتصاد مقاومتی است.

وی در پایان گفت: دانش‌فنی و بومی ایرانی بود که توانست ظرف مدت کمی سکوی نفتی امیرکبیر را در دریای خزر بسازد و به بهره‌برداری برساند. به لطف تلاش دانشمندان داخلی امروز ایران دومین کشور در حوزه حفاری و استخراج نفت از عمق دریا است، این ظرفیت‌ها باید همواره مورد توجه باشد.

مطالب مرتبط:

عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
فرهنگ‌سازی ضامن موفقیت کالای دانش‌بنیان ایرانی در بازارهای داخلی است

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت‌‎وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
بخش خصوصی می‌تواند تسهیل‎کننده روند تولید ثروت از علم باشد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد:

عملکرد خوب دولت در پیشرفت علمی و ارتقاء فناوری بومی

   دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد
   تجاری‌سازی اختراعات، راه برون‌رفت از اقتصاد متکی بر نفت و منابع طبیعی

   عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد:
  اهمیت نقش اصحاب رسانه در نهادینه شدن فرهنگ نخبگانی

   عضو کمیسیون بهداشت و درمان در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان مطرح کرد

   هم‌افزایی دولت و مجلس لازمه توسعه‌پایدار

   عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان خبر داد:
   تصویب لایحه حمایت از تولید ملی و کارآفرینی در مجلس

نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
نگاه جهانی، لازمه رشد اقتصاد دانش‌بنیان و تولید محصول از علم است

   سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:

آینده از آنِ کشوری است که در حوزه علم و فناوری سرمایه‌گذاری کند

   نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
   پیشرفت همه‌جانبه کشور در گرو توجه به نخبگان و توسعه دانش و فناوری است

   سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
   برندسازی؛ راهی برای موفقیت محصولات دانش‌بنیان در بازار

   دبیر کمیسیون صنایع و معادن در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان:
   حرکت پرشتابی برای حمایت از نخبگان و تبدیل ایده به محصول دانش‌بنیان آغاز شده است

 

تاریخ انتشار : 1394/03/30
کد : 70824
تعداد بازدید: 362